Chp Seçim Bildirgesine Ekonomik Vaatler Damgasını Vurdu, Asgari Ücret 1500 Tl, Emeklilere İkramiye (2)

CHP’nin Seçim Bildirgesine ekonomik vaatler damgasını vurdu. CHP’nin 1 Kasım vaatlerine göre işsizlik yüzde 5’in altına inecek. Enflasyon yüzde 4’ün altına düşecek. Merkez Türkiye projesi uygulamaya konulacak. Bu proje kapsamında yaklaşık 2 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlanacak. Asgari ücreti 1500 TL düzeyine çıkarılacak. Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilecek.

Haberler 30.09.2015, 20:36
Chp Seçim Bildirgesine Ekonomik Vaatler Damgasını Vurdu, Asgari Ücret 1500 Tl, Emeklilere İkramiye (2)

ANKARA (ANKA)- CHP’nin Seçim Bildirgesine ekonomik vaatler damgasını vurdu. CHP’nin 1 Kasım vaatlerine göre işsizlik yüzde 5’in altına inecek.  Enflasyon yüzde 4’ün altına düşecek. Merkez Türkiye projesi uygulamaya konulacak. Bu proje kapsamında yaklaşık 2 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlanacak. Asgari ücreti 1500 TL düzeyine çıkarılacak. Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilecek.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara ATO Kongre Merkezi’nde “Önce Türkiye” başlıklı seçim bildirgesini açıkladı.

Bildirgede yer alan vaatler şöyle:

“Ekonomi dünyasıyla ilgili tüm üst kurulları özerkleştirecek ve siyasal iktidarın müdahalelerine karşı koruyacağız. Farklı sermaye gruplarının haksız vergi cezalarıyla sindirilmeye çalışılmasına son vereceğiz. Vergi denetimlerinin, öngörülebilirlik ve hukuki güvenlik ölçütleri çerçevesinde yapılmasını sağlayacağız.

-“ İŞSİZLİK YÜZDE 5’İN ALTINA İNECEK”-

İşsizlikle etkin şekilde mücadele edecek, tüm yurttaşlarımıza iş olanağı yaratacağız.

Verimliliğin büyümeye katkısını artırarak, yıllık ortalama büyüme hızını yüzde 6’ya çıkaracağız.  Yatırımları ve üretimi ayağa kaldırarak yılda en az 1 milyon kişiye istihdam imkânı sağlayacağız.  İşsizliği yüzde 5’in altına indireceğiz.

-“ENFLASYON YÜZDE 4’ÜN ALTINA DÜŞECEK-

 Enflasyonu yüzde 4’ün altına düşüreceğiz.

Yurt içi tasarruflar ve yatırımların GSYH’deki oranlarını kademeli olarak yüzde 30’a ulaştıracak, kronikleşen cari açık sorununu önümüzdeki 20 yılda ortadan kaldıracağız.

KOBİ’lere, ödedikleri vergi ve sigorta primi tutarında faizsiz işletme kredisi vereceğiz.

Halkbank’ı özelleştirmeyecek, KOBİ’lerin ve esnafın ihtisas bankasına dönüştüreceğiz.  Kuracağımız Teknoloji Bankası ile teknoloji gelişme bölgelerinin etkinliğini artıracak; yenilikçiliği, teknoloji yatırımlarını ve adaptasyonunu, yeni teknoloji tabanlı ürünleri ve e-ticaret faaliyetlerini destekleyeceğiz.

-“MERKEZ TÜRKİYE PROJESİ”-

Türkiye’yi dünyanın önemli bir lojistik üssü ve yüksek katma değerli üretimin merkezi yapacak Merkez Türkiye projesini uygulamaya koyacağız.  Merkez Türkiye projesi ile ekonomileri, pazarları, ülkeleri, şehirleri, kültürleri birbirine bağlayacak, yakın coğrafyamızda barışı ve huzuru pekiştireceğiz. Proje çerçevesinde önümüzdeki 20 yılda, toplam 200 milyar dolarlık yatırım gerçekleştireceğiz. Bu yatırımların yüzde 20’sinin kamu, yüzde 80’inin ise özel sektör tarafından yapılmasını sağlayacağız. Bu proje kapsamında doğrudan ve dolaylı etkilerle yaklaşık 2 milyon 200 bin yurttaşımıza istihdam sağlanmasını olanaklı kılacağız.

-“AKILLI KENT”-

Merkez Türkiye projesi ile odağında lojistik ve yüksek katma değerli üretim olan, gelişmiş altyapıya sahip yeni bir akıllı kent inşa edeceğiz.  Kentin başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından en etkin biçimde yararlanmasını sağlayacağız.

Kişisel veri güvenliğinin sağlanması ve korunmasında, kamuya tanınan her türlü imtiyaz ve istisnayı kaldıracağız.

Türkiye Girişimcilik Konseyi yerine Girişimcilik Bakanlığı kuracağız.

‘Girişimcilik Üniversiteleri’nin’ her birinde en az 100 öğretim üyesi,50 eğitim planlamacısı ve koordinatörü istihdam edecek, en az 1,000’er öğrenciye eğitim olanağı sunacağız

- ASGARİ ÜCRETİ 1500 TL OLACAK-

Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağız. Asgari ücreti 2016 yılında net 1500 TL düzeyine çıkaracağız.

Asgari ücret artışının belirlenmesinde enflasyon ve refah artış payı toplamının dikkate alınmasını sağlayacağız.  

-“EMEKLİLERE RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMLARINDA BİRER MAAŞ İKRAMİYE”-

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz.

İşsizlik Fonu’ndan yararlanma koşullarını kolaylaştıracağız.” (ANKA/DEVAM)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@