Chp Sansür Raporunu Açıkladı

ANKARA (ANKA) – CHP Kültür ve Sanat Platformu Mart 2015 Baskı ve Sansür raporunu açıkladı. Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümeti’nin toplumu kutuplaştırma siyasetini kültür ve sanat alanı

Haberler 09.04.2015, 12:58
Chp Sansür Raporunu Açıkladı

ANKARA (ANKA) – CHP Kültür ve Sanat Platformu Mart 2015 Baskı ve Sansür raporunu açıkladı. Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümeti’nin toplumu kutuplaştırma siyasetini kültür ve sanat alanında da sürdürdüğünü savunarak, “Kültür ve sanat alanındaki çoğulculuğu ve bu alanın olmazsa olmazı olan özgürlüğünü yok etmeye ve sanat alanını da vesayet altına almaya çalışıyor, buna karşı çıkanlara da baskı ve sansür uygulanıyor” dedi.

CHP iktidarında kültür ve sanat alanının da özgür olacağını, her türlü keyfi uygulamanın, baskının, yasaklama ve sansürün son bulacağını ifade eden Karakaş,  TÜSAK taslağının da geri çekilerek, sanat alanının temsilcileri ile birlikte özerk bir sanat kurumunun kurulacağını belirtti.

-TABLOLAR KALDIRILDI, KONSER VE BELGESELE ENGEL KONULDU-

Karakaş başkanlığında hazırlanan CHP Kültür ve Sanat Platformu Mart 2015 Baskı ve Sansür Raporuna göre, ay boyunca 10 baskı ve sansür olayı tespit edildi. Rapora göre, Çukurova Üniversitesi’nin kütüphanesinde bulunan nü tablolar Yeni Akit Gazetesinin yaptığı haber sonucunda kaldırıldı. Üniversite tarafından yapılan açıklamada ise, tabloların eskidikleri için rektörlükten gelen talimatla kaldırıldığı belirtildi.

Sanatçı ve hayvan hakları savunucusu Leman Sam’a bir yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı, davanın sebebinin Sam’ın, “Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır” şeklindeki tweeti olduğu ifade edildi.  

Yine rapora göre, kuruluşunun 30. yılını kutlayacak olan Grup Yorum’a stadyum engeli çıkartıldı. Bir stadyum konseriyle 30. yılını kutlayacak olan Grup Yorum’a İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Elazığ’da uygun stadyum bulunamadı ve talepleri çeşitli gerekçelerle reddedildi.

İstanbul Üniversitesi’nde gösterimi yapılacak olan “İki tutam saç: Dersim’in Kayıp Kızları” adlı belgeselin de, İletişim Fakültesi Dekanı Nilüfer Sezer tarafından engellendiği, gösterimi yapacak olan İletişim Sanatları Kulübü’ne ise “Böyle bir filmin iletişim fakültesinde gösterilemeyeceği” gerekçesi sunulduğu ifade edildi.

-AK PARTİLİ BELEDİYELERE AYRIMCILIK-

CHP’nin raporuna göre, İstanbul  Piramid Sanat’taki “Çırılçıplak” adlı sergi MHP Beyoğlu İlçe Teşkilatı tarafından hedef alındı. MHP ilçe teşkilatının yaptığı açıklamada, “Bunun sanat değil pornografi olduğunu” söyleyerek olası bir fiziki saldırıya kapı açtığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da sanatın hedef alınmasına seyirci kaldığı belirtildi.

Raporuna göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Şubat ayı sonunda yayımladığı, “2014 Yılında Yapılan Yardımlar” listesine göre,  51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne en büyük pay, “Anset Özel Sağlık ve Eğitim, Kültür, İnşaat Şirketi” aracılığıyla belediyenin AK Parti’ye geçtiği son yerel seçimlerde verildi. Raporda, 2013’te 50. yılını kutlayan festivale herhangi bir maddi destekte bulunulmadığı kaydedildi.

-PANEL AFİŞİNE SANSÜR, MİZAH DERGİSİNE DAVA-

Rapora göre, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Kulübü tarafından düzenlenen bir panel için hazırlanan afişte, 16’ncı yüzyılın önemli sanatçılarından Tiziano Vecellio’nun Amor sacro e Amor profano (Kutsal aşk ve beşeri aşk) adlı resmi kullanıldı. Fakat bu tablo yönetim tarafından “açık saçık” bulundu ve izin verilmesi için sansür uygulanması gerektiği Kulübe belirtildi. Sanat Tarihi Kulübü de bunun üzerine “sansür tasarımı” konulu bir toplantı gerçekleştirdi.

Raporda, bundan 10 yıl önce “Tayyipler Alemi” konulu karikatür kapağı nedeniyle tazminatla yargılanan haftalık mizah dergisi Penguen’in, yine dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı ceza davasıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çekildi. Derginin 21 Ağustos 2014 tarihli kapağında henüz Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’a hakaret edildiği iddiasıyla karikatüristler hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapsi istemiyle dava açıldığı anımsatıldı.

-AKM’NİN GELECEĞİ HALA BELİRSİZ-

İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nin de yıkıldığı belirtilen raporda, kütüphaneyi yıkacak projeye 4 No’lu Kurul’dan onay çıktığı, Mimarlar Odası’nın binanın modern mimarlık mirası örneği olması nedeniyle yaptığı tescil başvurusunun ise reddedildiği kaydedildi.

Raporda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “çürümeye” terk edilen İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin geleceği ile ilgili sorulara yine yanıt verilmediği de ifade edildi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@