Chp, O İddialar Üzerine Harekete Geçti

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “fuatavni” mesajlaşmaları iddialarına ilişkin söz konusu gazeteler hakkında, Kılıçdaroğlu adına suç duyurusunda bulunarak tazminat davası a&ccedi

Chp, O İddialar Üzerine Harekete Geçti

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “fuatavni” mesajlaşmaları iddialarına ilişkin söz konusu gazeteler hakkında, Kılıçdaroğlu adına suç duyurusunda bulunarak tazminat davası açtıklarını belirtti.

-Tezcan, “İsviçre bankalarından para transferi” iddialarıyla ilgili de, İsviçre Hükümeti nezdinde “herhangi bir para hareketi varsa bildirin” diyerek, resmi müracaatlarda bulunduklarını ifade etti.

ANKARA (ANKA)-CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “fuatavni” mesajlaşmaları iddialarına ilişkin söz konusu gazeteler hakkında, Kılıçdaroğlu adına suç duyurusunda bulunarak tazminat davası açtıklarını belirtti.

Tezcan parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekillerine dönük sistemli bir iftira kampanyası ile karşı karşıya olunduğunu belirtti. Bunun açık bir “iftira kumpanyası” olduğunu ifade eden Tezcan, belirli bir planlama dahilinde Türk siyasi hayatının en kirli hareketinin tezgahlandığını söyledi.

Tezcan, 17 Şubat Salı gününden bu yana çıkan haberlerde, kumpas çetesinin nasıl bir çalışma içerisinde olduğunun görüldüğünü belirterek, “Bu saldırı tesadüfen birkaç gazetecinin öfke ürünü haber üretip yazmasıyla oluşan bir saldırı değildir. Bu saldırı, doğrudan doğruya, bir kumpas piramidinin planladığı, örgütlediği, organize ettiği, sahte delillerini ürettiği ve yayına verdiği bir saldırıdır” dedi.

-“KUMPAS PİRAMİDİ”-

Ortada bir kumpas piramidinin bulunduğunu ifade eden Tezcan, şöyle devam etti:

“Bu kumpas piramidinin tepesinde siyaset yer alıyor ve o kirli siyasetin çok bildiğiniz aktörleri; iktidar partisinin içerisindeki en tepedeki aktörler… Bunun altında, kumpas piramidinin ortasında istihbarat birimi yer alıyor ve ne yazık ki MİT bu kumpas içerisinde ‘Milli İftira Teşkilatı’ haline gelmiştir. Bu milli iftira teşkilatı, sistemli bir şekilde yalan haberleri delilleriyle birlikte üretip bir sahte haber ve iftira iklimi yaratmıştır. Piramidin en altında ise havuz medyası bulunmaktadır, operasyonel medya…

En yüksek noktada, siyasetin tepesinde bu kirli hesaplar önceden planlanmıştır. Sonra istihbarat birimlerine talimat verilip senaryo kurgulanmıştır ve en altında havuz medyasına da servis edilerek, Salı gününden bu yana bu yayınlarla karşı karşıyayız.”

-“BU AÇIKLAMA İŞARET FİŞEĞİNİ YAKTI”-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce bir açıklama yaptığını ve “Çocuklarım ve ben tehlike altındayız” dediğini anımsatan Tezcan, “İşte bu açıklama işaret fişeğinin yakılmasıdır. Bunun arkasından istihbarat birimleri bu işareti alarak kurgulamaya başladılar ve son olarak da medyada bu yayınlarla karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu.

-“İSVİÇRE HÜKÜMETİ NEZDİNDE GİRİŞİMLERE BAŞLADIK”-

Tezcan, CHP’nin tarihinin hiçbir döneminde hiçbir kirli ilişkinin parçasını olmadığını ifade ederek, “Biz kendi geçmişimizden ve bugünümüzden eminiz” dedi. Bu nedenle, bugünden itibaren, bu “iftira kampanyalarının” üzerine, parti ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu adına İsviçre Hükümeti nezdinde girişimlere başladıklarını açıkladı. Tezcan şöyle devam etti:

“Değil bugün, değil bir yıl, değil üç, beş yıl, hangi dönem içerisinde olursa olsun CHP’ye herhangi bir para birimi cinsinden İsviçre bankalarında ya da başka bankalar transfer şeklinde bir kuruş para hareketi, hesabı var ise bize bildirin, diye resmi olarak müracaat ettik. Sadece CHP için değil Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu adına da herhangi bir havale, para transferi, bir hesap miktarıyla birlikte tamamını sadece bize değil bütün kamuoyuna ifşa edilmesine talebimiz vardır, diye İsviçre Hükümeti nezdinde girişimlerde bulunduk.  Hem İsviçre Büyükelçiliği, hem İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Otoritesinden bu bilgileri biz talep ediyoruz.”

Dış ilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ile birlikte bu süreci takip ettiklerini ve müracaatlarını hazırladıklarını vurgulayan Tezcan, “Biz CHP’nin kimliğinden, meşrebinden, ahlakından, hesaplarından hiçbir tereddüt duymuyoruz ama bu araştırmanın sonucunda birilerinin neresinden, hangi hesabından ne çıkar, bilmiyoruz, onu onlar düşünecekler” dedi.

-7 AYRI SUÇ DUYURUSU VE TAZMİNAT DAVASI-

Girişimlerinin bununla da kalmayacağını belirten Tezcan, “Hiç kimse CHP’yi ve Genel Başkanını bu tip iftiralarla korkutabileceğini, geri adım attırabileceğini sanmasın. Biz bu kumpası biliyoruz ve bu kumpas çetesini de açığa çıkaracağız” diye konuştu.

Tezcan, bugünden itibaren “havuz medyası” hakkında, dün ve önceki günkü yayınları çerçevesinde, Kılıçdaroğlu adına 7 ayrı suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Tezcan, “6 ayrı gazete, aynı merkezden beslenen, aynı kirli ilişkilerden, aynı kirli kaynaklardan beslenen bu yayın organları hakkında öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi. Bugünkü yayınlarla ilgili de 6 ayrı suç duyurusu hazırladıklarını belirten Tezcan, bunları sonuna kadar takip edeceklerini belirtti. Tezcan, “Her biriyle ilgili, özelikle 18-19 Şubat tarihlerindeki yayınlarla ilgili, CHP adına 6 ayrı tazminat davasını da açtık, toplam 600 bin liralık tazminat davası. Sayın Genel Başkanımız adına da 7 ayrı tazminat davasını da açtık. Bugünkü yayınlarla ilgili de bu gazeteler hakkında 6 ayrı tazminat davasını da hazırlayıp açıyoruz” dedi.

-“BU SORUŞTURMANIN MAĞDURU SÜMEYYE ERDOĞAN DEĞİL, CHP’DİR”-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve basın savcısına seslenen Tezcan, “Bütün bu yaşananlar CHP’ye açık bir iftiradır, açık bir tezgahtır. Suç uydurmadır ve Ceza Kanunda bunun cezası 4 yola kadar hapistir” dedi.

Tezcan, 7 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a suikast düzenleneceğine dair iddialarla ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bugünkü yayınları ihbar kabul ederek soruşturma başlattığını kaydederken, “Bu soruşturmanın mağduru Sümeyye Erdoğan değildir olamaz, bu soruşturmanın mağduru CHP’dir. Mutlaka onunla ilgili bir iddia varsa bu soruşturmayı yapacaksınız ama bu soruşturmayı sadece Sümeyye Erdoğan’ın mağdur olduğu bir soruşturma ekseninde yürütürlerse iki elimiz yakalarında olacaktır” diye konuştu.

-“BAŞSAVCILIK SORUŞTURMAYI CHP’nin MAĞDUR OLDUĞU BİR SORUŞTURMA OLARAK YÜRÜTMEK ZORUNDA”-

Hukukun hiçbir zaman bir kumpasın ortağı ve parçası olamayacağını söyleyen Tezcan, “Bu soruşturmanın gerçek mağduru biziz. Bu saldırıların gerçek mağduru CHP’dir, Genel Başkanıdır, milletvekilleridir. Bu siyasetçilere iftira atılmıştır. Açıkça şantaj, iftira, tehdit ve yalanlarla bir kara leke sürülmek istenmiştir. Onun için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu soruşturmayı CHP’nin, onun Genel Başkanıyla, milletvekillerinin mağdur olduğu bir soruşturma olarak yürütmek zorundadır. Biz bu konuda sonuna kadar hukuk mücadelesine devam edeceğiz, uluslararası alanda takipçisi olacağız” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.