Chp Milletvekilleri Suruç'ta: Türkiye'yi Bir Kaostan Kurtarmak Zorundasınız

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Suruç’ta yaşanan saldırı üzerine, “Elinizde imkân ve yetki varken bundan sonrasını önlemek zorundasınız, Türkiye’yi bir kaostan kurtarmak zorundasınız” diye konuştu.

Haberler 21.07.2015, 15:48
Chp Milletvekilleri Suruç'ta: Türkiye'yi Bir Kaostan Kurtarmak Zorundasınız

ŞANLIURFA (ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Suruç’ta yaşanan saldırı üzerine, “Elinizde imkân ve yetki varken bundan sonrasını önlemek zorundasınız, Türkiye’yi bir kaostan kurtarmak zorundasınız” diye konuştu.

Suruç’ta yaşanan katliam üzerine bölgeye giden CHP heyetinde bulunan Tanrıkulu, “Bugün, bütün siyasi ve demokrasi güçlerinin IŞİD denen küresel cihat örgütüne karşı beraber olma günüdür. Eğer beraber bu acının ortaya çıkardığı yarayı sarmazsak, yine beraberce bundan sonraki olası eylemlere karşı tedbir almazsak, ne yazık ki bu eylemleri yaşamaya devam edeceğiz. Kamu yetkililerine sesleniyorum: Bilerek bir ihmal zinciri varsa, nerede görmezden gelmişseniz, sizlerden bunun hesabını soracağız, katledilen gençlerin kanı yerde kalmayacak” dedi.

Bundan sonrası için elinde imkan bulunduranların yeterli tedbir alması ve gelecek eylemlerin önlenmesi için çağrı yapan Tanrıkulu, “Bu katliamın vebali boynunuzda olacak ve bizim elimiz de sizin iki yakanızda olacak” dedi.

-“MİT DEĞİL KİT”-

CHP’li Veli Ağbaba ise “MİT, Milli İstihbarat Teşkilatı olmaktan çıktı KİT’e döndü: Kişisel İstihbarat Teşkilatı. Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel istihbarat örgütü olarak çalışıyor. Muhalifleri, solcuları, CHP milletvekillerini fişlemekten başka bir iş yapmıyor” dedi. Reyhanlı  katliamında 52, Cilvegözü’nde 13 kişinin ölmesinin, Diyarbakır’daki ve Niğde’deki insanların katledilmesinin arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmadığını ve çıkarılmak istenmediğini belirten Ağbaba, “MİT, olayların arkasındaki güçleri biliyordu. Reyhanlı’nın arkasında hangi güç varsa Suruç’ta da aynı güç vardır. Buradan hem MİT Müsteşarına hem de İçişleri Bakanına sesleniyorum: Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, demokrasi olsun olmasın, bunun bir sonucu olmalı. Zaten milletvekili olmuş MİT Müsteşarı siyasallaşmıştır, görevinden ayrılmalıdır; İçişleri Bakanı istifa etmelidir. Bu bir siyasi sorumluluktur. Siyasi sorumluluk alması için hükümete çağrı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Suruç’ta yaşanan saldırının, AK Parti ve MİT’in Suriye politikalarının bir meyvesi olduğunu iddia etti. CHP’li milletvekilleri olarak ölen gençlerin yaslarını tuttuklarını ifade eden Ağbaba, “Gençlerin hedefi kütüphane kurmaktı. Oyun parkı yapmaktı. O kütüphaneyi oraya yaptıracağız; gençlerimiz anısına parkı da inşa edeceğiz” dedi.

Suruç’un Reyhanlı gibi, Cilvegözü gibi karanlık kalmamasını istediğini belirterek araştırma komisyonu kurulması için meclise bir araştırma önergesi vereceklerini söyledi. Ağbaba, bu katliamın arkasındaki gerçek güçlerin bulunması ve bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. (ANKA)

(MEL/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@