Chp Meclis'te Işid Komisyonu İstedi

ANKARA (ANKA)- CHP, IŞİD terör örgütü tarafından yapılan saldırıların araştırılarak, Tü...

Haberler 20.11.2015, 10:25
Chp Meclis'te Işid Komisyonu İstedi

ANKARA (ANKA)- CHP, IŞİD terör örgütü tarafından yapılan saldırıların araştırılarak, Türkiye’den katılım kanallarının tespit edilmesi, IŞİD ile mücadele de etkin bir yol haritasının belirlenmesi için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba imzasıyla TBMM Başkanlığına IŞİD araştırma önergesi verildi.

Önergede, IŞİD adlı terör örgütünün Suriye’deki kaos ortamını değerlendirerek özellikle son üç yılda burada örgütlenmesini genişlettiği ve Türkiye ile sınır güvenliğindeki boşluğu da fırsat bularak buradan kendisine gerek lojistik destek gerekse örgüt elemanı sağladığı belirtildi.

Adana’da MİT’e ait olduğu belirtilen ve insani yardım maddesi taşıdığı iddia edilen TIR’ların emniyet güçleri tarafından durdurulması sonrasında IŞİD’e silah ve ekipman desteği sağlandığına yönelik kamuoyunda ciddi endişe oluştuğu iddia edilen önergede şu ifadeler yer aldı:

“Bu örgütün ortaya çıkış ve örgütlenme sürecinde AKP hükümetleri tarafından net biçimde terör örgütü olarak kabul edilmemesi dünya kamuoyu başta olmak üzere geniş çevrelerde Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği izlenimini doğurmuştur.

IŞİD adlı örgüt, Adıyaman, Ankara, Gaziantep, Kilis gibi illerimiz başta olmak üzere Türkiye genelinde örgütlenmektedir.”

-ÖNERGE KABUL EDİLİRSE MECLİS’TE IŞİD KOMİSYONU KURULACAK-

Önergede TBMM'nin IŞİD terör örgütüne karşı bir tutum alarak bu örgütün gerçekleştirdiği katliamları araştırmasının elzem olduğuna dikkat çekildi.

Önergede, başta Ankara katliamı olmak üzere IŞİD terör örgütü tarafından yapılan saldırıların araştırılarak, IŞİD terör örgütüne Türkiye’den katılım kanallarının tespit edilmesi, bu kanalların coğrafi, sosyolojik, ekonomik nedenlerinin ortaya çıkartılması, böylelikle IŞİD ile mücadele de etkin bir yol haritasının belirlenerek gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis’te araştırma komisyonu kurulması istendi.

CHP’nin önergesi kabul edilirse, Meclis’te kurulacak komisyon IŞİD terör örgütü tarafından yapılan saldırıları araştıracak, Türkiye’den katılım kanallarının tespit edilmesi ve IŞİD ile mücadele de etkin bir yol haritasının belirlenmesi için çalışacak.(ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@