Chp Lideri Kılıçdaroğlu: Siyasi İdamlardan Vazgeçmelerini İstiyorum

ADANA(ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararına, “Siyasi idamlar hiçbir zaman hiçbir topluma yarar getirmemiştir. Siyasi idamlar bir süre sonra t

Haberler 16.05.2015, 22:15
Chp Lideri Kılıçdaroğlu: Siyasi İdamlardan Vazgeçmelerini İstiyorum

ADANA(ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararına, “Siyasi idamlar hiçbir zaman hiçbir topluma yarar getirmemiştir. Siyasi idamlar bir süre sonra toplumda derin yaralar açmıştır, asla kabuk bağlamamıştır. O nedenle siyasi idamlardan vazgeçmelerini istiyorum. Toplumu kucaklamak, barışı ve huzuru sağlamak idamlardan geçmez” ifadeleriyle tepki gösterdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

Adana’nın bir tarım kenti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, son 10 yılda iki Trakya büyüklüğünde tarım arazinin çiftçinin zarar etmesi nedeniyle ekilmediğini belirtti. Bu tabloyu ortadan kaldıracaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, refahı tabana yayacaklarını kaydetti.

 

-“SOSYAL DEVLETİ YENİDEN KURACAĞIZ”-

 

Refahın tavanda, bir avuç insanda toplandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Halk yoksullaştı. 17 milyon yoksulumuz var. 13 yılda geldiğimiz nokta 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksulumuz var” dedi.

Vatandaşlardan 4 yıl için yetki isteyen Kılıçdaroğlu, “Sosyal devleti yeniden kuracağız. Sosyal devleti güçlendireceğiz herkesin işi herkesin aşı olacak. O zaman Türkiye yaşanacak bir Türkiye olur. Hedefimiz yaşanacak bir Türkiye. Hedefimiz kardeşçe, huzur içinde yaşayacağımız bir Türkiye” diye konuştu.

Konuşmasında seçim vaatlerini anlatan Kılıçdaroğlu, vaatlerini yerine getirmesi ile vatandaşın kazanıp hortumcuların kaybedeceğini belirtti.

 

-“SİYASİ İDAMLAR HİÇBİR ZAMAN HİÇBİR TOPLUMA YARAR GETİRMEMİŞTİR”-

 

Konuşmasında Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararına da değinen CHP lideri, “Mısırlı kardeşlerine ve Mısır hükumetine çağrıda bulunuyorum. Siyasi idamlar hiçbir zaman hiçbir topluma yarar getirmemiştir. Siyasi idamlar bir süre sonra toplumda derin yaralar açmıştır, asla kabuk bağlamamıştır. O nedenle siyasi idamlardan vazgeçmelerini istiyorum. Toplumu kucaklamak, barışı ve huzuru sağlamak idamlardan geçmez. Tam tersine affetmek gibi yüce bir duyguyu her toplumun kabul etmesi gerekir. Örneklerine bakın, Türkiye'ye bakın. Siyasi idamlar oldu, bu toplum kaldırmıyor. Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edildi. Hala rahatsızız, unutmadık, unutturmayacağız. Erdal Eren idam edildi. İdamların bir topluma faydası yoktur. O nedenle Mısır'daki yetkililere, hükumet yetkililerine sesleniyorum. İdamlar size de yarar getirmez, geleceğinize de yarar getirmez, tam tersine toplumu ayrıştırır. İdamlardan hiçbir toplum yarar görmemiştir. Eğer bizi dinlemek isterseniz, Türkiye'ye bakın, Türkiye'nin tarihine bakın, göreceksiniz idamlardan ötürü toplum bir süre sonra büyük bir pişmanlık duygusu içerisine girmiştir. Aynı duyguyu Mısırlı kardeşlerimin yaşamamasını istiyorum” diye konuştu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@