Chp Lideri Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini Açıkladı (2/son): Korkmadan Mührünüzü Altı Okun Böğrüne Basın

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında ilk 100 gün ve bir yıl hedeflerinin sıralayarak, “Sandığa gideceksiniz, çekinmeden, gurur duyarak, onur duyarak, korkmadan mührünüzü altı okun böğrüne basın. O müh

Haberler 19.04.2015, 15:21
Chp Lideri Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini Açıkladı (2/son): Korkmadan Mührünüzü Altı Okun Böğrüne Basın

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında ilk 100 gün ve bir yıl hedeflerinin sıralayarak, “Sandığa gideceksiniz, çekinmeden, gurur duyarak, onur duyarak, korkmadan mührünüzü altı okun böğrüne basın. O mühür sizi çocuklarınızın ve torunlarınızın yaşanacak bir Türkiye’ye ‘merhaba’ mührüdür” dedi.

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla partisinin seçim bildirgesini açıkladı.

Stratejilerinin üçüncü ayağının “sosyal devleti güçlendirmek” olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sosyal devleti güçlendirirsek refahı paylaşmış, tabana yaymış oluruz” dedi.

Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, 13 yıldır Türkiye’de “vicdansız” bir büyüme modeli uyguladığını ifade ederek, “17 milyon yoksul vatandaşıma sesleniyorum, açlıkla mücadele eden milyonlara sesleniyorum; 13 vicdansız bir büyüme ekonomisi yaşadık. Birileri köşeyi döndü, birileri açlıktan öldü. 17 milyon yoksulun refah düzeyini yükselteceğiz, 17 milyon kişi ‘ben yoksul değilim’ diyecek, yaşanacak bir Türkiye’de” diye konuştu.

-“BİRİLERİ KÖŞEYİ DÖNDÜ, BİRİLERİ DE BORÇ BATAĞINDA ÇIRPINIP DURUYOR”-

Devletin resmi rakamlarına göre, Türkiye’de en zengin yüzde birin, toplam servetin yüzde 54’üne sahip olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Neden 17 milyon yoksulumuz var, yoksulluğu bitirmek istemediler, yönetmek istediler. Yaşam tarzlarını, inançlarını yoksulluklarını sömürdüler. 4 yılda Türkiye’de yoksul kalmayacak” dedi. Bu yoksul insanların bankalara 128 milyar dolar faiz ödediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Acaba bu varsıllar, bu köşeyi dönenler, bu rantçılar bu faizi ödediler mi? Asla ödemediler. Bütün vatandaşlarım dinlesinler beni, çok önemli bir konu, birileri köşeyi döndü, birileri de borç batağında çırpınıp duruyor. 5 milyon yurttaşım borç batağında. 2009-2012 yılları arası, ‘ben borcumu ödeyeceğim’ diyen 1 milyon 20 bin kişi var. Zamanı gelmiş, borcunu ödeyememiş. 1 milyon 20 bin kişiye dava açıldı, 525 bin kişi mahkum oldu, bunlardan 89 bini borcunu zamanında ödemediği için hapse girdi, 436 bini şu anda kaçak. Ben neden söylüyorum, Türkiye’yi yarı açık cezaevine döndürdünüz diye, işte bu için. Hiç kimse endişe etmesin.

-“SİZ HİÇ İŞSİZ EVLAT VERGİSİ DUYDUNUZ MU?”-

Siz hiç işsiz evlat vergisi diye bir kavram duydunuz mu? Bu geldi, işsiz evlat vergisi… Çocuk mezun, liseyi, üniversiteyi bitirmiş, ama işsiz. Diyorlar ki ‘gelip sigorta primi ödeyeceksin, yoksa sağlık hizmeti vermeyiz’. Evlat var işsiz ama baba vergiyi ödeyecek. Çıkıp desinler ki ‘böyle bir şey yok’. 7 milyon işsize ‘genel sağlık sigortası primi’ yatıracaksın diyorlar, 9 milyar lira istiyorlar. Sizi bu vergiden kurtarmak benim boynumun borcudur. Bu nasıl bir vicdan, nasıl bir ahlak, nasıl bir anlayış, bu nasıl bir devlet yönetimi? Ne diyoruz, ‘ Yaşanacak bir Türkiye, herkesin aşının işinin olduğu bir Türkiye’ diyoruz. Nasıl yapacağız bunu, üreteceğiz, kazanacağız, hakça bölüşeceğiz.”

-“EMEKLİ KARDEŞİM SENDEN HAYIR VE DUANI İSTİYORUM”-

11 milyon emekliye sesleyen Kılıçdaroğlu, “Size Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye vermek benim boynumun borcudur. Bayramda torununa ‘harçlık verecek miyim’ diye düşünmeyeceksin, ‘kurban kesebilir miyim’ diye düşüneceksin. Ben senden bir şey istiyorum, 11 milyon emekli kardeşim sende hayır ve duanı istiyorum. Bütün CHP’liler, sana minnet, saygı duyuyor, bu ülkenin kalkınmasında alın terin var, bizim sana vefa borcumuz var, onu yerine getireceğim ben” dedi. Çalışan emekliler için de, aylıklarından kesilen yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini kaldıracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Bu benim namus sözümdür” diye konuştu.

-“AİLE SİGORTASINI GETİRECEĞİM,  HİÇBİR AİLENİN GELİRİ 720 TL’NİN ALTINDA OLMAYACAK”-

Tüm bunları refahı topluma yaymak, üretilen geliri hakça paylaşmak için yaptıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “2015 yılı 17 milyon yoksulumuz var. Namus sözü veriyorum, 4 yılda Türkiye’de yoksul kalmayacak. Her ailenin güvencesi olacak, aile bizim temel taşımızdır. Aile Sigortasını getireceğim. Hiçbir ailenin geliri 720 TL’nin altında olmayacak, sözüm sözdür. 21. yüzyılın Türkiye’sinde ‘ben yoksulum’ ne demek. Burası Afrika ülkesi mi? 2015’in Türkiye’sinde hiçbir çocuk CHP iktidarında yatağa aç girmeyecek, her çocuk huzur içinde okula gidecek, Aile Sigortası budur” dedi.

-“CHP İKTİDARINDA TAŞERON İŞÇİSİ KAVRAMI DİYE BİR KAVRAM OLMAYACAK”-

Taşeron işçiliği de bitireceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Kamuda çalışan 800 bin taşeron işçisi var. Asgari ücrete mahkum, iş güvenceleri yok, sözüm söz CHP iktidarında taşeron işçisi kavramı diye bir kavram olmayacak. Halen taşeron işçi olarak çalışan bütün işçi kardeşlerim, hiçbir ayrım yapmadan, siyasi görüşünüzü, kimliğinizi, inancınızı sorgulamadan tamamınızı kadrolu olarak işe başlatacağım. 21. yüzyılın Türkiye’sinde CHP iktidarında çağdaş köleliğe izin vermeyeceğiz. Efendim bunu nereden bulacaksınız, parayı zaten devlet veriyor, biz aradan taşeronu çıkartıyoruz. Devlete yük burada sıfır” diye konuştu.

“Asgari ücretle çalışanlar, ayda 949 TL ile ev kirası verenler, çocuk okutanlar size sesleniyorum, 5 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor, size sesleniyorum” diyen Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında asgari ücret üzerinden vergiyi kaldıracaklarını, asgari ücretin net bin 500 TL olacağını kaydetti.

-“AYDA 277 LİRAYA TAKSİTLE EV SAHİBİ YAPACAĞIM”-

Kılıçdaroğlu, asgari ücretlilerin, yoksul vatandaşın gelirinin en az üçte birini ev kirası olarak verdiğini belirterek, “Bunlar konut sorununu çözemediler, çünkü lüks konut yapıyorlar, benim size sözümdür, arsa payı alınmayacak. Ayda 277 TL sabit taksitle 70 metrekarelik sana ev yapacağım. Bundan kesinlikle emin olmanı istiyorum” dedi.

-“ÇİFTÇİ ÜRETSEYDİ SOMA, ERMENEK OLMAYACAKTI”-

Çiftçi için de vaatlerini sıralayan Kılıçdaroğlu, “İki Trakya büyüklüğünde alan son 13 yılda ekilmiyor. Çiftçiye şu güvenceyi veriyorum, ürettiğin ürünün karşılığını alacaksın, devletin vereceği fiyat 1 yıl önceden belli olacak, sen ona göre ekeceksin. Hiçbir şeker fabrikasını özelleştirmeyeceğim, köylü şeker fabrikasında pancarını satacak. Sana mazotu 1,5 TL’den vereceğim, sözüm söz. Mazotun rafineri çıkış karı dahil 1 TL 21 kuruş, çiftçiye 4 TL’den satıyorlar. Yata sıfır vergili veriyorsun, çiftçiye niye vermiyorsun? Çiftçi üretseydi Soma olmayacaktı, Ermenek olmayacaktı, eğer çiftçi üretseydi onların çocukları yetim kalmayacaktı” diye konuştu.

-“FAİZLERİN EN AZ YÜZDE 80’İNİ SİLECEĞİZ, ‘OLMAZ’ DİYEN VARSA KARŞIMA ÇIKSIN”-

Kılıçdaroğlu, 5 milyon vatandaşımız borç batağında olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Dünyanın faizini ödediler bankalara, tüketici kredisi veya kredi kartı borcu olarak. CHP iktidarında sözüm söz, faizlerin en az yüzde 80’ini sileceğiz, kalan borcu yeniden yapılandıracağız. ‘Efendim bu olmaz’… ‘Olmaz’ diyen varsa karşıma çıksın. İstediği alana davet ediyorum, istediği platforma davet ediyorum onu. 436 bin vatandaşımız hapse girmek için sıraya girmiş durumda, faizi ödeyemediği için. Madem ki ‘Yaşanacak bir Türkiye’ diyoruz, ben bunu sileceğim ve bunun devlete bir kuruş yükü yoktur. Eğer siz banka olarak, 12 milyar TL’lik alacağınızı varlık yönetim şirketine 2 milyar TL’ye satıyorsanız, ben de o 10 milyar TL’nin tamamını sileceğim. Eğer bir ülkede huzur istiyorsan, refah istiyorsan, yaşanacak bir ülke olmasını istiyorsan, sokaktaki vatandaşın sorunlarını çözeceğiz, biz soruları çözmeye kilitlendik. Bunun için sosyal devlet diyoruz.

-“İŞSİZLİK KADER DEĞİLDİR”-

Bütün işsiz kardeşlerime sesleniyorum, işsizlik kader değildir. Seni işsiz yapan siyasi anlayıştır, seni işsiz yapan rant anlayışıdır, seni işsiz yapan tüketim toplumu yaratandır, seni işsiz yapan Türkiye’yi ürettirmeyendir. Seni işsiz yapan siyaseti çıkar aracı olarak görendir, biz öyle görmüyoruz. Sen işsizsen dönüp hükümete ‘benim işsizliğimi gider ey hükümet’ deme hakkın vardır. Çünkü sosyal devlet budur. Çünkü biz sosyal demokrat bir partiyiz, çıkar peşinde koşmayan bir partiyiz. Çünkü biz kimliği, inancı yaşam tarzı ne olursa olsun, onun sorunlarını ahdetmiş bir partiyiz, Çünkü biz Mustafa Kemal Atatürk’ün onurlu partisiyiz.”

Kılıçdaroğlu’nun bu konuşması sırasında salondan “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları yükseldi.

-“DEVLET KURUMLARINA SICAK SİYASETİN MÜDAHALE ETMEMESİNİ İSTİYORUZ”-

Kılıçdaroğlu, stratejilerinin dördüncü ayağı olarak da bütün kazanımları korumak zorunda olduklarını belirterek şöyle devam etti:

“Demokrasimizi derinleştirmek zorundayız. Kazanımlarımızı korumak ve devamlılığını sağlamak için de sağlıklı ve güçlü, halka hizmet etmeyi şiar edinmiş bir devlet yapılanmasını yeniden inşa etmek zorundayız. Onun için devletteki kurumların tamamının güçlü olmasını istiyoruz, sıcak siyasetin oralara müdahale etmemesini istiyoruz. Demokrasi 4 yılda bir sandığa oy atma değil. Demokrasi aynı zamanda sıcak siyasetin devletin kurumlarına müdahale etmemesi demektir. Eğer siz kalkıp Merkez Bankası’na, Kamu İhale Kurumu’na müdahale ederseniz, BDDK’ya müdahale orada demokrasi yok demektir.

-“VERGİ DENETİMİNİ SİLAH OLARAK ASLA KULLANDIRTMAYACAĞIZ”-

Devlette liyakatı esas kılacağız, işi ehline vereceğiz, işi ehline vereceğiz ki devlet vatandaşa hizmet edebilsin. Devletin elinde sopa değil, devlet vatandaşına kucak açmak zorundadır. Onun için yeni bir devlet inşası yapacağız. Vergi denetimini silah olarak asla kullandırtmayacağız, Gelir İdaresi Başkanlığı’nı özerk kılacağız. Beni eleştirdi diye, ertesi gün işadamının önüne 50-60 tane vergi müfettişi göndermeyeceğim, söz veriyorum iş dünyası, göndermeyeceğim.

-“MİLLETVEKİLİ ONURUYLA ELİNİ KALDIRIP ONURUYLA ELİNİ İNDİRECEK”-

Siyasetin hesap vermesi lazım, o açıdan TBMM İçtüzüğü’nü değiştireceğiz, parlamentoyu el kaldırma-indirme mekanizmasının dışına çıkaracağız. Ülkenin sorunlarını çözen parlamento olacak, parlamento ‘Acaba Başbakan ne söyledi, elimi kaldırayım mı, indireyim mi’ diye bir kaygıya kapılmayacak. Milletvekili onuruyla elini kaldırıp onuruyla elini indirecek.

Plan Bütçe Komisyonu dışında Kesin Hesap Komisyonu oluşturacağız, başkanı muhalefet partisinden olacak. Bütçe kaynakları nerede, nasıl harcandı, iktidar muhalefete hesap verecek, çünkü biz korkmuyoruz. Bizim için halka hesap vermek bir namus görevdir, tüyü bitmemiş yetim hakkını korumaktır. Onun için biz muhalefete hesap vereceğiz.”

-“SEÇİM BİLDİRGESİNİN ÖTESİNDE BİR VİZYON BELGESİ AÇIKLADIM”-

Kılıçdaroğlu, bir seçim bildirgesinin ötesinde bir vizyon belgesi açıkladığını ifade ederken, “Belki de Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Bir ülke nasıl güçlü sosyal devlet olur, açlığın, işsizliği, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye nasıl olur, bunu anlattım“ diye konuştu.

CHP iktidarında “Esnaf Bakanlığı”nın da kurulacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bize inanın, güvenin, Türkiye’yi gerçek anlamda uygar dünyanın bir parçası haline getireceğiz. Göreceksiniz demokrasisi gelişmemiş ülkeler Türkiye’ye özenecek. Bütün komşularımızla barış, huzur içinde yaşayacağız, Ortadoğu’ya barışı biz getireceğiz. Neden ‘bize güvenin’ diyorum; CHP bu ülkeye cumhuriyeti getiren partidir, çok partili rejimi getiren partidir, sosyal demokrasiyi getiren partidir, şimdi dördüncü devrime hazırlanacağız, bu ülkeyi bilgi toplumuna taşıyacağız, uygar dünyanın bir parçası haline getireceğiz. Sözüm namus sözüdür” dedi.

-İLK 100 GÜN HEDEFLERİ-

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda ise CHP iktidarında yapılacakları takvimlendirdi. İlk 100 gün ve ilk bir yıllık hedeflerini sıralayan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“İlk 100 günde yapacağımız ilk iş, emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye verilmesinin kanunun çıkaracağız. 2, Aile Sigortası Kanununu TBMM’den geçireceğiz, hiçbir ailenin geliri 720 TL’nin altında olmayacak. 3, Kamuda taşeron işçiliğe son vereceğiz, çalışanların tamamı kadrolu işçi olarak görevlerine devam edecek. 4, Kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanların faizlerin en az yüzde 80’ini çizeceğiz ve bunun düzenlemesini getireceğiz.  5, Siyasi Ahlak Yasasını çıkaracağız, temiz, ahlaklı, zenginleşmeyen, kul hakkı yemeyen siyaseti yeniden inşa edeceğiz. 6, TBMM’de Kesin Hesap Komisyonunu kuracağız, siyasi iktidar millete ve muhalefete hesap verecek.

-İLK BİR YIL HEDEFLERİ-

İlk 1 yılda ne yapacağız; çiftçiye mazotu 1,5 TL’den vereceğiz. 2, Asgari ücret üzerindeki vergiyi kaldıracağız, net bin 500 TL olacak. 3, Siyasi Partiler Yasası’nı değiştireceğiz, yüzde 10 barajını kaldıracağız, böylece askeri darbe dönemlerinin yasası değişmiş olacak. 4, Hiçbir üniversite öğrencisi ‘benim yurt sorunum var’ demeyecek. Bütün anne-babalara söylüyorum, çocuklarınız en geç bir yıl içinde yurtlarına kavuşmuş olacak. 5, Teşvik sistemini değiştireceğiz, katma değeri yüksek ürün üreten sanayiye özel destek vereceğiz. 6, Vergi ve sigorta pirim borcu olmayan KOBİ ve esnafa, ödedikleri vergi ve sigorta primi kadar bir yıl süreyle sıfır faizli kredi vereceğiz.”

-“SEÇİM BİLDİRGEMİZ ONLARIN HAYAL EDEMEYECEĞİ GERÇEKLERLE DOLUDUR”-

Kılıçdaroğlu, seçmenden 4 yıl sizden yetki isteyerek, “Açık ve net söylüyorum, bizim vizyonumuz, seçim bildirgemiz onların hayal edemeyeceği gerçeklerle doludur. Bizim vizyonumuz, bizim seçim bildirgemiz sokakta kağıt toplayan vatandaşa da dokunuyor, katma değeri yüksek olan sanayiciye de dokunuyor. Biz yoksulluğu bu ülkede sileceğiz ve sıfırlayacağız. Biz borç altında ezilen 5 milyon vatandaşımızı ayağa kaldıracağız, biz kira belasından bu vatandaşları kurtaracağız. İlk kez açık ve net söylüyorum. Bir siyasal parti belli bir vizyon içinde bir seçim bildirgesini büyük Türk milletine sunmuştur” diye konuştu.

CHP Lideri sözlerini, “Sandığa gideceksiniz, çekinmeden, gurur duyarak, onur duyarak, korkmadan mührünüzü altı okun böğrüne basın. O mühür sizi çocuklarınızın ve torunlarınızın yaşanacak bir Türkiye’ye ‘merhaba’ mührüdür” diyerek bitirdi.

-MİLLETVEKİLİ ADAYLARI TANITILDI-

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından CHP’nin milletvekili adayları, platformdaki ekranlara özgeçmişleri yansıtılarak tanıtıldı. Öte yandan adaylıktan çekilmekten vazgeçtiğini açıklayan iş adamı Mustafa Baysan da, Mersin 4. sıra milletvekili adayı olarak anons edildi.

Toplantıya Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri ve adaylarının yanı sıra, il başkanları ve örgütler de katıldı. (ANKA/SON)

(GO/ÖZK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 05:06
Güneş 06:29
Öğle 12:46
İkindi 16:11
Akşam 18:53
Yatsı 20:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 10
3. Gazişehir 5 10
4. Denizlispor 5 8
5. Çaykur Rizespor 5 8
6. Galatasaray 5 8
7. Malatyaspor 5 7
8. Trabzonspor 4 6
9. Konyaspor 5 6
10. Sivasspor 4 5
11. Göztepe 5 5
12. Antalyaspor 5 5
13. Ankaragücü 5 5
14. Beşiktaş 4 4
15. Kasımpaşa 5 4
16. Başakşehir 4 4
17. Kayserispor 5 3
18. Gençlerbirliği 5 2
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 10
2. Akhisar Bld.Spor 5 10
3. Adana Demirspor 5 9
4. Fatih Karagümrük 5 9
5. Keçiörengücü 5 9
6. Bursaspor 5 9
7. Hatayspor 5 8
8. Altay 5 8
9. Balıkesirspor 5 7
10. Erzurum BB 5 7
11. Osmanlıspor 5 7
12. İstanbulspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Altınordu 5 4
15. Menemen Belediyespor 5 4
16. Boluspor 5 2
17. Giresunspor 5 2
18. Eskişehirspor 5 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 6 18
2. Man City 6 13
3. Leicester City 6 11
4. Arsenal 6 11
5. West Ham 6 11
6. Bournemouth 6 10
7. Tottenham 6 8
8. M. United 6 8
9. Burnley 6 8
10. Sheffield United 6 8
11. Chelsea 6 8
12. Crystal Palace 6 8
13. Southampton 6 7
14. Everton 6 7
15. Brighton 6 6
16. Norwich City 6 6
17. Newcastle 6 5
18. Aston Villa 6 4
19. Wolverhampton 6 4
20. Watford 6 2
Takımlar O P
1. Athletic Bilbao 5 11
2. Real Madrid 5 11
3. Granada 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Sevilla 5 10
6. Atletico Madrid 5 10
7. Villarreal 5 8
8. Barcelona 5 7
9. Levante 5 7
10. Osasuna 5 7
11. Getafe 5 6
12. Valencia 5 5
13. Deportivo Alaves 5 5
14. Real Betis 5 5
15. Real Valladolid 5 5
16. Celta de Vigo 5 5
17. Mallorca 5 4
18. Espanyol 5 4
19. Eibar 5 2
20. Leganés 5 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@