Chp Lideri Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini Açıkladı (1): 4 Ayaklı Bir Strateji İzleyeceğiz

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir seçim beyannamesinin ötesinde, bir vizyon belgesini milletin önüne koyduklarını ifade ederek, “Yaşanacak bir Türkiye’yi kurmak için 4 ayaklı bir strateji izleyeceğiz” dedi. ANKARA(A

Haberler 19.04.2015, 15:18
Chp Lideri Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini Açıkladı (1): 4 Ayaklı Bir Strateji İzleyeceğiz

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir seçim beyannamesinin ötesinde, bir vizyon belgesini milletin önüne koyduklarını ifade ederek, “Yaşanacak bir Türkiye’yi kurmak için 4 ayaklı bir strateji izleyeceğiz” dedi.

ANKARA(ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir seçim beyannamesinin ötesinde, bir vizyon belgesini milletin önüne koyduklarını ifade ederek, “Yaşanacak bir Türkiye’yi kurmak için 4 ayaklı bir strateji izleyeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda partisinin seçim bildirgesini açıkladı. Toplantı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit ile hayatını kaybeden parti üyeleri ve iş kazalarında ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması, ardından da İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Toplantıya, CHP liderinin eşi Selvi Kılıçdaroğlu da katıldı.

CHP lideri konuşmasında, seçim stratejisini 4 ana başlık altında açıkladı. Kılıçdaroğlu, seçmenden 4 yıl yetki isterken, ilk 100 gün ve 1 yıllık hedeflerini sıraladı. Kılçdaroğlu’nun 1 saat 15 dakika süren konuşması işaret diline de çevrildi.

-“GELİN HEP BERABER YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPALIM”-

Konuşmasına salondakileri selamlayarak başlayan Kılıçdaroğlu, “Yaşanacak bir Türkiye ümidiyle, beklentisiyle, gerçekleştirme azmiyle hepinizi yürekten selamlıyorum. Hiçbir ayrım yapmıyorum; öğrenci, öğretmen, işçi, işveren sizlere sesleniyorum, memur, çiftçi, esnaf, emekli ev kadını sizlere sesleniyorum, işsiz, yoksul, merdiven altı atölyelerde kayıt dışı çalışan işçi kardeşlerim sizlere sesleniyorum. Köylü, kentli, Karadenizli, Akdenizli, Egeli, Anadolulu, Trakyalı, hepinize sesleniyorum, hepinizi yürekten selamlıyorum. Genç yaşlı demeden bütün milletime sesleniyorum. Sanat, kültür dünyasına sesleniyorum, hukuk sistemine, hukuk alemine sesleniyorum. Avukatına, savcısına, hakimine sesleniyorum. Gelin hep beraber yeni bir başlangıç yapalım, gelin hep beraber yaşanacak bir Türkiye’yi yeniden inşa edelim” ifadelerini kullandı.

-“MİLLETİN DİNLE, İMANLA ARASINI AÇTILAR”-

AK Parti iktidarında yaşananlara değinen Kılıçdaroğlu, “13 yıl önce, ‘biz yoksullukla mücadele edeceğiz’ dediler. 13 yıl önce, ‘biz yasaklarla mücadele edeceğiz’ dediler. Şimdi 13. yılın sonundaki tabloyu arz ediyorum, 6 milyon 200 bin işsiz. 17 milyon yoksul, maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekli, pirim borcu olduğu için hastaneye kabul edilmeyen esnaf kardeşim, sosyal güvenlikten yoksun yüzbinlerce işçim, açlık sınırına dayanmış 1 milyondan fazla insan. Kızgın, öfkeli, kırgın genç bir grubumuz. Kölelikten hallice kalıplara sokulmak isteyen kadınlarımız. Yozlaştırılmış ahlak, namus ve şeref kavramları. Korkmuş, sinmiş bir medya. Kimliğini ve kişiliğini yitirmiş iş dünyası, esir alınmış bir hukuk sistemi. Sonuç bu. Bu tabloyu görüyorsak, bu tablo devletin resmi rakamlarına yansımışsa, bu tabloyu milletin vicdanına havale ediyorum” diye konuştu.

13 yılının sonunda sorgulanması gerekenleri anlatan Kılıçdaroğlu, “13. yılın sonunda ne oldu? 13 yılın sonunda milletin polisle arasını açtılar. Milletin huku8kla arasını açtılar. Milletin basınla arasını açtılar, milletin sporla, sanatla, kültürle arasını açtılar. Milletin dinle, imanla arasını açtılar. Milletin devletle arasını açtılar. En önemlisi milletin milletle arasını açtılar. Bu tablo düşündürücü bir tablo” ifadelerini kullandı.

-“BU TABLOYU YAKIP GEÇECEĞİZ”-

AK Parti iktidarının komşularla “sıfır sorun” dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, milletin komşuları ile arasının açıldığını ve Türkiye’nin 1 komşunun dahi kalmadığına işaret etti.

Türkiye’nin orta gelir tuzağına yakalandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye büyümesini sağlayamıyor, kalkınmasını sağlayamıyor. Gelir bölüşümünü adaletli sağlayamıyor. Orta gelir tuzağından Türkiye’yi kurtarmak zorundayız. Biz bu tabloyu mu istiyoruz, asla. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Barış içinde yaşamak istiyoruz, onurlu yaşamak işitiyoruz. Yaşanacak bir Türkiye istiyoruz. Çoluk çocuğumuzla, komşularımızla, mahallemizle, kentimizle Türkiye’mizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Tabloyu koyduk. Bu tabloda bir rakam bile yanlış değil. Bu tabloda her şey gerçek, karamsar bir tablo olduğunu biliyorum ama asla umutsuz değiliz. Bu tabloyu yakıp geçeceğiz. Yaşanacak bir Türkiye’yi el birliği ile kuracağız.

Bir seçim beyannamesinin ötesinde, bir vizyon belgesini milletin önüne koyacağını belirten Kılıçdaroğlu,  “Yaşanacak bir Türkiye’yi kurmak için 4 ayaklı bir strateji izleyeceğiz. 4 ayaklı bir strateji. Stratejimizin birinci ayağında katılımcı demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, devletin saydamlığı ve hesap verebilirliğini göreceksiniz. Birinci strateji ayağımız bu” ifadelerini kullandı.

-“GÖMLEĞİN İLK DÜĞMESİNİ DOĞRU İLİKLEMEK ZORUNDAYIZ”-

Türkiye’nin insani gelişmiş endeksinde 190 ülke arasında 69’uncu ülke olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, kendi hedeflerinin insani gelişmişlik endeksinde Türkiye’yi ilk 20’ye taşımak olduğunu belirtti. CHP Lideri, bunu yapabilecek kadroları, insan ve siyasal kültürleri olduğunu belirterek, “Bizim gibi insani gelişmişlik düzeyi düşük olan ülkelerde kişi başına gelir çok düşük. Gelişmemiş veya az gelişmiş ülke konumunda. Bir ülkede demokrasi yoksa, özgürlükler yoksa, cam ve mal güvencesi yoksa orada büyümeden kalkınmadan söz edemezsiniz. Türkiye orta gelir tuzağına bunun için yakalanmıştır. Türkiye orta teknoloji tuzağındadır şuanda. Bunları aşmak zorundayız. Nedene buradan başlıyoruz? Çünkü gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemek zorundayız. Doğru iliklersek aşağı doğru her şeyi sağlıklı kurabileceğiz” açıklamasında bulundu.

Siyaseti kirlilikten arındıracaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. 12 Eylül askeri darbesinin mirası olan ve demokrasimizde derin yaralar açan darbe yasalarını tümüyle oradan kaldıracağız. Bir garabet şey var, yüzde 10 seçim barajı. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız. Milletin iradesini TBMM’ye aynen yansıtacağız” şeklinde konuştu.

-“HSYK’YI İKİYE BÖLECEĞİZ”-

Milletin vekillerini liderlerin değil milletin kendisinin seçeceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Lider sultasına son vereceğiz. Türkiye’de lider sultası olmayacak artık. Yaklaşık 5 milyon yurttaşımız yurt dışında yaşıyor, bunlar oy kullanıyor. Ama kendi milletvekillerini seçemiyorlar. Siyasi partiler yasasını değiştireceğiz, yurtdışı seçim çevresi getireceğiz. Yurt dışındaki vatandaşlarımız da kendi milletvekillerini TBMM’ye gönderecek” dedi.

Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak adli kolluğu getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Böylece soruşturmalarda siyasetin gölgesi kaldıracağız. Hakça sorgulamalar olacak. Gizli tanık uygulamasına kesinlikle son vereceğiz.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nu ikiye ayıracağız. Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu olacak. HSYK’nın ayrı bütçeleri olacak. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanı müsteşarının Hakimler Yüksek Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu etkilemesini kesinlikle ortadan kaldıracağız. Avukatları ve savcıları, iddia makamı ile savunmayı aynı düzlemde karşılıklı oturtacağız. Hiçbirisi hakimin yanında olmayacak eşitleyeceğiz bunları” dedi.

-“PARLAMENTER DENEYİMİMİZİ GÜÇLENDİREREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”-

Medyayı özgür kılacaklarını ve üzerindeki baskıları kaldıracaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Halkımızın haber alma ve ifade özgürlüğünü sağlayacağız. Medya özgürlüğünü sağlamayan bir anlayışın demokratik söylemlerinin içi tümüyle boştur. Bu nedenle söylüyorum, medyası özgür olmayan toplumun kendisi de özgür değildir” diye konuştu.

Hiç kimsenin siyasal düşüncesine asla müdahale etmeyeceklerini ve ettirmeyeceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarında kuvvetler ayrılığı ilkesini eksiksiz ve tam yürürlüğe koyacağız. Yürütme organı yani iktidar komu organı ve yargıyı baskı aracı olarak görmeyeceğiz. Denge unsularını demokrasini gerektirdiği ölçüde yerli yerine oturtacağız. 200 yıllık parlamenter deneyimimizi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Deniyor ki, ‘parlamenter sistem çalışmıyor.’ Parlamenter sistemin aksaklıkları olabilir aksaklığı yaratan sistemin kendisi değil, sistemi engellemeye çalışanlardır. 200 yıllık deneyimimiz var. 200 yılık deneyimi ‘atın çöpe’ diyorlar. ‘Başka bir şey verelim’ diyorlar. Halkın iradesine özgürce düşünmesine, medyanın özgürlüğüne, kuvvetler ayrılığına, yasama organın iktidarın arka bahçesine dönüşmemesine siz eğer katkı verirseniz yurttaşlarım bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getirmeye namus sözü veriyorum. Demokrasisi gelişmiş bir Türkiye yaşanacak bir Türkiye’dir” diye konuştu.

-“BU SORUN ÇÖZÜLMEK ZORUNDA OLAN BİR SORUNDUR”-

Türkiye’nin yaşadığı en temel sorunlardan birinin de Kürt sorunu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bu sorun konusunda demokrasi içinde soruna en sağlıklı çözümü üreten parti, mütevazi değilim, en yürekli parti, söylemlerinde en namuslu parti CHP’dir. Söyledim, yine söyleyeceğiz. Bu sorunu çözerse CH çözer. CHP dışında hiçbir irade bu sorunu çözemez. Sorunu çözmek için 4 koşulu milletin önüne koyduk. Bir ‘samimi ve dürüst olacaksın’ dedik. İki ‘gizli ve kişisel bir ajandan olmayacak’ dedik. Üç, ‘millete hesabını veremeyeceğin angajmanlara giremeyeceksin’ dedik. Dört, ‘TBMM’ye ve millete bilgi vereceksin’ dedik. Hiçbirisine uymadılar. Bu sorunun çözüm adresi TBMM’dir. Hiçbirisini dinlemediler. Ama bu sorun çözülmek zorunda olan bir sorundur. Bu sorunu çözecek olan, Doğu’da, Güneydoğu’da, Karadeniz’de, Ege’de, Trakya’da, İçanadolu’da olan bütün yurttaşlarıma sesleniyorum, kanın akmadığı, herkesin barış türküleri söylediği, herkesin birbirini kucakladığı, yaşanacak bir Türkiye’yi biz inşa edeceğiz. Sizin yüzünüzden.”

-“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ”-

Stratejilerin ikinci ayağını da anlatan Kılıçdaroğlu, “İkinci ayağı ülkemizin uluslararası alanda güçlü bir rekabet gücüne kavuşması gerek, uluslararası alanda yani ekonomik olarak, Türkiye’nin güçlenmesi gerekiyor. Yani orta teknoloji tuzağından kurtulması gerekiyor. Türkiye’nin orta gelir tuzağından kesinlikle kurtulması gerekiyor. Bunun için ne yapacağız? Rekabetçi bir ekonomi için üretken yatırımlara verimlilik artışına ve nitelikli istihdama ihtiyacımız var” dedi.

Türkiye’nin uluslararası arenada ciddi bir yarışmacı olması için üretmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Önce üreteceğiz sonra hakça bölüşeceğiz” ifadesini kullandı.

Uluslarasın alanda rekabetçi olmak için katma değeri yüksek ürün üretilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Yani cebimizde taşıdığımız katma değeri yüksek ürün üretmek zorundasınız. Katma değeri yüksek ürünü nasıl üreteceğiz? Katma değeri yüksek ürün üretmek için Türkiye’yi bilgi toplumuna taşıyacaksınız. Bunun mücadelesini vereceğiz. Bunun da cevabı üniversiteleri bilgi üretim üssü haline getirirseniz, Türkiye’yi bilgi toplumuna taşırsınız” ifadelerini kullandı.

-“YÖK’Ü KESİNLİKLE KALDIRACAĞIZ”-

Bir ülkenin üniversitelerinin bilgi üretmemesi halinde o ülkenin orta gelir tuzağından kurulamayacağını anlatan Kılıçdaroğlu, “Türkiye bilgi toplumunu yakalamak ve onunun onurlu bir parçası olmak zorundadır. Bu treni kaçırırsanız Türkiye’yi geriletirsiniz. Peki üniversitelerin bilgi üretmesi için ne yapacağız? Bir 12 Eylül darbe ürünü olan YÖK’ü kesinlikle kaldıracağız. Üniversiteler üzerindeki vesayeti, baskıyı kaldıracağız. Her türlü düşüncenin özgürce tartışıldığı mekanlar yapacağız üniversiteleri. Bilgi üretecek üniversiteler, bilgi tarları olacak” diye konuştu.

Üniversite öğrencilerinin kendi üniversitelerinin kararlarında etkili olacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Koskoca hocalar, üniversite hocaları neden kendi üniversitelerinin rektörlerini kendisi seçmiyor niye cumhurbaşkanı atıyor? Bunu da kaldıracağım. Her üniversite kendi yöneticisini kendisi seçecek. Kendisi seçecek ki orada bilgi üretebilsin, diğer ülkelerin üniversiteleri ile yarışabilsin” şeklinde konuştu.

Her yıl en az 15 bin üniversite mezununu çeşitli branşlarda yurt dışına doktoraya göndereceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Eğitim sistemini ideolojik prangalardan kesinlikle kurtaracağız. Bir yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız” diye konuştu.

-“SEKTÖREL TEŞVİKE AĞIRLIK VERECEĞİZ”-

İşsizlik sorunun çözümü için hiçbir adım atılmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “İş garantili eğitim başlatacağız. Bütün organize sanayi bölgelerinde, yatılı meslek liselerinde anneler ve babalar çocuklarının okuması için 5 kuruşluk masraf bile yapmayacak. Çocuklar orada okuyacak, sanayide stajını yapacak. Okuldan mezun olunca da işi hazır olacak. Böylelikle nitelikli ara eleman sorununu aşacağız. Kiminle aşacağız? CHP iktidarı ile aşacağız. Niçin aşacağız? Yaşanacak bir Türkiye için aşacağız. Teşvik sistemini de sil baştan yenileyeceğiz. Bölgesel teşvikten çok sektörel teşvike ağırlık vereceğiz” dedi.

Veri ve sigorta prim borcu olmayan KOBİ’lerin ödedikleri sigorta pirimi kadar 1 yıl süre ile sıfır faizli kredi alçaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer katma değeri yüksek ürün üretiyorlarsa çok önemli bir teşvik getireceğiz. Bu teşvikin doğurduğu sonuçları söyleyeyim, Türkiye’de üretim artacak, istihdam artacak, kayıt dışı ekonomi, kayıt dışı istihdam azalacak. Çünkü karını ne kadar yüksek gösterirse sıfır faizli krediyi o kadar fazla alacak, niye gizlesin o zaman. Ne kadar çok eleman çalıştırırsa o kadar sıfır faizli kredi alacak” ifadelerini kullandı.

-“BU KADAR CİDDİ, TUTARLI, İNANÇLI, ONURLU PROJELERLE…”-

Projelerinin tamamının iyi düşünülmüş projeler olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Devleti bilen insanlar, dünyayı okuyan insanlar, Türkiye’yi yaşanan bir ülke haline getirmek isteyen insanlar bu projeleri ürettiler. İlk kez size söylüyorum, bir siyasal parti ilk kez seçimlere bu kadar ciddi, bu kadar tutarlı, bu kadar inançlı, bu kadar onurlu projelerle milletin önüne çıkıyor” diye konuştu. (ANKA/DEVAM)

(OLÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@