CHP'li Çıray o ilanı Meclis'e taşıdı

İZMİR, () - CHP İzmir Milletvekili ve Dilekçe Komisyonu üyesi Dr. Aytun Çıray, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Rebii Akdurak’ın Binali Yıldırım’ın başbakanlığını kutlamak...

Haberler 26.05.2016, 13:53
CHP'li Çıray o ilanı Meclis'e taşıdı
CHP İzmir Milletvekili ve Dilekçe Komisyonu üyesi Dr. Aytun Çıray, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Rebii Akdurak’ın Binali Yıldırım’ın başbakanlığını kutlamak için "Ülkemize Hayırlı Olsun" başlığıklı ilanda kullandıkları dili eleştirirken bunu soru önergesiyle TBMM'ne taşıdı.

İzmirli ve İzmir milletvekili olarak iktidar partisinin genel başkanı ve başbakanının İzmir’den çıkmasından memnun olduğunu belirten CHP'li Çıray, bu konuda verilen kutlama ilanlarını son derece doğal bulduğunu ifade etti. Ancak, İTO adına verilen ilanda kullanılan dilin kutlama sınırlarını çok zorladığını vurgulayan Çıray, "Bu ilanda ‘İTO’nun iktidarın arka bahçesi gibi gösterilmesi’ kabul edilemez" dedi.

CHP'li Çıray, AK Parti faaliyet raporu gibi olduğunu ifade ederken metinde yer alan, "11 yıl süren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde ülkemize yatırımcı ve yaptırımcı bakan olarak, çağımıza damgasını vuran yatırımlar yapan; Kara, deniz, hava ulaşımı ve iletişim alanında gelişmiş ülkelerin geldiği düzeyi sollayarak dünyanın en çağdaş olanaklarına kavuşmamızı sağlayan, Ülkemizin sınırlı imkânlarına rağmen, değişik finansman modelleri ile dünyanın en yüksek tutarlı ulaşım yatırımlarını gerçekleştiren…" ve diğer ifadeleri iddialarına kanıt gösterdi.

Bu metin ile İTO’nun bağlı olduğu yasal statü ve mevzuat açısından kesinlikle onaylanamayacağının vurgulayan Aytun Çıray, bunun nasıl bir skandal olduğunun anlaşılması için konuyu Meclise taşıdığını belirtti. Milletvekili Aytun Çıray, TBMM Başkanlığı aracılığıyla yazılı olarak cevaplandırması için yeni hükümetin Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye şu soruları yöneltti:

"İTO tarihinde Sayın Demirel’e, Sayın Ecevit’e, Sayın Özal’a ve diğer cumhurbaşkanlarını ve başbakanları kutlamak adına benzeri bir ilân verildi mi? Bu tür ilanlar vermek 5174 sayılı kanun ve tüzüklere göre İTO’nun görev tanımına giriyor mu? AKP’nin faaliyet raporuna benzeyen bu ilân “Odalar; üyelerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak,ö ilkelerinin hangisine uymaktadır? Bu ilân İTO’nun görev tanımının dışında kalmış ve il sınırları olarak faaliyet alanlarını aşmış ise altında imzası bulunan kişiler hakkında görevi kötüye kullanma suçu oluşmuş mudur? Bu konun kamu vicdanında aydınlanması için savcılığa suç duyurusu yapmayı düşünür müsünüz?"

Övgü sınırlarını aştığı öne sürdüğü ilanın birçok ulusal gazeteye verildiği halde çok satan bir gazeteye neden verilmediğin da soran Aytun Çıray şu sorulara da yanıt istedi:

"Bu ilan için medya organlarına İTO’nun kasasından toplam kaç para ödenmiştir? İTO son beş yılda çeşitli nedenlerle yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarına toplam kaç para ödemiştir? Bu harcamaları hangi yerel ve ulusal hangi medya kuruluşlarına yapmıştır? Bunların konu bazında isim isim yıllara göre dağılımı nedir? Sayın Yıldırım ve Sayın Erdoğan’ın işaretleriyle yola çıkan ve Pamukova’da eksik teknoloji nedeni ile 41 vatandaşımızı hayatlarını kaybettiği 'hızlandırılmış tren' kazası, 'çağımıza damgasını vuran' ylemlerden sayılır mı? Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’ın içinde ve başında bulundukları hükümetlerin yanlış politikaları nedeniyle 7 Haziran’dan bu yana 500’den fazla şehidi, ekonomik durgunluğu ve artan işsizliği görmezden gelen bu ilânın nedeni 'korku' olabilir mi? Bunu aydınlatmak için genel bir soruşturma açmayı düşünür müsünüz?"
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@