Chp Esedullah Timi İçin Araştırma Komisyonu İstedi

ANKARA (ANKA) – CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Esedullah Timi” hakkında Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Haberler 21.11.2015, 13:45
Chp Esedullah Timi İçin Araştırma Komisyonu İstedi

Özel, TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası duvarlara yazılan “Esedullah Timi” imzalı, “Türkün gücünü göreceksiniz”, “Kanımız aksa da zafer İslam’ındır”, “Allah cc her şeye yeter” yazılarının kamuoyu gündeme gelerek tartışma yarattığını ifade etti.  Operasyonların ardından ortaya çıkan; ev, okul ve camilerin duvarlarına yazılan “Esedullah Timleri burada” şeklindeki yazıların kimler tarafından, hangi saiklerle yazıldığına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirten Özel, “Bölge halkı, operasyonları yapanların devletin bilinen güvenlik güçlerinden farklı; sakallı, IŞİD görünümlü, Arapça ve Azerice konuşan özel bir birim olduğundan söz etmekte ve bu özel birimin; tekbir getirerek halka saldırdığını, nefret dolu olduklarını, işkence ve şiddet uyguladıklarını ifade etmektedirler. Bugüne kadar bu timin kimler olduğuna dair herhangi bir somut veri ortaya çıkmadığı gibi, bölgedeki devlet yetkililerinin de böyle bir timin var olup olmadığı konusunda ‘Bizlerin de sözü geçmiyor, kontrolümüzde olmayan güçler var’ şeklinde yanıtlar verdikleri iddia edilmektedir” dedi.

Bölgede operasyonlar sırasında yaşanan sivil ölümler ve operasyonların ardından gün yüzüne çıkan “Esedullah Timi” imzalı yazılarla birlikte aydınlatılması gereken çok fazla konunun olduğunu kaydeden Özel, “Tüm bu nedenlerle ülkemizde ‘Esedullah Timi’ ismi verilen herhangi özel bir yapılanma olup olmadığının,  böyle bir yapılanma var ise bu yapılanmanın kimler tarafından hangi gerekçelerle kurulduğunun tespit edilmesi ve bir hukuk devletinde ‘Esedullah Timi’ gibi bir yapılanmanın varlığının mülki amirler ve güvenlik güçlerinin zafiyet ya da ihmalinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının araştırılarak, gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddelerine göre Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)  

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@