Chp, Cumhurbaşkanı'na Örtülü Ödenek Kullanmayı Öngören Yasayı Aym'ye Götürüyor

ANKARA (ANKA)- CHP, Cumhurbaşkanı’na Başbakan gibi örtülü ödenek kullanabilmesini öngören kanunu Anayasa Mahkemesine götürüyor. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, kamuoyunda ‘Torba Kanun’ olarak bilinen yasanın  bazı hükü

Haberler 15.04.2015, 22:36
Chp, Cumhurbaşkanı'na Örtülü Ödenek Kullanmayı Öngören Yasayı Aym'ye Götürüyor

ANKARA (ANKA)- CHP, Cumhurbaşkanı’na Başbakan gibi örtülü ödenek kullanabilmesini öngören kanunu Anayasa Mahkemesine götürüyor.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, kamuoyunda ‘Torba Kanun’ olarak bilinen yasanın  bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle yarın saat 11.30’da CHP grubu adına Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.

CHP, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu Anayasa Mahkemesine götürüyor.

Cumhurbaşkanına Başbakan gibi örtülü ödenek kullanabilmesini öngören yasaya göre; kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bütçesine de örtülü ödenek konulacak.

Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak hâkim veya gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde, Başbakanlık veya millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili bakanlıkların talebi üzerine Başkanlık tarafından internet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilebilecek. Karar, Başkanlık tarafından derhâl erişim sağlayıcılara ve ilgili içerik ve yer sağlayıcılara bildirilecek. İçerik çıkartılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereği, derhâl ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren dört saat içinde yerine getirilecek. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@