Chp Cezaevleri Komisyonu'ndan Af Önerisi

Denizli D Tipi Cezaevi’ni ziyaret eden CHP Cezaevleri Komisyonu, “Ceza indirimi, af ya da adli kontrol süresinin uzatılması bir nebze çözüm olabilir. Bu konuda Adalet Bakanlığı nezdinde gereken çalışmalar yapılmalıdır” önerisinde bulundu.

Haberler 06.08.2015, 16:47
Chp Cezaevleri Komisyonu'ndan Af Önerisi

ANKARA (ANKA)- Denizli D Tipi Cezaevi’ni ziyaret eden CHP Cezaevleri Komisyonu, “Ceza indirimi, af ya da adli kontrol süresinin uzatılması bir nebze çözüm olabilir. Bu konuda Adalet Bakanlığı nezdinde gereken çalışmalar yapılmalıdır” önerisinde bulundu.

CHP Cezaevleri Komisyonu üyesi Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca işkence iddialarını araştırmak üzere Denizli D Tipi Cezaevini ziyaret etti.

-“CEZAEVİ VE KOĞUŞLAR KAPASİTESİNİN ÇOK ÜSTÜNDE”-

CHP Cezaevleri Komisyonu’nun ziyarete ilişkin hazırladığı bilgi notunda, Denizli D Tipi Cezaevi’nin cezaevi kapasitesini aşan tutuklu, hükümlü sayısıyla ve işkence iddialarıyla sık sık gündeme geldiğine dikkat çekilerek şu değerlendirmeler yapıldı:

“745 kişilik kapasitesi bulunan cezaevinde şu anda 1337 hükümlü ve 320 tutuklu olmak üzere toplam tutuklu sayısı 1657’dir. Ziyaretin yapıldığı gün 7 kişi daha sevk edilmiş, 1 kişi de tahliye edilmiştir. Cezaevi müdürünün aktardığı bilgilere göre; önceki yıllarda tutuklu sayısı hükümlü sayısından fazla iken bu durum son yıllarda tersine dönmüştür. Zaman zaman toplam tutuklu ve hükümlü sayısı 2 bin kişiyi aşan cezaevi ve koğuşlar kapasitesinin üstünde hizmet verirken, aynı zamanda da koğuşlar çok sıcak olmaktadır.

-“YEMEKLER YETMİYOR”-

Cezaevi müdürünün aktarımlarına göre cezaevinde haftada 1 gün kırmızı et ve 2 gün tavuk verildiği, iaşe bedelinin kişi başı 5 TL olduğu, etlerin Niğde Açık Cezaevinden getirildiği belirtilmiştir.

 Kendi aşçıları ve imkânlarıyla yemek çıkarmaya çalışan cezaevi, kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlü barındırdığı için yemekler yetmemektedir.

 Cezaevinde 1 aile hekimi, 1 hemşire, 2 psikolog, haftada 2-3 gün olmak üzere değişimli olarak Denizli Ağız Diş Hastanesinden gelen 1 diş hekimi, geceleri bir sağlık memuru, 1 acil sağlık odası ve yataklı bir revir bulunmaktadır.

Cezaevinde 2 yatalak ve bakıma muhtaç hasta vardır. Günlük 7,5 TL bakım ücreti karşılığında birer mahkûm bakımlarını sağlamaktadır.

Hasta sevklerinde ciddi sorunlar yaşanmakta, sevkler 6-7 ayı bulmaktadır. 1 kere sabah, 1 kere de öğlen 13.00’de olmak üzere günde sadece 2 kere sevk yapılmaktadır. Bu da hastaların yeterli ve nitelikli bir sağlık hizmeti almasını engellemektedir.

-“BAKKAL DEFTERİ”-

Yapılan gözlemler sonucunda tutuklu ve hükümlülerin sağlık muayenelerinin notları bir deftere not alınmaktadır. Defter, bakkal defterini andırmaktadır. Sistematik bir sistemde tutulmayan kayıtlar, yetersiz ve düzensizdir. Ayrıca rutin olarak ağız taraması da yapılmamaktadır.

 Aile hekimi ağırlıklı olarak rutin muayeneler yapmakta, basit müdahaleler ve pansuman işlerini yürütmektedir. Ağırlıklı olarak psikiyatrik hastalar bulunmakta, özellikle uyuşturucu ve hapçılar önemli denecek derecede çok ve sorunlu.

 Bunun yanında en önemli sorun; en az 6-7 ay bekleyen sevkler.”

Bilgi notunda koğuşlara yapılan ziyaretlere değinilerek şöyle denildi:

“Kadın koğuşuna yaptığımız ziyarette, kadınlar pişman olduklarını ve ders aldıklarını dile getirdiler. En büyük sorunları çocuklarının kimsesiz kalması. Birçoğunun dışarıda çocuklarına bakacak kimsesi yok. Bu sebeple bizim cezamızı çocuklarımız da çekiyor, onların ne suçu var, dediler. Devletin bu konuda önlem alması gerektiğini ifade ettiler.

En büyük beklentilerinin ceza indirimi ve af olduğunu belirten kadınlar, PKK yüzünden affedilmediklerini düşünüyorlar. En azından 2 yıl adli kontrol hakkının verilmesini talep ediyorlar.

18 yaşın altında, genellikle ilkokul mezunu olan çocukların çoğu ortaöğretim terk. Ağırlıklı olarak hırsızlık ve gasp nedeniyle yatıyorlar. 2-3 dosyası olanlar olduğu gibi, birden fazla, hatta 3-4 kezdir cezaevlerine girip-çıkanlar var. 

Çoğu uyuşturucu kullanan çocuklara 'bir daha kullanacak mısınız?' diye sorduğumuzda, 'evet' der gibi başlarını öne doğru sallıyorlar.

-“İNSANLAR YERDE YATMAK ZORUNDA KALIYORLAR”-

Devlet memurlarının çoğunlukta olduğu koğuşlar çok kalabalık olduğu için insanlar yerde yatmak zorunda kalıyorlar. Öyle ki, geceleri tuvalete gitmek için herkes birbirinin üzerinden atlıyor.

750 kişilik kapasitesi bulunan cezaevinde 1700’e yakın tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Kapasiteyi aşan 950 kişinin nerede ve nasıl kaldığı belli değil. Kapasitesi 24 kişi olan koğuşlarda 47 kişi kalmaktadır.

 -“SÜNGERLİ ODALAR VAR”-

Cezaevinde işkence olduğuna kanıt olarak süngerli odaların olduğunu belirten mahkumlar, kamera kayıtlarının da olduğu iddia etmektedir.”

-“CEZA İNDİRİMİ, AF YA DA ADLİ KONTROL SÜRESİNİN UZATILMASI BİR NEBZE ÇÖZÜM OLABİLİR”-

Bilgi notunda şu önerilere yer verildi:

“Ceza indirimi, af ya da adli kontrol süresinin uzatılması bir nebze çözüm olabilir. Bu konuda Adalet Bakanlığı nezdinde gereken çalışmalar yapılmalıdır.

İnsanca koşulların yaratılabilmesi için cezaevinin kapasitesi üzerinde doluluğu konusunda acil önlem alınmalıdır.

Kişi başı 5 TL olan iaşe bedeli, mahkumların ihtiyaçları doğrultusunda arttırılmalıdır.

Kamera olsa dahi süngerli odaların varlığı işkence olduğu iddialarını güçlendiren bir olgudur. İşkence ve kötü muamele konusunda gerek basında gerekse de mahkumların ifadeleri dikkate alınarak, acilen soruşturma açılmalıdır. İşkence bir insanlık suçudur.” (ANKA)

(MG/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@