Chp, 45 Günün Esnetilmesi Konusunda Demirel Örneğini Gösteriyor

Hükümet kurma görevinin kendilerine verilmesini isteyen CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, 45 günlük sürenin esnetilip esnetilmeyeceğine ilişkin de, “Hükümeti kurma iradesi ortaya çıkarsa Cumhurbaşkanı’nın böyle bir süreyi uzatma yetkisi bulunmakta.

Haberler 18.08.2015, 12:30
Chp, 45 Günün Esnetilmesi Konusunda Demirel Örneğini Gösteriyor

ANKARA (ANKA)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile saat 19.30’da görüşecek olan Başbakan’ın görevi iade edeceği belirtiliyor. Görevin kendilerine verilmesini bekleyen CHP, azınlık hükümeti formülünü deneyecek.

Başbakan’ın koalisyon turlarından sonuç çıkmadı. CHP hükümet kurma görevinin Kemal Kılıçdaroğlu’na verilmesini bekliyor.

Hükümeti kurmak için 45 günlük süre 23 Ağustos’ta sona erecek. 23 Ağustos’a kadar hükümet kurulamazsa Türkiye erken seçime gidecek.

CHP, görevin Kılıçdaroğlu’na verilmesi halinde azınlık hükümeti formülünü devreye sokacak.

-“HÜKÜMETSİZ BIRAKMAMAK İÇİN BÜTÜN SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRECEK”-

ANKA’nın sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Sayın Davutoğlu hükümet kuramadığına göre almış olduğu bu görevi iade etmesi zorunlu bir görevdir. Dolayısıyla Türkiye’de daha önce de pek çok lider görevi almış, teslim etmiştir, bundan sonra Cumhurbaşkanı’nın en çok oyu alan ikinci partiye görevi vermesi gerekir, biz bunu bekliyoruz. CHP bu yapacağı çalışmalarda ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için bütün seçenekleri değerlendirecek. Hızlı bir şekilde sonuca ulaşacaktır” dedi.

-45 GÜNLÜK SÜRE İÇİN DEMİREL ÖRNEĞİ-

45 günlük sürenin esnetilip esnetilmeyeceği yönündeki tartışmalara ilişkin de Gök, “Hükümeti kurma iradesi ortaya çıkarsa Cumhurbaşkanı’nın böyle bir süreyi uzatma yetkisi bulunmakta. Demirel daha önce böyle bir konuda süre uzatmıştı” dedi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@