Candan Yüceer'den İmam Nikahı Teklifi

CHP, aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi için kanun teklifi verdi.

Haberler 24.11.2015, 14:14
Candan Yüceer'den İmam Nikahı Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP, aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Türk Medeni Kanunu ve Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-EVLİLİK YAŞI 18 OLSUN-

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

“Kadın veya erkek on sekiz yaşını doldurmadıkça evlenemeyecek.

Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek. Ancak, medenî nikâh yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkacak.

Evlenme akdinin kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek.”

-GEREKÇE-

Teklifin gerekçesinde Anayasa Mahkemesi’nin resmi nikah olmaksızın dini nikah kıyan imam ve çiftlere hapis cezası öngören düzenlemeyi iptal etmesinin çocuk cinsel istismarının önüne geçecek son bariyeri de kaldırdığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Bu teklif Türkiye’nin kanayan yarası olan çocuk yaşta evliliklerin önüne geçmek, evlenme yaşını 18’e yükseltmek ve 18 yaşından küçükler için dini nikah kıyanlara verilen cezaları artırmak için hazırlanmıştır.”

-ÇOCUK YAŞTAKİ EVLİLİKLER-

Çocuk yaştaki evliliklerin imam nikâhıyla yapıldığı, gerçek rakamların tam olarak bilinmediğine dikkat çekilen gerekçede, “Ancak 2013 yılındaki son resmi verilere göre son 3 yılda 18 yaş altındaki 130 bin kız çocuğu evlendirilmiştir” denildi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@