Candan Yüceer'in 1 Mayıs Mesajı

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer 1 Mayıs ile ilgili yayınladığı mesajında, 1 Mayıs, onurlu bir yaşam için mücadele edenlerin, emeğin, alın terinin en yüce değer olduğuna inananların günüdür dedi...

Haberler 29.04.2016, 16:32
Candan Yüceer'in 1 Mayıs Mesajı
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ
 
1 Mayıs, onurlu bir yaşam için mücadele edenlerin, emeğin, alın terinin en yüce değer olduğuna inananların günüdür.
 
Bayram olarak kutlanması gereken 1 Mayıs’a bu yıl da ülkemiz yasakların gölgesinde girmektedir.
 
Temel hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı ülkemizde, emekçilerin örgütlü mücadelesinden korkan iktidar tamamen keyfi bir uygulama ile Taksim Meydanı’nın kapılarını emekçilere bir kez daha kapatmıştır.
 
100 işçiden sadece 12’sinin sendikalı olduğu, taşeronluğun yaygınlaştırıldığı Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer almanın utancını yaşamaktadır. 
 
Her gün 4 işçi hayatını kaybetmekte, iş kazaları ve işçi ölümleri “kader” ile açıklanmakta, büyük bir sorumsuzluk ile geçiştirilmeye çalışılmaktadır.
 
Dört kişilik ailenin açlık sınırının 1.387 TL, yoksulluk sınırı 4.518 TL olduğu Türkiye’de emekçiler insani yaşam koşullarıyla bağdaşmayan 1300 TL asgari ücretle geçinmek zorunda bırakılmaktadır.
 
Çalışma yaşamının temel değerleri olan hak, sözleşme, iş güvenliği, sendikal özgürlük ayaklar altına alınmaktadır.
 
Adeta köle gibi çalıştırılan taşeron işçiler aynı, hatta daha fazla işi emsallerinden çok daha ucuza yaptıkları halde çok daha düşük ücret almakta ve sefalete mahkum edilmektedir.
 
İnsan onuruna yakışır bir şekilde ücret almak, yaşamak diğer tüm işçilerimiz, emekçilerimiz gibi bu işçi kardeşlerimizin de hakkıdır.
 
Kardeşliğin, dayanışmanın, paylaşmanın günü 1 Mayıs’ı emekçiye zehir edenler, insan emeğini, insan hayatını hiçe sayanlar bilmelidir ki “alın teri ve emek en yüce değerdir.”
 
1 Mayıs ancak, emekçilerin, çalışanların haklarının yasal düzenlemelerle budanmadığında, işçiler insanca ücret alabildiğinde, emeklerinin sömürülmediğinde, iş cinayetleri olmadığında barış ve kardeşlik türküleriyle bayram olarak kutlanabilecektir.
 
Emekten, demokrasiden, insan haklarından, temel hak ve özgürlüklerden yana olan tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@