Büyüme Rakamları Beklentilerin Altında

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, büyüme rakamlarının, beklentilerinin altında olduğunu belirterek, “Bazen işsizlik oranındaki yukarı doğru hafif kıpırdanmalar, sanki Türkiye’de istihdam sorunu varmış gibi bir algı ol

Haberler 02.04.2015, 13:48
Büyüme Rakamları Beklentilerin Altında

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, büyüme rakamlarının, beklentilerinin altında olduğunu belirterek, “Bazen işsizlik oranındaki yukarı doğru hafif kıpırdanmalar, sanki Türkiye’de istihdam sorunu varmış gibi bir algı oluşturuyor” dedi.

Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi’ni açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyüme rakamlarının, beklentilerinin altında olduğunu söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Bu gerek kur kalitesindeki değişimler, gerekse dünya piyasalarındaki daralmayla ilgilidir. Türk ekonomisinin performansı bu anlamda dünyadaki benzer ülkeler, gelişmekte olan ülkeler, dinamik ekonomiler bağlamında da en iyi performans sağlayan ülkelerden biriyiz. Avrupa Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalar ve G-20 zirvesinde alınan kararlar çerçevesinde dünya ekonomisinde genişleme, Avrupa ekonomisinde de toparlanma emareleri artıyor. Önümüzdeki dönemde bu daralmayı aşabilmek için bütün ülkeler ciddi çalışmalar yapacaklar. Bu çerçevede de Türkiye’nin pazarlarında, başta Avrupa olmak üzere bir gelişme bekliyoruz.”

-“TÜRKİYE’DEKİ İSTİHDAM ARTIŞI, DÜNYADAKİ EN YÜKSEK ARTIŞLARINDAN BİRİ”-

İstihdam rakamlarıyla işsizlik oranları karşılaştırıldığında “Türkiye’deki istihdam artışının, dünyadaki en yüksek artışlarından biri” olduğunu kaydeden Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Bazen işsizlik oranındaki yukarı doğru hafif kıpırdanmalar, sanki Türkiye’de istihdam sorunu varmış gibi bir algı oluşturuyor. Türkiye’de geçen sene 1 milyon 400 bin istihdam sağlandı. Bu Avrupa’da 2-3 yıl içinde sağlanamayan bir şeydir. Ama bizim nüfusumuz dinamik bir nüfus. İstihdam için o havuzdan dışarı çıkan insan unsuru kadar, işgücüne katılım unsuru da var. Havuz problemleri var hani, giren su çıkan suyla hesap edilen problemler, işgücüne katılım Türkiye’de süratle artıyor. İstihdam da ona göre artmak durumunda. 2014’de 1,4 milyon istihdam sağlandı. Fakat gerek eğitim şartlarının iyileştirilmesi, gerek kadın istihdamının artmış olması, gerekse dinamik genç nüfus dolayısıyla bu girdi arttı. Bu sebeple de işsizlik oranında yükselme var gibi bir intiba oluyor, halbuki istihdam oranında çok ciddi iyileşmeler var.”

-PAKETİN MALİYETİ-

Paketin maliyeti konusunda da bilgi veren Davutoğlu, şunları ekledi:

“Maliyetleri itibariyle çok kapsamlı maliyet analizleri yapıldı. Bu çerçevede emeklilere sağladığımız imkanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 7,5 milyar TL’lik bir maliyetten bahsedebiliriz. Bütün bu maliyet bütçe yapılanmamızda herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacaktır. Bunların getireceği vergi gelirler, bunların uyandıracağı ekonomik canlılık, diyelim emeklilere verdiğimiz 4,7 milyar tutarındadır maliyeti. Bu aynı zamanda ekonominin canlanması için de imkan teşkil edilecektir. Yine 120 bin istihdam takriben 1 milyar TL’yi bulabilecek bir maliyettir. Ama aynı zamanda ekonominin canlanmasına ve istihdam üzerinden üretimin artmasına vesile teşkil edilecektir. Bütün bu toplam maliyet 2015’te milli gelirin yaklaşık 0,2’si civarındaydı. Toplamda ise milli gelirimizin yaklaşık yüzde 0,4’ü civarındadır. Dolayısıyla bütçemiz üzerine de ekonomik dengeler üzerine olumsuz etkisi olmayacak. Aksine ekonomiyi canlandıran, istihdamı arttıran, yatırımı teşvik eden boyutuyla vergilerde ortaya çıkacak artışla birlikte zamanla gayri safi milli hasılaya da önemli katkılar sağlayacaktır.” (ANKA/SON)

(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@