Bütün Madenlerimizin Elden Geçmesi Lazım

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu ekonomik reformları açıkladığı basın toplantısında soruları da cevapladı. Davutoğlu, madencilik sektörüne ilişkin, “Madenin girişi, havalandırmasından başlayarak

Haberler 06.11.2014, 11:35
Bütün Madenlerimizin Elden Geçmesi Lazım

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu ekonomik reformları açıkladığı basın toplantısında soruları da cevapladı. Davutoğlu, madencilik sektörüne ilişkin, “Madenin girişi, havalandırmasından başlayarak bütün madenlerimizin elden geçmesi lazım. Teknolojik yenilenmeye geçilmesi lazım. Yeni düzenlemelerle rezerv kullanımında yıllardan bağımsız olarak teknolojik düzenlemeyi esas alan düzenlemeleri getireceğiz” dedi.

Davutoğlu, “Yatırımlar konusunda  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ne tür öncelikler olacak” sorusuna, “Ülke ekonomisindeki gelişmelerin bütün  tüm Türkiye'ye yayılmasına önem veriyoruz. Çözüm süreci bağlamında da Doğu ve Güneydoğu'da güven ve istikrar ortamının güçlendirilmesi sebebiyle ciddi bir yatırım cazibesi zaten oluşmuştu. Çıkardığımız teşvik paketinde zaten Doğu ve Güneydoğu 6. Bölge niteliğinde olduğu için zaten en fazla teşvike mastar bir bölge. Bu sebeple 6-7 Ekim olaylarında iş yerlerinin hedef alınması sadece çözüm sürecine bir darbe vurmak amacıyla değil aynı zamanda ekonomiye bir darbe vurma girişimiydi. Doğu ve Güneydoğu'ya yatırımların artması için huzur ve istikrarı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

-“MADENLERİMİZİN ELDEN GEÇİRİLMESİ LAZIM”-

Davutoğlu, bir gazetecinin, "Ermenek’te tarım yapan insanların bir süre sonra madenci olduğunu gördük, tarımsal anlamda yeni bir düzenleme yapılacak mı?” sorusuna Davutoğlu, "Ermenek’te çok tarım arazisi yok ama tarım hayatın ciddi bir parçası. Bizim tarımda reform üzerinde çalıştığımız husus, özel mülkiyet sebebiyle parçalanmış alanların birleştirilmesi. Tarımı verimli kılacak şekilde yeni destekler verilmesi. Bütün bunlar bu havzalarda uygulanması. Maden sektörüne geçiş değil, maden sektörünün de teknolojik yenilenmeye ihtiyacının olması. Madenin girişi, havalandırmasından başlayarak bütün madenlerimizin elden geçmesi lazım. Teknolojik yenilenmeye geçilmesi lazım. Yeni düzenlemelerle rezerv kullanımında yıllardan bağımsız olarak teknolojik düzenlemeyi esas alan düzenlemeleri getireceğiz” dedi.

-“TARIM ALANI DIŞINA ÇIKARILMIŞ BİR ARAZİ YOK”-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, “Tarımsal faaliyet alanı azaldı veya tarım arazileri maden ayrıldı dolayısıyla insanlar tarım yapmadığı için gidip maden de çalışıyor gibi bir kanaat ve bilgi doru değildir. Orada ne tarımsal üretim faaliyetinde ne azalma var, ne de tarım alanı dışına çıkarılmış bir arazi var. Ama bir ilave imkandır,  yeni bir iş alanıdır dolayısıyla nüfusta artıyor.  Aileden bir kısma kısmı tarımsal ve hayvansal üretim faaliyetinde çalışıyordur, ailenin diğerleri de gidip maden de çalışıyordur. Bu bilgi doğru değildir, teyide muhtaçtır” karşılığını verdi.

-“BU ÇAĞRIMIZ HER ZAMAN SABİT”-

 “Otomobil içinde yerli üretim olarak bir ayrıcalık yapacak mısınız? Bu işe gönül verecek kişilerde bir çağrınız olacak mı? Sorusuna Davutoğlu, “Bu çağrımız her zaman sabit. Türkiye içinde hangi alanda olura olsun yerli katkıyı artıran teknolojik atılımlara ve sanayi alanlarına kesinlikle çok ciddi destekler sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

-“YERLİ OTOMOBİLDE HEDEFİMİZ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ”-

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise aynı soruya,Otomotiv sektörü son yıllarda ARGE’de çok yoğunlaştı.  Şuanda 56 tane ARGE merkezimiz otomotiv sektörü ile ilgili. Artık otomotivin AR-GE'sine yoğunlaşmış durumdayız. Otomotiv sektörü ARGE açısından Türkiye’nin en güçlü sektörlerden biri ve her geçen gün otomotivdeki katma değeri yüksek ürün oranımız artıyor.  Yerli otomobilde hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz ve önemli gelişmelerimiz var. Dizayn ve mühendislik ile ilgili çalışma var ayrıca otomobili yerli olarak üretecek üreticilerle de görüşmelerimiz şuanda devam ediyor. Ümit ediyorum ki önümüzdeki süreçte bütün Türkiye’ye müjdeli haberlerimiz vereceğiz” diye konuştu.

-“GÜRCİSTAN, İRAN VE IRAK YENİ GÜMRÜK KAPILARI AÇILACAK”-

“Yeni açılacak Gümrük kapılarının yeri belli mi? Ve nasıl bir hızlandırma işlemine tabi tutulacak?” sorusuna Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Türkiye dünyada ilk on ekonomi arasında yer almak istetiyorsa, diğer 9 ülkenin ekonomik niteliklerine bakıp karşılaştırması ihtiyacımız var. 9 ülkenin hepsinin ölçeği kıta ölçekli. Türkiye, ölçeğini coğrafi olarak büyütebilmesi için önündeki engelleri kaldırması lazım. Nedir bu engel, vizeler, ticari kısıtlamalar. Dolayısıyla vizeler kaldırılacak, serbest ticaret anlaşmaları artıracak ve daha çok ülke ile  sektörel bazda etkileşime geçilecek ve ticaret alanımızı genişleteceğiz. Ticaret alanımızın genişletmenin de en önemli  araçlarından biri gümrük kapılarımızdaki işlemlerin kolaylaştırılması ve gümrük kapılarımızdaki sayısının artması Türkiye’nin dışarıya dönük perspektifinin bu anlamda güçlendirilmesi. Yeni Gümrük kapıların açılması çerçevesinde Gürcistan, İran ve Irak başta olmak üzere bu ülkelere ilave Gümrük kapların açılması konusunda çalışmalar hızla devam ediyor. Birkaç tanesi önümüzdeki günlerde açılacak. Gümrük kapılarındaki işlemleri hızlandırma ve kolaylaştırma sağlanırken güvenlik elden bırakılmaması gerekir. Aynı zamanda gümrük mevzuatına aykırı işlemlerinde mutlaka gerekli denetimlerin yapılması gerekiyor” dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@