Bütçe'de Karanlıklar Prensi Ve Çalma Tartışması

ANKARA (ANKA)- Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, “karanlıklar prensi”, “çalma” atışması yaşandı. CHP’li Musa Çam, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan i&cce

Haberler 05.11.2014, 13:25
Bütçe'de Karanlıklar Prensi Ve Çalma Tartışması

ANKARA (ANKA)- Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, “karanlıklar prensi”, “çalma” atışması yaşandı. CHP’li Musa Çam, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan için, “yerli karanlıklar prensimiz” ifadesini kullandı.

Bütçe görüşmelerinde MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, basın mensuplarına uygulanan akreditasyona işaret ederek, “Birçok medya kuruluşu sizin toplantılarınıza alınmıyor, bu nasıl özgürlük” diyerek tepkisini dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’da böyle bir uygulamanın olmadığını ifade ederek, “böyle bir şey yok” dedi.

Muhalefet sıralarından da “Afyon’da almadınız” sesleri yükseldi.

-“BU BENİM BÜTÇEM DEĞİL, HELAL ETMİYORUM”-

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani de, kurumların isimlerine işaret ederek, “Bunların hepsinin başına bir Türk koymanız gerekmiyor. Bu beni kapsamıyor. Bu benim bütçem değil, helal etmiyorum” diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin de, “Atatürk kelimesinden, Atatürk kurumlarından, Atatürk ilkelerinden bu kadar korkunun mantığı ne?” diye sordu.

-“ÇALMAYI ÇOK SEVİYORLAR”-

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Bu ülkede eğer Müslümanlar zekatlarını verseydi, normal vatandaşta vergilerini verseydi, açlık ve yoksulluk sınırının altında 40 milyon kişi olmazdı. Niye Müslümanlar zekat vermiyor? Çalmayı çok seviyorlar” diye konuştu.

-TANSİYON YÜKSELDİ-

Kaplan’ın sözlerine AK Parti sıralarından, “Ne demek, lafınızı düzeltin” tepkileri yükseldi.

Kaplan, “Hemen alınmayın, vergi affını getirmediniz mi?” diye sordu.

CHP’li Adnan Keskin de, AK Partili vekillere, “Sen ne karışıyorsun” diyerek karşılık verdi.

Kaplan konuşmasına şöyle devam etti:

“Müslümanlar zekatını tam ödeseydi, yurttaşlarımızda vergisini ödeseydi bu afadların altından kalkardık. Ben yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede bu kadar çalma, yolsuzluk olmasını ifade ediyorum. Babası Diyanetten emeklisi olan biriyim.”

Şans oyunlarına işaret eden Kaplan, “Haram değil mi, sizin kurumların çoğu şans oyunlarından kumardan para alıyor. Oradan pay alıyor. Kumar kötü bir alışkanlıktır. Bu kumar olayını çözelim, haramı helale karıştırmayalım” diye konuştu.

-“BELEŞTEN SİZE AKIL VERİYORUM”-

Önerilerini de dile getiren Kaplan, “Beleşten size akıl veriyorum” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, genelleme yapılamayacağını belirterek, “Hristiyanların içinde olduğu gibi Müslümanların için de yanlış yapanlar olur” diye yanıt verdi.

CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, basına akreditasyon uygulaması yapıldığını belirterek, “Basın özgürlüğünden söz etmek mümkün değil” derken, “Düne kadar bunlarla kankaydınız” dedi.

-“RTÜK BASIN ÜZERİNDE KARABASANA DÖNÜŞMÜŞTÜR”-

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da, “RTÜK basın üzerinde karabasana dönüşmüştür. RTÜK, AKP’nin medyadaki sopası haline dönüşmüştür” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da, Numan Kurtulmuş’un Ak Partiye geçmeden önceki açıklamalarına işaret ederek, “Bu kariyer parti değiştirme rekoru kıran ve kamuoyunda milletvekili tezgahları, pazarları kurulduğu iddialarına neden olan Kubilay Uygun’u aratmıyor. AKP aleyhine ağır ifadeler kullanmıştır. Özellikle ‘Harun olmaya geldiler, Karun oldular. Biz onlar gibi firavunlaşmayacağız. Bizim hırsızımız olmayacak’  cümleleri. Bu söylemlerini değiştirmiştir” derken, “Artık biliyoruz ki sayın bakan kupon araziler için gelmiştir” dedi.

Çam, “Hz. Ali diyor ki söz ağzınızda iken o söz sizin esirinizdir. Söz ağzınızdan çıktığında siz o sözün esiri olursunuz. Bu size küpe olsun”  diye konuştu.

“Sayın Bakan Yalçın Akdoğan ile ilgili bir şey  söylemek isterim” diyen Çam, şöyle devam etti:

“Sayın Akdoğan Ankara Milletvekili ve uzun süredir Sayın Erdoğan’ın danışmanlığını yapmış olan ve nihayetinde Sayın Davutoğlu kabinesinde yer alan Akdoğan’ı bakan olarak görmek şaşırtıcı oldu.

-“YERLİ KARANLIKLAR PRENSİMİZ”-

Kendisini bugüne kadar  fotoğrafsız köşe yazılarından takip etme fırsatı bulmuş olsak da; esasen yeni bakanımız bir dönem ABD yeni muhafazakarlarının önde gelen ismi Richard Perle'ye verilen ‘Karanlıklar Prensi’ unvanını başına yerli sıfatı ekleyerek hak ediyor.

Yerli karanlıklar prensimiz Türkiye'de ve Ortadoğu siyasetinde ifa ettiği rol gereği unvanını hak ediyor. Kendilerinin, AKP siyasetinin kapalı kapılar ardındaki etkin ismi olduğunu biliyorduk. Kimin prensi olduğu da herkesin malumu. Sayın Akdoğan anlaşılıyor ki denetçidir.”

AK Partili vekiller de, “Hakaret ediyor, Ayıp senin yaptığın. Ayıp denen bir şey var” diyerek tepki gösterdi. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@