Biz İlke Olarak Parti Kapatmaya Karşıyız

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, gündemde parti kapatma tartışmalarının olduğunu belirterek, “Biz ilke olarak parti kapatmaya karşıyız. Parti kapatılmasın ama suç işleyenler varsa o parti içinde, onlar cezasını görsün. Kurumlar değil, kişiler cezalandırılsın” dedi.

Haberler 28.07.2015, 19:35
Biz İlke Olarak Parti Kapatmaya Karşıyız

ANKARA(ANKA) - AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, gündemde parti kapatma tartışmalarının olduğunu belirterek, “Biz ilke olarak parti kapatmaya karşıyız. Parti kapatılmasın ama suç işleyenler varsa o parti içinde, onlar cezasını görsün. Kurumlar değil, kişiler cezalandırılsın” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Parti Sözcüsü Atalay, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Atalay, hem demokratikleşmeden hem de terörle mücadeleden ve Türkiye’de yaşayan vatandaşların haklarını özgürlüklerini artırma yönündeki çabadan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Atalay, “Terörle mücadelede güvenlik boyutu ön plana çıkar, belli bir görünürlüğü olur ama bu konularda da hukukun içinde yürüyecek bizim çalışmalarımız. Zaten bu konuda yasal düzenlemeler var. O çerçevede uluslararası mutabakatlar içinde hükumetimiz bu çalışmaları yürütmektedir” dedi.

Çözüm süreciyle ilgili sorular sorulduğunu söyleyen Atalay, “Çözüm sürecinin nihai hedefini ifade ettim. Bu Meclis’te bir yasayla da zemine kavuşturulmuştur. Bir yıl önce TBMM’de 24, Dönem Parlamentosunda bir yasa çıkmıştır. Çözüm süresi çerçeve yasasıdır bu. Meclis’in yüzde 80’inin desteğiyle çıkmıştır. CHP de o zaman buna destek vermiştir. Dolayısıyla ilk defa Meclis’te yasal bir yapıya kavuşturulmuştur. Eğer şiddetle terör bitirilme iradesi olursa Türkiye vatandaşlarının eve dönüşleri vesaire o çalışmalar yapılır. Ama bizim için en önemlisi terör ve şiddetin olmaması” şeklinde konuştu.

 

-“ KURUMLAR DEĞİL, KİŞİLER CEZALANDIRILSIN”-

 

Beşir Atalay, parti kapatma tartışmalarıyla ilgili şöyle konuştu:

“Biz ilke olarak parti kapatmaya karşıyız. Hatırlarsanız 2010 yılındaki Anayasa değişikliği içinde bizim parti kapatmayı tamamen kaldıran Anayasa teklifimiz de vardı. Ama o zaman yeterli çoğunluğu sağlayamadık, BDP de Meclis’teydi, onlar bile destek vermedi. Yasalaşmadı, ama biz başka bir yasal düzenlemeyle parti kapatmayı zorlaştırdık. Yani Anayasa Mahkemesi’nde parti kapatma oylama nisabını falan arttırdık. Genel olarak ilkemiz şu; parti kapatılmasın ama suç işleyenler varsa o parti içinde, onlar cezasını görsün. Kurumlar değil, kişiler cezalandırılsın. Bizim parti olarak uzun süredir savunduğumuz yaklaşım budur.”

 

-“ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLARSANIZ RADİKALİZM GELİŞİR”-

 

Atalay, siyasete önem verdiğini ve AK Parti’yi Türkiye’nin omurgası olarak gördüğünü ifade etti. Atalay, “Ülke genelinde siyasetin rahat yapılması, özgürce yapılması, bizim temel tezimizdir. Siyaset yapmak isteyen herkes yapsın ama siyasetle terörü karıştıran kişiler varsa onlar cezalandırılsın. Bizim yaklaşımımız budur. Rahat, özgür siyaset yapılırsa orada zaten şiddet yaşayamaz. Şu benzetmeyi de ifade edeyim. Din özgürlüğü, sonuna kadar insanlar özgürce kendi inancını yaşarsa orada radikalizm gelişmez. Orada dini hayat yaşanır. Ama özgürlükleri kısıtlarsanız radikalizm gelişir. Türkiye’de AK Parti bu manada özgürlükleri artırdığı için radikalizmin gelişmesini önleyen bir siyasi hareket olarak da görürüm. Ülkede özgürlükleri artırırsanız o ülkede her şey konuşulur ve şiddet ile radikalizm gelişmez. Biz AK Parti olarak hem özgürlüklere hem de siyasete böyle bir bakış içindeyiz. Bu politikaları iktidar olduğumuz zaman da siyasetimize uygulamalarımıza yansıtmış olduk. Bundan sonra da bizim bu görüşlerimizi devam edecektir.”

Atalay gazetecilerin “Çözüm süreci durdu mu?” sorusuna, şu anki mekanizmanın durmuş olabileceğini terörü ve şiddeti bitirmek için kaldığı yerden devam edebileceğini söyledi. Atalay, Selahattin Demirtaş’ın milletvekilleriyle birlikte dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vereceklerini açıkladığının anımsatılması üzerine, şunları söyledi:

“Siyasetle terörü, şiddeti bir araya getirmemek lazım. Onun için biz zamanında demokratik açılım dedik. Silahın gölgesinde siyaset, siyaset değildir. Siyaset yapanlar, HDP tavrını ortaya koyacak. Silaha bakışını ortaya koyacak, tercih yapacak. Özgür siyaseti sonuna kadar savunuyoruz. Sandıklara müdahale ederek, köylüleri tehdit ederek, korku yayarak, silah kullanıp güvenlik mensuplarını şehit etmek siyaset falan değil. Siyasetle terör arasında büyük bir çizgi vardır. Siyasete bakışta tek sınır terör ve şiddet irtibatıdır. Bu uluslararası çok haklı bir anlayıştır.” (ANKA/SON)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@