Bir İddia: Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Titanik'te Kullanılan Pahalı Ahşap Kullanıldı

ANKARA(ANKA) -  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bazı değerli ahşap bölümlerinde Titanik gemisinde de kullanılan pahalı bir ağaç olan teak ağacından yararlanıldığı iddia edildi. -“SARAYA ALTIN AĞAÇ” İDDİASI- Mimarlar Odası Ankar

Haberler 13.05.2015, 17:50
Bir İddia: Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Titanik'te Kullanılan Pahalı Ahşap Kullanıldı

ANKARA(ANKA) -  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bazı değerli ahşap bölümlerinde Titanik gemisinde de kullanılan pahalı bir ağaç olan teak ağacından yararlanıldığı iddia edildi.

-“SARAYA ALTIN AĞAÇ” İDDİASI-

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bazı lüks olduğu iddia edilen mimari malzemelerini açıkladı. Kullanılan teak (tik) ağacından ahşap kaplamaların dudak uçuklattığını öne süren Candan, “Teak ağacı altın kadar değerli, kaplamaların yaklaşık bedeli 200 milyon lirayı buluyor” dedi.

Tezcan Karakuş Candan teak ağacı kaplamaları hakkında şu iddialarda bulundu:

“Kaçak  konutun ana fuayesinin iki yanında vip koridorları ile girişler var, bu koridorlar ve fuayede ahşap kullanılmış durumda. Bu kaplamaların tamamı olmasa da bir kısmının teak ağacı dediğimiz malzemeden yapıldığını biliyoruz. Maden de altın neyse ağaçlar içerisinde teak ağacı da odur, altına eşdeğer bir ağaçtır. Teak ağacı 500 yıl dayanabilen anavatanı Güney ve Güney Doğu Asya (Myanmar) olan altın kadar değerli bir malzemedir. Batan Titanic gemisinin güvertesinde de kullanılmış malzemedir. Isıya ve neme karşı oldukça dayanıklı olan malzeme lüks yat yapımında da kullanılır Uzakdoğu tapınaklarında kolonlar olarak da kullanılır. Yer ve duvar kaplamlarında da kullanılan ağacın kesimi için bile 95-185 yıl geçmesi beklenir. Bu altın kadar değerli olan tik ağacının, Ana binada ve kaçak konutta da kullanılmış olduğuna dair bilgimiz var.  İşlenmemiş 1 metreküp tik ağacının maliyeti 10 bin avro’dur. Duvar ve zeminde kullanılan 1. Sınıf işlenmiş tik ağacının 1 metrekaresi 500 avro civarındadır. 1 metrekaresinin maliyeti sadece asgari ücretten fazladır.  Kaçak saray ve kaçak konuttaki kullanımları ile aşağı yukarı 200 milyonluk bir kaplama bedeli ile karşılaşıyoruz.” (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@