Bekaroğlu: Bu Operasyonlara İzin Vermeyeceğiz

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, “İktidar partisi anketlerde yavaş yavaş erimeye başladıktan sonra, seçimi yine toplumu kutuplaştırma üzerinden kurmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bu operasyonlara izin verme

Haberler 03.04.2015, 15:07
Bekaroğlu: Bu Operasyonlara İzin Vermeyeceğiz

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, “İktidar partisi anketlerde yavaş yavaş erimeye başladıktan sonra, seçimi yine toplumu kutuplaştırma üzerinden kurmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bu operasyonlara izin vermeyeceğiz” dedi.

-Bekaroğlu, “Seçim bir şekilde sabote edilmeye çalışılıyor, çalışılacak. Seçim güvenliğiyle ilgili ciddi endişeler var bu ülkede. Bu güvenliği sağlamak hükümetin görevidir. Bizzat hükümet tarafından seçimin sabote edilmesi asla kabul edilemez. Cumhuriyet Halk Partisi buna izin vermeyecek” diye konuştu.

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, “İktidar partisi anketlerde yavaş yavaş erimeye başladıktan sonra, seçimi yine toplumu kutuplaştırma üzerinden kurmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bu operasyonlara izin vermeyeceğiz” dedi.

Bekaroğlu, genel merkezde yaptığı açıklamada, bugün CHP’nin seçim kampanyasına ilişkin basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. CHP’nin seçim kampanyasının 11 Nisan’da İstanbul Kartal’da yapılacak mitingle start alacağını ifade eden Bekaroğlu, kampanyanın afişlerinin, görsellerinin daha sonra ortaya çıkacağını belirtti. Partinin seçim bildirgesinin ise 19 Nisan’da Ankara’da açıklanacağını kaydeden Bekaroğlu, “Bunlarla ilgili yapılan spekülasyonların, CHP ile Tanıtma Başkanlığı ile bir ilgisi olmadığını açıklamak isterim. Zamanı geldiğinde kampanyamızla ilgili basın toplantısı yaparak, kamuoyunu bilgilendireceğiz. O nedenle bizim dışımızda çıkan haberlere itibar edilmemesini istiyoruz” dedi.

Bekaroğlu, partinin ana sloganlarının sorulması üzerine, şu anda bu bilgiyi paylaşamayacağını ifade ederek, bunların daha sonra açıklanacağını vurguladı.   

-“ÖNSEÇİM YAPILAN YERLERİN AZ OLDUĞUNU SÖYLEYENLER, HİÇBİR YERDE YAPMAYANLAR OLUNCA GÜLÜMSÜYORUZ”-

Önseçimlerin anımsatılarak, kontenjan adaylarının belirlenmesi ve kendisinin adaylığına ilişkin soruya da Bekaroğlu, “CHP çok geniş bir şekilde önseçim ve eğilim yoklaması yaptı. Türkiye’de bunu yapan tek parti. Bazıları önseçim yapılan yerlerin az olduğunu söylüyor ama bunu söyleyenler, hiçbir yerde önseçim yapmayanlar olunca gerçekten gülümsüyoruz” diye konuştu.

Bir siyasi partinin kontenjan kullanmasının da normal olduğunu söyleyen Bekaroğlu, “Biz iktidar isteyen, iktidara yürüyen bir partiyiz. Ülkeyi yönetirken de değişik alanlarda uzmanlığı olan insanların parti kadrosunda yer alması gerekiyor ve bu insanların kontenjanla, genel başkanın takdiri ile tespit edilmesinden normal bir şey yoktur. Bütün dünyada da böyledir. Ama kimin hangi yerden kontenjan kullanılacağıyla ilgili Sayın Genel Başkanımız çalışmaları yapıyor” dedi.

Bekaroğlu, “Sizin bir ilk tercihiniz var mı?” sorusu üzerine “Sayın Genel Başkanımız değişik görüşmelerle, istişarelerle buna karar verecek” yanıtını verdi. 

-“SEÇİM KAMPANYASINDA MUTFAK ÖNE ÇIKACAK”-

Bekaroğlu, bir başka soru üzerine seçim bildirgesinin bir partinin aynı zamanda hükümet programı olduğunu belirterek, “Dolayısıyla bildirge yanlışları yazacağı gibi, CHP’nin nasıl yöneteceğini de anlatıyor. Geniş bildirgede, her alanda CHP’nin görüşleri var. Demokrasiden, hukuk devletine, ekonomiden eğitime, her alanda CHP Türkiye’yi yönetecek bunu anlatıyor. Ama seçim kampanyası boyunca, ekonomiyle ilgili konular, mutfak öne çıkacak. Halkın gündelik sorunları, sıkıntıları öne çıkacak. Vatandaşın gündemi ekonomidir, geçim sıkıntısıdır. Dolayısıyla CHP’nin seçim kampanyası da öne çıkaracağı konular ekonomiyle ilgili konulardır” dedi.

-“CHP’Yİ TERÖRLE, DHKP-C İLE İLİNTİLENDİRMEK GERÇEKTEN KOMİKTİR”-

Bekaroğlu, İstanbul Adliyesi’ndeki terör saldırısıyla ilgili CHP’ye dönük tartışmalara ilişkin ise “CHP nasıl bir partidir, görüşleri nelerdir, bunları herkes biliyor. Dolayısıyla bir ölüm üzerinden, bir terör eylemi, bir savcının şehit edilmesi üzerinden siyasetin kotarılmasının ahlaksızlık olduğunu, Sayın Genel Başkanımız ifade etti” dedi. Kimseyi suçlamadıklarını, ‘bunlar komplodur, birisi düğmeye bastı da bunlar başladı’ demediklerini ancak bir savcının makamında öldürülmesinin, başarısız bir operasyonun bütün milleti rahatsız ettiğini söyleyen Bekaroğlu, şöyle devam etti:

“Daha cenaze gününde, cenaze orada dururken bunun siyasete malzeme yapılmasının gerçekten siyasi etikle, ahlakla ilgisinin olmadığını söyledik, söylemeye de devam ediyoruz. CHP’yi terörle, DHKP-C ile şu ile bu ile ilintilendirmek gerçekten komiktir. CHP’nin nasıl bir partidir, görüşü, programı, düşünceleri, her şeyi ortadadır. Biz seçim güvenliğinden yanayız, sağlıklı bir şekilde seçim yapmak istiyoruz. Bu konular değil, halkın gerçek gündemi üzerinden seçim yapmak istiyoruz. Ama iktidar partisi anketlerde yavaş yavaş erimeye başladıktan sonra, seçimi yine toplumu kutuplaştırma üzerinden kurmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bu operasyonlara izin vermeyeceğiz. Bu olaydan önce gündemde, gerçekten seçim konuşuluyordu. CHP’nin emeklilerle ilgili açıklamaları, hükümetin buna yanıtlar konuşuluyordu. Seçimlerin böyle konular üzerinde olması gerekiyor. Ama bu konuşmalar, seçimin bu şekilde seyretmesi hükümetin aleyhine olduğu için bir anda ortaya çıkan böylesine vahim olayları da kullanarak gündem değiştirmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Türkiye buna izin vermeyecek.”

-RAKEL DİNK’İN SÖZLERİNİ ANIMSATTI-

Terör meselesinin herkesin meselesi olduğunu vurgulayan Bekaroğlu, “Terörden rahatsız olmayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olamaz. ‘Terörün benimle, seninle ilgisi var’ şeklinde siyasetin yapılması ayıptır, günahtır. Siyasi etikle ilgili değildir. Dolayısıyla bu çabalardan vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

Terörü kınadıklarını bir kez daha vurgulayan Bekaroğlu, “Ama Sayın Rakel Dink’in Hrant Dink’in cenazesinde söylediği ‘bir bebekten katil çıkaran bu mekanizmayı, bu karanlığı sorgulamadan da bir yere gidemeyiz’ lafı da ortada duruyor. Büyük bir laftır. Ben de, CHP de, herkes de bunu sorgulamaktadır. Bunu sorgulamak teröre ya da bir başka şeyi olumlamak anlamına gelmez. Ülkenin sorunlarına ciddi bir şekilde bakmak anlamına geliyor. Bir daha ifade etmek istiyorum. Seçim bir şekilde sabote edilmeye çalışılıyor, çalışılacak. Seçim güvenliğiyle ilgili ciddi endişeler var bu ülkede. Bu güvenliği sağlamak hükümetin görevidir. Bizzat hükümet tarafından seçimin sabote edilmesi asla kabul edilemez. CHP buna izin vermeyecek” diye konuştu. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@