Son Dakika

Bayram Ziyaretinde, Koalisyon Polemiği

AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı nedeniyle MHP’yi ziyaret etti. Ziyarette MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ile AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu arasında koalisyon polemiği yaşandı.

Haberler 18.07.2015, 18:02
Bayram Ziyaretinde, Koalisyon Polemiği

ANKARA (ANKA) -AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı nedeniyle MHP’yi ziyaret etti. Ziyarette MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ile AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu arasında koalisyon polemiği yaşandı.

AK Parti’nin heyetini MHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Yardımcısı Yalçın karşıladı. Bayramlaşmada da sohbet "koalisyona" ve "açık kapılara" yöneldi. AK Partili Gündoğdu, milletin hükümet beklediğini belirterek, “Millet şu anda hiçbir partiye tek başına hükümet kurma yetkisi vermediğine göre bir hükümet bekliyor. Birinci tur ziyaretler gerçekleşti. MHP'yi ziyarette de karşılıklı nezaketi gördük. Birinci turda 'Bizim dışımızdaki seçenekleri değerlendirin' teklifinizi aldık. Ama bu kapının da açık olduğunu biliyoruz. Önemli olan Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması. Anamuhalefet ile dördüncü partiyle ilgili, kamuoyu yaklaşımlarımızı biliyor. İkinci tur ziyaretlerin birinci turdan daha yapıcı olmasını bu mübarek gün Cenab-ı Hak'tan diliyorum” dedi.

MHP'li Yalçın ise cevaben “Neticede bir parti olarak kapıları kapatmıyoruz. MHP'nin aldığı oy ortadadır. Orada verilen oy, seçmenin verdiği görev de muhalefet görevidir. Biz de yapıcı bir muhalefetle sistemi tamamlayacağız” diye konuştu.

Yalçın'ın "Kapıları kapatmıyoruz" sözünü esprili şekilde değerlendiren AK Partili Gündoğdu, şunları söyledi:

“Biz açık olan her kapıyı ziyaret ederek Türkiye'yi hükümetle buluşturmaya çalışıyoruz. Açık kapılar 'biz açığız ama muhalefette kalacağız' derse hükümet olma sorumluluğuna eşlik etmezse de hepimizin başvuracağı kaynak yeniden millettir, yeniden millete dönmektir. Olurları, olabilirleri, olması gerekenleri, siyasetçilerin değerlendirmesi lazım. Başbakanımız da 7 Haziran'dan beri 7 Haziran öncesi söylemleri hiçbirisini siyasi partilerle ilgili hiçbirine prim vermedi. Bu ülkeyi hükümetsiz bırakmama sorumluluğuyla hareket ediyor, parti olarak da öyleyiz. Ama bu ilanihaye açık devam edecek bir unsur değil. Yasal bir sınır var 45 günlük süre. Bu süre içerisinde milletin istikrarını koruyacak gelecek yürüyüşünü ortaya koyacak bir oluşum gerçekleşmezse hep beraber millete gideriz. Milletten kaçılmaz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçim istediğini iddia eden MHP’li Yalçın, “Bizim gördüğümüz ve anladığımız, Cumhurbaşkanı, içten içe sistemi ve gidişatı erken seçime göre ayarlıyor. Eğer AK Parti'de buna uyarsa bu koalisyon turlarının pek fazla anlamı kalmayacak gibi görülüyor. Anamuhalefet partisiyle 390 vekile ulaşan etkili bir hükümet kurabiliyorsunuz. Bu güzel bir seçenek netice itibariyle” dedi.(ANKA)

(ÜNS/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@