Baykal Davutoğlu'nu Ziyaret Etti

CHP’nin TBMM Başkan Adayı Deniz Baykal, “Bir koalisyon görüşmesini arkama alarak Meclis Başkanlığı arayışı içinde değilim, bunu herkesin çok iyi bilmesini istiyorum” dedi.

Haberler 26.06.2015, 17:24
Baykal Davutoğlu'nu Ziyaret Etti

-CHP’nin TBMM Başkan Adayı Deniz Baykal, “Bir koalisyon görüşmesini arkama alarak Meclis Başkanlığı arayışı içinde değilim, bunu herkesin çok iyi bilmesini istiyorum” dedi.

ANKARA (ANKA) – CHP’nin TBMM Başkan Adayı Deniz Baykal, liderler turu çerçevesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. 

Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Meclis Başkanlığı ziyaretleriyle koalisyon görüşmeleri arasında bir bağlantı olmadığını belirtti. Baykal, “Sayın Davutoğlu’ndan da bir koalisyon çalışmasını sürdürmekte olmadığına dair bilgi aldım. Bu çok doğal. Koalisyon görüşmelerinin başlaması için Başkanlık Divanının oluşması gerekiyor. Cumhurbaşkanı bildiğiniz gibi Başkanlık Divanı oluştuktan sonra görevlendirme yapacağını ifade etti. Daha görevlendirme yapılmamış. Kim, hangi partilerle ne teması yaptı, yapacak belli değil. Bu aşamada koalisyonun işareti, önce Meclis Başkanlığı şu ya da bu şekilde gerçekleşecek, ondan sonra da koalisyon görüşmeleri, ondan bağımsız olarak ya da ondan dolaylı etkilenmiş olarak diyelim, yani onun yaratacağı atmosfer bir yansıma yapar, yapmaz onu bilemem, koalisyon görüşmeleri o zaman başlayacaktır. Takvim bu. Ben bir koalisyon görüşmesini arkama alarak bu Meclis Başkanlığı arayışı içinde değilim, bunu herkesin çok iyi bilmesini istiyorum” diye konuştu.

Baykal, Meclis Başkanlık Divanının hangi gün oluşacağı konusunda bir planlama yapıp yapmadığının sorulması üzerine ise, bunu TBMM Başkanı seçilecek kişinin yapacağını, kendisinin henüz bu konumda olmadığını belirtti. Baykal, “Ama sanıyorum herkes sorumluluğun bilerek, Türkiye’ye zaman kaybettirmeden, derhal o konuda gerekeni kararlaştırılacaktır” dedi.

“Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığınız görüşme, Sayın Başbakanla görüşmenizde gündeme geldi mi?” sorusuna da, “Gündeme gelme gibi, bir ayrı madde olarak ele alınacak bir yönü yok bu konunun. Eminim Sayın Başbakan o görüşme hakkında yeterince bilgi sahibi olmuştur. Benimle görüşmeye gelmeden o konunun bütün ayrıntılarıyla Sayın Cumhurbaşkanının, Sayın Başbakana aktarmış olduğunu düşünürüm” yanıtını verdi.

Aday olmasının yanı sıra en yaşlı üye sıfatıyla Geçici Meclis Başkanı da olan Baykal, Başkanlık seçimini kendisinin yönetip yönetmeyeceği konusunu da hukukçulara incelettiğini belirterek, “Bana bir rapor verecekler. O incelemenin ardından anlayışımı ifade edeceğim” dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@