'Başörtüsü kararı yeni darbelere zemin hazırlar'

CHP'li Çam, polise başörtüsü serbestisi getiren yönetmeliğe tepki gösterdi.

Haberler 28.08.2016, 14:52
'Başörtüsü kararı yeni darbelere zemin hazırlar'
Çam hükümete "Bu laikliği yok eder, güvenlik gücünün bir simge taşıması onu açık hedef haline getirir, siz kendi İslamlaştırma politikanızla yeni darbelere zemin hazırlarsınız" diye seslendi.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İçişleri Bakanlığı’nın polise başörtüsü serbestisi getiren yönetmeliğine tepki gösterdi. TBMM’de polisin özlük haklarının düzeltilmesiyle ilgili tekliflerinin hiç birinin kabul edilmediğini buna karşın ‘devleti İslamlaştırma’ adına her yönetmeliğin ivedilikle çıkarıldığını savunan Çam , İçişleri Bakanını istifaya çağırdı.

‘TAM BİR FİYASKO’

Çam’ın İçişleri Bakanlığı’nın polisin kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek kadın polise başörtüsü serbestisi getiren kararına yönelik açıklaması şöyle:
“Polislerin maaş ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasını, emekliliklerinde mağdur olmamasını, haklarını tam olarak almalarını, çalışma koşullarının düzeltilmesini içeren tekliflerimizi AKP komisyonlarda sürekli olarak reddediyor. Kaldı ki saat kavramının olmadığı uzun mesailerle zor çalışma koşulları altında ve canımızı, malımızı koruma gibi önemli bir görevi üstlenen, bu uğurda can veren, şehit olan polisimiz için kılını kıpırdatmayan bakanlığın toplumu iyice bölmeye yönelik başörtüsü serbestisi tam bir fiyaskodur. İçişleri Bakanı Efkan Ala eğer son yaşananları vicdani bir süzgeçten geçirebiliyorsa derhal istifa etmelidir!”

‘FETÖ’YÜ SİZ BELA ETTİNİZ!’

CHP’li Çam İçişleri Bakanı Ala’ya şöyle seslendi: “Siz bu kadar yıllık bakansınız ve başbakanlık müsteşarlığı yaptınız. Bunları siz göreve getirmediniz mi? Şimdi bunları ifşa ederek sorumluluktan kurtulamazsınız. Laiklik, demokrasi herkese lazım, sana göresi bana göresi yok! Ülke olarak, iktidarıyla muhalefetiyle laikliği hiçe sayan zihniyet yüzünden 15 Temmuz’da çok tehlikeli bir süreçten geçtik, ama siz hiç ders almamışsınız! Düne kadar kucak kucağa, yan yana durdunuz, FETÖ’yü bu ülkenin başına siz bela ettiniz!”

‘LAİKLİĞİ YOK DER’

Başörtülü polis konusun neden şimdi gündeme getirildiğini soran çam, şöyle devam etti: “FETÖ’den kurtulurken başörtüsünü durduk yere getirerek başka cemaat ve tarikatlara ödül mü vermektesiniz? Atatürk’ün çizgisinden ayrılmadan devlet işlerine dini karıştırmamak lazım, bunu göstere göstere ayrımcılığa gitmemek lazım, devletin içinde dini kullanarak birilerini güçlendirmemek lazım dedik. Ama bugün polise başörtüsü serbestliğiyle yine başa döndük! Bu laikliği yok eder, güvenlik gücünün bir simge taşıması onu açık hedef haline getirir, objektifliğini yok eder, siz kendi İslamlaştırma politikanızla yeni darbelere zemin hazırlarsınız. O bakanlık da bu devlet de böyle yönetilmez. Yurttaşımızı bölmeye dönük politikalarınızı bir kenara bırakarak derhal koltuğunuzu terk edin!” (gazeteduvar.com.tr)
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@