Başbakandan Dershane Açıklaması: Eğitim Politikalarının Ne Olacağına Yürütme Erki Karar Verir (2/son)

MHP ile gerçekleştirilen görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili kararına ilişkin de ilk açıklamasını yaptı. Davutoğlu, “Türkiye’de eğitim politikalarını belirleme yetki ve sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Yani gerek yasal çerçeve gerekse güçler ayrılığı çerçevesine göre, ekonomi politikaları ile sosyal devlet politikalarını yönetmek halkın seçtiği hükümetlere bağlıysa, eğitim politikalarını belirleme hakkı ve yetkisi de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir” dedi.

Başbakandan Dershane Açıklaması: Eğitim Politikalarının Ne Olacağına Yürütme Erki Karar Verir (2/son)

ANKARA(ANKA) -MHP ile gerçekleştirilen görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili kararına ilişkin de ilk açıklamasını yaptı. Davutoğlu, “Türkiye’de eğitim politikalarını belirleme yetki ve sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Yani gerek yasal çerçeve gerekse güçler ayrılığı çerçevesine göre, ekonomi politikaları ile sosyal devlet politikalarını yönetmek halkın seçtiği hükümetlere bağlıysa, eğitim politikalarını belirleme hakkı ve yetkisi de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir” dedi.

Başbakan Davutoğlu, MHP ile gerçekleştirilen görüşme sonrasında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine,  “Bahçeli, kendilerinin tutumları çerçevesinde hükümet ortaklığı kurmama ve muhalefette kalma gibi genel bir yaklaşımları olduklarını ifade etti” diye konuşan Davutoğlu, “Bahçeli adına benim burada konuşmam doğru olmaz. Yoksa bizim hangi parti ile neler yapabileceğimiz konusunda kendilerinin kanaatleri vardır da esas itibarıyla husus da budur. İhtiyaç olması halinde Türkiye’nin hükümetsiz olmaması lazım. O da aynı kanaatte. o kendi partisinin tutumuyla birlikte bir siyasi tercihte bulunuyor. Ama bu bundan sonra görüşülmeyeceği gibi bir tabloyu da ortaya çıkarmıyor. Tekrar bir araya gelebileceğimizi de teyit ettik” ifadelerini kullandı.

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı konusunun hiçbir şekilde gündeme gelmediğinin de altını çizen Davutoğlu, “Daha çok Türkiye’nin uluslararası geleceği gibi konuları ele aldık. Çözüm süreci milli birlik ve beraberlik projesi bağlamında görüş telakkisinde bulunduk. Cumhurbaşkanlığı konusu gündeme gelmedi. Beni bu görevle yetkilendirmiş bir makamı tartışmayı doğru bulmam” açıklamasında bulundu.

-“TABLO DA BİZE HİÇBİR KAPIYI KAPATMAMAMIZI, HİÇBİR İHTİMALİ DIŞLAMAMAYI GÖSTERİYOR”-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hükümet olmak istemediği yönündeki tutumunun sürdüğünü vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Görüşmede olanları en doğru biçimde aktarmak benim en doğru görevim. Ülkenin hükümetsiz kalmaması için tekrar görüşebiliriz diye konuştuk.  Tüm bunları değerlendireceğiz. Seçim görüşmeleri bitince MYK’yı da toplayacağım. Biz 7 Haziran’la oluşan tabloyu en doğru şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu tablo da bize hiçbir kapıyı kapatmamamızı, hiçbir ihtimali dışlamamayı gösteriyor. Bir partiyle koalisyonu kurup protokolü imzalayana kadar aynı mesafedeyiz” dedi.

-“EĞİTİM POLİTİKALARININ NE OLACAĞINA KARAR VERECEK MAKAM YÜRÜTME ERKİDİR”-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili kararına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin açıkladığı kararın gerekçesi kısmının henüz kendilerine ulaşmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Ulaştığı zaman değerlendirmelerimizi yapacağız. Herhangi bir hukuki boşluk oluşmaması için atılması gereken adımları tespit edeceğiz. Milli Eğitim Bakanımızla da bu konuyu görüştüm. Anayasa mahkemesi kararının gerekçeli yayınlanması sonrasında alacağımız tedbirler hususunda kimsenin şüphesi olmasın. Bu anlamda bir boşluk olmaması için gayret edeceğiz. Türkiye’de eğitim politikalarını belirleme yetki ve sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Yani gerek yasal çerçeve gerekse güçler ayrılığı çerçevesine göre, dış politika, ekonomi politikaları ile sosyal devlet politikalarını yönetmek halkın seçtiği hükümetlere bağlıysa, eğitim politikalarını belirleme hakkı yetkisi de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir. Onun da bu konudaki tutumu, yaygın eğitimin güçlendirilerek, dershanelere olan ihtiyacın azaltılması, mümkünse kalmaması yönündedir.  Hukuka saygımız var. Ama bu konulardaki kararlı tutumumuzda da bir değişiklik olmadığını ifade etmek isterim. Son günlerde seçimler sonrasında ortaya çıkan tablo siyasi görüşmeler üzerinden koalisyon çalışmaları yapılırken bazı açıklamaların gündem gelmesi de açıkçası düşündürücüdür. Hukuka saygımız var, gerekçeli kararı göreceğiz. Bu konularda da kararlı tutumlarımızda değişiklik olmadığını belirtmek isterim."

-İRAN İLE NÜKLEER ANLAŞMA-

İran ile üzerinde mutabakata varılan nükleer anlaşma hakkında ise Davutoğlu, "Keşke bu anlaşmaya çok daha önce varılsaydı, bir zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. Bugün gelinmiş olan durum bizim içim memnuniyet vericidir. Nükleer silahlara karşıyız. Bölgedeki diğer silahlarında ortadan kalkması için tavır ortaya konur. Hayırlı olmasını diliyorum. Her zaman barışı destekleyecek adımların yanında olacağız. Eğitim politikalarının belirleme yetkisi hükümete aittir. Mahkemenin gerekçeli kararını gördükten sonra temel ilkeler doğrultusunda tekrar gereken kararlar alınır" diye konuştu.  (ANKA/SON)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.