Başbakan'dan Akreditasyon İle İlgil Flaş Açıklama

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Akreditasyon uygulamasıyla ilgili talimatı ben verdim. Bu savcımızın bu fotoğrafını yayınlamak hangi basın ahlakıyla izah edilebilir? Bundan sonra herkes dikkat edecek. O basın organ

Haberler 01.04.2015, 13:50
Başbakan'dan Akreditasyon İle İlgil Flaş Açıklama

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Akreditasyon uygulamasıyla ilgili talimatı ben verdim. Bu savcımızın bu fotoğrafını yayınlamak hangi basın ahlakıyla izah edilebilir? Bundan sonra herkes dikkat edecek. O basın organlarının muhabirlerinin bu cenazeye gelme hakları yoktur, hiç kimseye de verecek hesabımız yoktur” dedi.

Davutoğlu, savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Dün 6 saati aşkın bir süre şehit savcımızın bu zorlu saatlerde sağ salim ailesine kavuşması için tam bir kriz yönetimi uyguladık, elimizden gelen bütün çabayı sergiledik, her türlü yöntemi kullandık” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Emniyet mensuplarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Aldıkları talimatın gereğini yapmışlardır. İlk an, haber gelir gelmez onlara verdiğimiz talimat açıktı; her türlü imkanı kullanınız ve mutlaka savcımızı salimen kurtaracak şekilde çalışmaları yürütünüz ama herhangi bir şekilde savcımızın hayatının tehlikeye düştüğünü hissettiğiniz anda da en etkin şekilde müdahale etmekten kaçınmayın, bu konuda hiçbir şekilde tereddüt etmeyin. İçeriden silah sesi geldiği an odanın duvarlarını da patlatmak suretiyle içeriye girilmiş, savcımız çok ağır yaralı şekilde hastaneye intikal ettirilmiş; ancak kurtarılamamıştır. Toplumumuza minnet duygularımı ifade etmek istiyorum, sağduyu bilinci ortaya konulmuştur. Sadece Eyüp Sultan’da değil, aynı anda ülkemizin her bir köşesinde gıyabi cenaze namazları kılınmıştır. Tepki gösteren vatandaşlarımız, bu saldırının bir savcıya dönük değil, Türk yargısına, demokrasisine dönük bir saldırı olduğunu ve özellikle seçim sürecine girerken daha önce örnekleri görüldüğü gibi çok ciddi bir tuzağın ayak izleri olduğunu halkımız fark etti. Ümit ederdik ki, aynı sağduyulu tavır siyasilerce ve medya tarafından da gösterilsin. Bugün sabah gazeteleri açtığımızda, o şakağına silah dayanmış fotoğrafları yayınlama cüreti ve nezaketsizliğini, ahlaksızlığını göstermişlerdir. Bizim bunlara karşı tutumumuz açık ve net olmak durumundadır. Ben bütün medya mensuplarına bir kez daha buradan çağrıda bulunuyorum; bir özeleştiri yapsınlar, kendi eşleri, babaları, kardeşleri bu durumdayken ertesi gün bunların resimlerinin basıldığını düşünsünler. Acaba ne hissederler?”

-“BİR KİŞİ DAHİ YÜZÜNÜ ÖRTEREK MOLOTOFA YÖNELİRSE BİR DAKİKA DAHİ MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK”-

Meclis’te grubu bulunan muhalefet liderlerinin cenaze törenine katılmadığına dikkat çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Gönül isterdi ki, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli tweetlerle ya da yazılı mesajlarla Hükümetimizi, beni eleştireceklerine şehidimizin ailesini bağırlarına bassalardı, aynı safta beraber dursaydık. Kılıçdaroğlu’nun dün attığı tweetler, nasıl ki şehidimizin adı unutulmayacaksa, onlar da unutulmayacaktır. Bugün Bahçeli’nin yaptığı açıklama… Meselesi savcının acısını yüreğinde hissetmek değil, hükümeti, beni, bakanlarımızı zayıflatmak. Eğer bizi zayıflatacaklarsa her türlü saldırıya hazırız ama bir şehidimizin hatırasına saygısızlık olacak şekilde siyasi rant sağlamaya çalışanlar bu millet tarafından hak ettiği cevabı alırlar. Hele hele HDP’den bir milletvekili bir tweet attı ki, ‘Bu eylemi yapanları devlet infaz etti’ diyor. İç Güvenlik Yasası görüşülürken yüzlerine maske takıp Meclis’te oturan zihniyetle bu zihniyet aynı. Cenazeyi defnettiğimiz için söylüyorum, bu ülkenin kaderi hepimizin kaderidir. Bu cenazede bulunmayan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, bu zihniyetle aynı yerde İç Güvenlik Yasası’na karşı çıkmışlardır. Şimdi hesap vaktidir. Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş bugün burada olsaydı ben bu sözleri sarf etmeyecektim. Her şeye rağmen eleştiri yapmayacaktım. Milletin acısında omuz omuza duramayanlar, milletin geleceğinde rol alamazlar. Simdi herkesi, siyasileri de bir muhasebe yapmaya davet ediyorum. Teröre karşı mücadele konusunda bütün siyasi parti liderleriyle bir araya gelmeye hazırım. Ama muhasebe yapmadan, ‘Seçim atmosferine girdik, hükümeti yıpratalım’ gibi bir anlayışa gireceklerse buna izin vermeyiz. Yine bir başka boyut, rehin alma esnasında bu teröristler yurtdışı bazı görüşmeler yaptılar. Bütün bunları takip ediyoruz. Bu saldırıdan sonra Gezi benzeri provokasyonlara yönelirlerse şimdiden uyarıyorum, Türkiye’de demokratik özgürlükler korunacaktır ama bir kişi dahi yüzünü örterek molotofa yönelirse hiçbir şekilde bir dakika dahi müsamaha gösterilmeyecektir. Niyeti ne olursa olsun, kim olursa olsun… Bu alçakların dün yaptıklarından sonra sokaklarda gerekli her türlü tedbirin alınması talimatını verdik.”

-CENAZEYE AKREDİTASYON UYGULAMASI-

Davutoğlu, bazı medya organlarının cenaze törenine alınmamasına ilişkin, şunları söyledi:

“Akreditasyon uygulamasıyla ilgili talimatı ben verdim. Ne eleştiri gelirse gelsin, hepsini göğüslemeye hazırım. Bu süreçle ilgili bütün ızdırapları yaşadıktan sonra bir ricada bulundum. Medyaya dikkatli olunmasını rica ettim. Birçok kere söyledik. Ama sabah kalktığımızda baş sayfaları gördüğümüzde bırakın toplumsal duyarlılığı, insani duyarlılık bile görmedim ben. Muhterem eşiyle görüştüğümde neler hissettiğini ben biliyorum. Evladını gördünüz, bu evlat sabah bu gazeteyi gördüğünde ne hissetti? Patronlarına da söylüyorum, her türlü eleştiriyi hükümetimize yaptılar. Tek bir yerde bile basına dönük herhangi bir ifadede bulunmadım. Yayın yasağı getirdik, neden getirdik o yasağı? Operasyon bitince de yasağı kaldırdık. Peki yürekteki yasak kalkar mı? Bu savcımızın bu fotoğrafını yayınlamak hangi basın ahlakıyla izah edilebilir? Basın özgürlüğünden daha önemli olan insanlık onurudur. Bundan sonra herkes dikkat edecek. O basın organlarının muhabirlerinin bu cenazeye gelme hakları yoktur. Bu ailenin karşısına çıkma hakları yoktur, olmayacaktır. Rica etmemize rağmen bu dinlenmemişse gerekli tavrı alırız, hiç kimseye de verecek hesabımız yoktur.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@