Başbakan'a Hac Sorusu

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1999'da kaleme aldığı hac raporunu Meclis’e taşıdı.

Haberler 29.09.2015, 14:40
Başbakan'a Hac Sorusu

Özel, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, 24 Eylül 2015 günü Suudi Arabistan'da hacıların Mina'da şeytan taşlaması sırasında çıkan izdihamda 753 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak şöyle dedi:

“Facianın hemen akabinde tarafınızdan; ‘1999-2000 yıllarında bir grup ilim adamıyla hac organizasyonu nasıl daha iyi hale getirilebilir diye bir toplantı ve bir haccı birlikte yapmıştık, Suudi Arabistan’ın davetlisi olarak. Bazı teklifleri o zamanda gündeme getirmiştik, o raporu bizzat ben kaleme almıştım’ şeklinde bir açıklama yapılmıştır.”

Özel, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“Tarafınızdan hazırlanan söz konusu rapor hangi tarihte, kimlere ulaştırılmıştır?

Raporda, benzer faciaların yaşanmaması için hangi tavsiyelere yer verilmiştir?

2002 yılında partiniz iktidara geldikten sonra, tarafınızca hazırlanan bu raporla ilgili nasıl bir çalışma yapılmıştır? Bu çalışmalar nelerdir?

2002 yılından bugüne, söz konusu rapordaki tavsiyelere uyulması için ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibata geçilmiş midir? Geçilmemiş ise nedeni nedir?

Dışişleri Bakanlığınız döneminde söz konusu bu raporla ilgili nasıl bir çalışma yapılmıştır? Bu çalışmalar nelerdir?

Suudi Arabistan yetkililerine Dışişleri Bakanlığınız döneminde söz konusu rapor ulaştırılmış mıdır? Ulaştırılmamış ise bunun nedeni nedir?

Ulaştırılmamış ise rapor, Suudi Arabistan yetkililerine Başbakanlığınız döneminde ulaştırılmış mıdır? Ulaştırılmamış ise bunun nedeni nedir?

Başbakanlığınız döneminde tarafınızca hazırlanan bu raporla ilgili nasıl bir çalışma yapılmıştır? Bu çalışmalar nelerdir?” (ANKA)

(MG/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@