Başbakan'a 'devlet Opera Ve Balesi Genel Müdürlüğü'nü Kapatacak Mısınız?' Sorusu

ANKARA (ANKA) – CHP İstanbul Milletvekili Umu Oran, çocukların aylardır 23 Nisan için hazırlandıkları bale gösterisinin “iptal” edilmesini TBMM gündemine taşıdı ve Başbakan Davutoğlu'na, "Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğ

Haberler 27.04.2015, 01:03
Başbakan'a 'devlet Opera Ve Balesi Genel Müdürlüğü'nü Kapatacak Mısınız?' Sorusu

ANKARA (ANKA) – CHP İstanbul Milletvekili Umu Oran, çocukların aylardır 23 Nisan için hazırlandıkları bale gösterisinin “iptal” edilmesini TBMM gündemine taşıdı ve Başbakan Davutoğlu'na, "Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nü de kapatacak mısınız?" sorusunu yöneltti. 

CHP’li Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “İstanbul Bakırköy ilçesindeki İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu 3-A sınıfı öğrencilerinin eğitim yılı başından bu yana hazırlandıkları bale gösterisi 23 Nisan 2015 tarihinde son anda iptal edildi. O sırada okulda bulunan Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın da, aylarca bale gösterisine hazırlanmış olan çocukların velilerinin bu duruma itiraz etmeleri üzerine yanlarına giderek, ‘Sizler tepki gösteremezsiniz. Ben müdürüm, benim dediğim olur. Cumhuriyet özüne dönmektir. Özüne dönmekte bale yoktur. Kültürümüzde yok’ açıklamasını yaptı. Veliler, Emrullah Aydın’ın çocukları baleye yönlendiren öğretmenleri azarladığını da ifade etti” dedi.

Oran, bu kapsamda Başbakan Davutoğlu’na, “Aylardır bu gösteri için çalışan, bale dersi alan 3-A sınıfı öğrencileri, kıyafetlerini giyip son provalarını yaptıkları bu gösteriyi neden gerçekleştiremediler, bunun gerekçesi nedir, kimin talimatıyla bu gösteri iptal edildi?” sorusunu yöneltti.

CHP’li Vekil ayrıca şu sorulara yanıt istedi:

“Bakırköy İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu öğrencilerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ağlayarak, saatlerce bekleyerek, hayal kırıklığıyla geçirmesine yol açan Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın hakkında hangi işlemi yapacaksınız?

Dünya’da çocuklara armağan edilmiş olan tek bayram olan 23 Nisan’da çocukları ağlatan, aileleriyle birlikte saatlerce bekleten bu ‘yöneticiye’ idari ceza verilmesi için girişimde bulunacak mısınız?

İlçe milli eğitim müdürünüzün dile getirdiği ‘Balenin kültürümüzde yeri yok’ ifadesi hükümet programınıza uygun mudur, bu aynı zamanda hükümetinizin görüşü müdür, Milli Eğitim Bakanlığı’na balenin yasaklanması yönünde gizli talimat mı verdiniz?

Geçmişi, çok sesli müziği evrensel boyutuyla yurt genelinde tanıtmak amacıyla 1924 yılında kurulan Riyaset-i Cumhur Musiki Heyeti’ne (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) kadar uzanan, 1949’da Devlet Tiyatroları’nın bir bölümü haline getirilen, 1970 yılında ise Kültür Bakanlığı’na bağlı bağımsız bir birime dönüşen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nü de kapatacak mısınız?” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@