Başbakan'a Cemevi Sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Cemevlerindeki şehit cenazelerine devlet erkanının katılmama uygulamasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

Haberler 27.08.2015, 15:08
Başbakan'a Cemevi Sorusu

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Cemevlerindeki şehit cenazelerine devlet erkanının katılmama uygulamasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Cemevlerinde yapılan cenaze törenlerine askeri erkanın katılmamasının sebebi nedir? Bu durum Alevi vatandaşlarımıza karşı ayrımcı bir uygulama değil midir?

Şehit ailelerinin şehitlerinin cenaze törenlerini cemevlerinde yapmak istemeleri inanç özgürlüğü değil midir?

Cemevlerindeki şehit cenazelerine devletin katılmama uygulaması Alevilerin yurttaş varlığını inkar etmek değil midir? Ayrıca bu durum İnsan Haklarına aykırı değil midir?

AİHM ve Yargıtay’ın cemevlerini ibadethane olarak tanıyan kararlarına rağmen cemevlerinde şehit cenazeleri için resmi protokol uygulanmamasının sebebi nedir?

Alevi derneklerinin Genelkurmay’a, ‘Alevi şehitlerimizin cenazesini cemevinden kaldırmak istiyoruz’ diye başvuru yaptıkları ve gelen yanıtın, ‘Bu bir devlet sorunu. Devlet resmi olarak kabul etmeli ki biz de resmi töreni cemevinde yapalım’ olduğu iddiası doğru mudur?

2002-2015 yılları arasında Genelkurmay’a, Alevi şehitlerin cenazelerinin cemevinden kaldırılması ile ilgili Türkiye genelinde toplam kaç başvuru yapılmıştır? Bu başvuruların kaçına yanıt verilmiştir?

Askeri yetkililerin şehit Aleviyse ailesine ‘Camide resmi tören düzenleyeceğiz, onayınızı istiyoruz”’ dediği ve aile kabul etmezse cemevinden sonra kaymakamlık, valilik önü ya da meydanda resmi tören yapılması ve cemevinde ısrar edilirse askerlerin katılmadığı bir törenle şehit cenazesinin kaldırılması Türkiye’de inanç özgürlüğü ihlalinin açık bir göstergesi değil midir?

Farklı inanç gruplarının mezarlık ve defin talepleri, yer tahsisi ve defin işlemleriyle ilgili yönetmeliklerde değişiklik yapılacak mıdır?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@