Başbakan Davutoğlu'ndan Manşet Tepkisi: O Manşetle Neyi Kast Ettin Neyi?

BURSA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararını manşetine "Yüzde 52 ile seçilen Cumhurbaşkanı idama mahkum oldu" başlığıyla yayınladığını belirttiği Doğan M

Haberler 16.05.2015, 18:11
Başbakan Davutoğlu'ndan Manşet Tepkisi: O Manşetle Neyi Kast Ettin Neyi?

BURSA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararını manşetine "Yüzde 52 ile seçilen Cumhurbaşkanı idama mahkum oldu" başlığıyla yayınladığını belirttiği Doğan Medya grubuna sert tepki gösterdi. Davutoğlu, "Ne demek istiyorlar? Neyi kast ediyorlar neyi? Cumhurbaşkanımız Erdoğan için bunu kastediyorlarsa bilsinler ki, bu topraklarda bir daha asla seçilmiş Cumhurbaşkanı ya da Başbakan idam sehpasına gönderilemeyecek" dedi.

Davutoğlu, 7 Haziran genel seçimler kapsamında AK Parti’nin Bursa mitinginde konuştu. Sözlerinin başında, Bursalılara; “bir beylikten, bir devlet doğdu o da Bursa” diyen Başbakan, “Her meydanda davamızı anlatıyoruz. Davamızı en iyi anlatacağımız yer ise Bursa. Çünkü; Bir beylikten Bursa’dan bir devlet doğdu devlet. Devlet..Fidanları çınar yapan bir topraksınız. Bursa’yı ihmal eden bir siyasi parti asla başarılı olamaz” diye konuştu.

-GENÇLERE SESLENİYORUM-

Gençlere özellikle seslendiğini belirten Başbakan, “Ne zaman ruhunuz dinginlik ararsa hemen Ulu Camii’ye gidin. Akademik hayatımda hep hayal etmişimdir, Bursa'da yaşasam da şafağı Ulu Camii'de hissetsem. Bursa'nın kıymetini bilin. Adnan Menderes niye cezalandırıldı? Çünkü 10 yıl aralıksız bu millete hizmet etti. Biz hala Adnan Menderes'i anıyoruz” şeklinde konuştu.

-DEVLET İLE MİLLETİ BARIŞTIRDILAR DİYE CEZALANDIRDILAR

Muhalefet partileri CHP ile MHP’nin darbelere karşı çıkmadığı suçlamasını bir kez daha dile getiren Başbakan Davutoğlu şöyle dedi:

“İmam Hatipler’in yaygınlaştırılmasında öncülük eden Adnan Menderes’i cezalandırdılar. Devlet ile Milleti barıştıranları cezalandırdılar. Ama onu idam sehpasına gönderenler şimdi anılmıyorlar. Turgut Özal, Erbakan Hocamız onlar da devletle ile milleti barıştırdı.

-“O MANŞETLE CUMHURBAŞKANIMIZI MI KAST ETTİNİZ?”-

Başbakan Davutoğlu, Mısır’ın devrik Lideri Mursi’nin, idama mahkûm kararını manşetlere taşıdığını belirttiği Doğan Medya Grubu’nu sert sözlerle eleştirdi. Adnan Menderes’i de anımsatan Davutoğlu, “O manşetle neyi kast ettin?” diye sordu. Başbakan Davutoğlu şöyle dedi:

“Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi idama mahkum edildi. Türkiye'de 55 yıl önce yaşanan bir acı şimdi Mısır'da tekrar ediliyor. Türkiye'de şu anda Doğan Medyası üzücü ve acı olduğu için söylüyorum. Bugün attığı manşeti ne biliyor musunuz? ‘Yüzde 52 ile seçilen Mursi idama mahkûm oldu’ Ne demek istiyorlar? Kast ettikleri Cumhurbaşkanımız Erdoğan ise seçilmiş bir cumhurbaşkanı ya da başbakan idam asla sehpasına gitmeyecek. Demokrasiyi sonuna kadar koruyacağız. Bütün bu mesajları üstü örtülü vermek isteyenler bu demokrasiden ders alsınlar. Hala AK Parti’nin demokratik yollarla elde ettiği başarıyı kıskananlar var. Paralel yapı bunlara akıl veriyor. Neyi kast ediyorlar. Cumhurbaşkanımız Erdoğan için bunu kastediyorlarsa bilsinler ki bir daha Türkiye'de böyle bir şey yaşanmayacak. Bu topraklarda bir daha asla Cumhurbaşkanı ya da Başbakan idam sehpasına gönderilemeyecek. Bütün bu mesajları üstü örtülü verenler bunu anlasınlar. Hala Türkiye'de demokratik yollarla elde ettiği bu başarıyı durdurmaya çalışanlar var.”

-“BATI ÜLKELERİNE DE SESLENİYORUM”-

Davutoğlu, Batı ülkelerinin de Mursi’nin idam kararına tepki göstermediği eleştirisini getirerek, “Batı ülkelerine de sesleniyorum. Seçilmiş bir cumhurbaşkanı idam edilirken neredesiniz? Yoklar. Çünkü onların meselesi özgürlük ve demokrasi meselesi değil. Bunları devlet ile barışık olanlar bilemezler” dedi.

Muhalefet partileri CHP ve MHP liderlerinin seçim meydanlarında yaptıkları konuşma ve icraatları eleştiren Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Muhalefet partilerinin durumuna bakın. Günlerdir soruyorum: Biz birinci parti olamazsak bu koltukları bırakırız. Siz ne yapacaksınız? Kılıçdaroğlu cevap vermiyor. Çünkü kendine güvenemiyor. ‘Hedefim yüzde 35’ diyor. Bahçeli dün ‘eğer oylarımı korursam, biraz da arttırırsam başarılı sayılırım’ diyor. İktidar olacağım demiyor. 1999’da da Bahçeli o zaman ikinci parti geldiğinde kendisine Başbakanlık teklif edildi, Başbakanlığı bıraktı, Ecevit rahmetlinin arkasına takıldı. Bahçeli’nin bütün meselesi CHP’nin arkasına takılmak. HDP ise, ‘ barajı aşarsam başarılı olurum’ diyor. Hiçbirisi ‘ben iktidar olacağım’ diyemiyor. Çünkü bunlar talimat alıyor. Arkadaki, Paralelciler ‘bir araya gelin AK Parti’yi durdurun’ diyor.

-“ONLAR 4 YANLIŞ, AK PARTİ TEK DOĞRU”-

Muhalefet partilerini ve cemaati dört yanlışa, AK Parti’yi ise 1 doğruya benzeten Davutoğlu, “Bu üniversite sınavı değil, üniversite sınavında dört yanlış bir doğruyu götürür. Ama bu millet sınavı” diye konuştu.

Davutoğlu dört yanlış ile bir doğruyu ise şöyle anlattı:

“Dört yanlış ne? CHP… Her gün yalan söyleyen CHP. İkinci yanlış MHP. Millete hizmet edecek idiysen koltuğu bırakıp geçmişte Başbakanlığı niye terk ettin? Üçüncü yanlış… Diyanet İşleri Başkanı’na hakaret eden HDP. Bu gafil HDP Eş Başkanı diyor ki, ‘Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır’ Yanlışın büyüğünü görüyor musunuz? Dördüncü yanlış. Adamlarını gönderip Diyarbakır Belediyesi’nin arkasından gönderip oturup Kandil ile Pensilvanya arasında bağ kurmaya çalışan paralel çete. Dört yanlış yan yana: Karşılarında elif gibi bir doğru var. O da AK Parti. Biz kazanamazsak bırakırız diyoruz. Onlar ise bir iki puan artırmak istiyorlar. MHP'nin derdi CHP'nin arkasına takılmak. Hiçbiri ‘biz iktidar olacağız’ demiyor. Bir doğru dört yanlışı götürür. Dört yanlış CHP, MHP, HDP ve Paralel.”

(ANKA)

(BK/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@