Başbakan Davutoğlu'ndan Hükümet Kurma Açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldıktan sonra tek tur görüşme yapmayacağını turların iki ya da üç tur olabileceğini belirterek, “Dolayısıyla ilk turda netice alınır’ diyen çok kolaycı bir yol seçmiş olur.

Başbakan Davutoğlu'ndan Hükümet Kurma Açıklaması

ANKARA (ANKA)- -Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldıktan sonra tek tur görüşme yapmayacağını turların iki ya da üç tur olabileceğini belirterek, “Dolayısıyla ilk turda netice alınır’ diyen çok kolaycı bir yol seçmiş olur. ‘İlk turda bu iş biter’ diyen de reddetmeye şimdiden hazır anlamına gelir. Bir tur yaparız, kanaatlerimizi paylaşırız. İlkesel tutumlarımızı karşılaştırırız. Sonra herkes kendi ekibiyle kurullarıyla istişare eder” dedi.

Davutoğlu, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’a tebrik ziyaretinde bulundu. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Gerçekten çok nezih bir seçim süreci içinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kalbi olan TBMM'nin Başkanlığı görevini alma şerefini yaşadı Sayın Yılmaz. Tecrübesiyle, devlet birikimiyle, herkesle son derece iyi ilişkiler kuran iletişim kabiliyetiyle eminim TBMM Başkanlığı görevini çok büyük bir dirayetle yürütecektir. Kendisine başarılar diledim. Tabi Meclis çalışmaları her zaman kendisiyle işbirliği yapmakta, Meclis çalışmalarına katkıda bulunmaktan da büyük bir onur duyacağız” dedi. 

-KRİTİK BİR SÜREÇTE TECRÜBESİNE GÜVENDİK

 

“Yılmaz'ı ziyaret ettiniz. Meclis Başkanlığı görevi nedeniyle boşaldı. O noktada bir gelişme var mı? “ şeklindeki bir soru üzerine Davutoğlu, yeni atanan Savunma Bakanının eski Milletvekili Cevdi Gönül olduğunu açıklayarak şöyle dedi:  “Evet dün zaten Meclis Başkanlığı seçimi olur olmaz yeni bir atama olacağını söylemiştim. İçinde bulunduğumuz süreci de gözönünde bulundurarak geçmişte bu konuda tecrübesi birikimiyle temayüz etmiş olan ve Milli Savunma Bakanlığı görevini de yapmış olan Sayın Gönül'ü Milli Savunma Bakanlığı görevine dün itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Bugün de işlemler tamamlanıyor. Kendisi herhalde en kısa zamanda görevine başlayacaktır. Özellikle bu koalisyon görüşmeleri sürerken inşallah zaten bir koalisyon oluşuması halinde kısa süreli bir görev olacak ama kritik bir dönemde bilgisine, tecrübesine güvendiğimiz ve TSK ile de geçmişte Milli Savunma Bakanı olarak çalışmış bir arkadaşımızı yapmayı uygun gördük. O'na da başarılar diliyorum. Dönünce zaten kendisiyle de... şu anda Ankara'da değildi sabah telefon ederek haberdar ettim kendisini. En kısa zamanda Ankara'ya intikal edecek ve Cumhurbaşkanlığımızdan da bugün yazının çıkmasını bekliyoruz öğleden sonra. Bu makamlar boşluk götürmeyecek makamlardır. Hiçbir zaman geçici ve vekaletle yürütülmesini uygun görmediğimi de ifade etmiştim. İnşallah en kısa zamanda aramıza katılacak.”

 

“Koalisyon ile ilgili  CHP ve MHP liderlerinin son açıklamalarından sonra; siz erken seçim ihtimalinin arttığını düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soruya Başbakan Davutoğlu, “Bir yola çıktınız mı alternatif çıkışları, eksileri  düşünmemek lazım” yanıtı verdi.

Davutoğlu şöyle devam etti: “Yani bizim şu andaki hedefimiz koalisyonu kurmak. Zihninizde hep bu yoldan sapma olursa zaten o yolda ilerlemeniz mümkün değil. Önce istikametinizi düzgün tutarsanız, ilkenizi doğru oturtursunuz, o yolda ilerlersiniz. Ama o yolda sizinle birlikte yürüyecek bir ortak bulamazsanız işte o zaman düşünülmeye başlanır. Daha görüşmeden 'Böyle bir ortak yok' demek de muhataplara haksızlık olur. 

Bütün parti liderleriyle görüşeceğiz. Birlikte bir çözüm bulma çabası içerisinde olacağız. Bizlere milletin verdiği görev açıktır, 'uzlaşın ve hükümet kurun'. Şimdi başlarken uzlaşmama düşüncesi millete saygısızlık olur.”

 

-İLK TURDA OLMAZ

 

 Hükümeti kurma görevini aldıktan sonra,  2 turlu mu öngörüyorunuz bu görüşmeleri.1. turda sonuç alınır mı? sorulması üzerine ise Davutoğlu, “Hayır. Ben bunun daha önce diplomatik alanda onlarca böyle müzakerelerde yürüdük. Hiçbir bir turda bitmez” diye konuştu.

Davutoğlu şöyle dedi:

“ Bir tur karşılıklı birbirimizi tanıma, birbirimizi tanıyoruz ama koalisyon anlamında, niyetler anlamında birbirinin yaklaşımını görme ve tezekkür etme imkanı veren bir turdur. Daha sonra herkes mutlaka kendi çalışma arkadaşlarıyla durumu değerlendirecek. Dolayısıyla ilk turda netice alınır diyen çok kolaycı bir yol seçmiş olur. İlk turda bu iş biter diyen de reddetmeye şimdiden hazır anlamına gelir. Bir tur yaparız, kanaatlerimizi paylaşırız. İlkesel tutumlarımızı karşılaştırırız. Sonra herkes kendi ekibiyle kurullarıyla istişare eder. Daha sonra 2. bir turda durum daha netleşir. Hangi partinin koalisyona daha yakın olduğu konusunda bizim de zihnimizde bir resim ortaya çıkar. Billurlaşır tablo. Ondan sonra teknik detaylar konusunda arkadaşlar görevlendirilir. O yolda başarılı olunmazsa bu sefer yine bir başka turda diğer alternatif üzerinde düşünülür.”

 

Bir gazetecinin “ 45 günlük süre var. 2 tur diyorsunuz. Sürede sıkışma olur mu?” sorusu üzerine ise Davutoğlu şöyle dedi:

 

“Yo yo. Valla niyet iyi olursa ve şu ana kadar da zaten herkesin düşünme imkanı oldu. Hani sıfırdan başlamıyoruz. Temas itibariyle sıfırdan başlıyoruz ama herkes kendi durumunu 7 Haziran'dan bu yana neredeyse 1 ay oluyor herkes kendi durumunu gözetti. Ne yapabileceğini, neyi yapamayacağını. Nerede ne mesafe alınabileceğini herkes biliyor. Dolayısıyla zihnen bir hazırlık içinde olması lazım herkesin. Ben 45 günün böyle birşey için, böyle bir çaba için yeterli olduğu kanaatindeyim. Yeter ki dediğim gibi herkes iyiniyetle ve olgunluk içerisinde bu meseleye yaklaşsın. Milletin bu görevi verdiği bilinciyle bu meseleye yaklaşsın. 

Davutoğlu diğer soruları "Çok geç kaldım" diyerek yanıtlamadan TBMM'den ayrıldı. (ANKA)

(BK/ÖZK)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.