Başbakan Davutoğlu(3/son): Acıları Paylaşmaya Hazırız Ama Boyun Eğmeyiz

ANKARA(ANKA)- Avrupa Parlamentosu’nun aldığı Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin kararı değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Barışmaya hazırız, acıları paylaşmaya hazırız, boyun eğmeye geldiğinde bize kimse boyun eğdirem

Haberler 17.04.2015, 15:33
Başbakan Davutoğlu(3/son): Acıları Paylaşmaya Hazırız Ama Boyun Eğmeyiz

ANKARA(ANKA)- Avrupa Parlamentosu’nun aldığı Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin kararı değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Barışmaya hazırız, acıları paylaşmaya hazırız, boyun eğmeye geldiğinde bize kimse boyun eğdiremez” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Yeni Yargı Reformu Stratejisi” tanıtım toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin aldığı karara tepki gösteren Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

100. yılları anarsak çok acılı yüzüncü yıllar herkesin aklına gelir. Maalesef 1915 olaylarının yüzüncü yılında da istismara açık, birçok yerde ve konuyla ilgili olmayan kişi ya da kurumlar tarafından açıklama yapılıyor. Dini otorite Papa açıklama yapıyor. Dini otoritenin görevi, uluslararası barışı, toplumsal barışı teşvik edici açıklamalar yapmaktır. Tarihte kalmış meseleler üzerinden nefret söylemi veya bir kesime karşı bir tavır ortaya koyacak yaklaşım benimsemek değildir. Tepkimizi gösterdik. Aslında bu yapılmaması gereken bir şeydi. Şimdi AP bir karar alındı. Avrupa Parlamentosu 750 kişilik bir parlamento. Birçok marjinal grubun olduğu, çok az katılımla da kararların çıkabildiği, bu tarz kararların son derece gayri ciddi, muhatap alınmayacak kadar gayri ciddi bir yapıya sahip. AP seçimlerin de yaşanan gelişmelerle, Avrupa ne kadar marjinal grup varsa, ırkçı, İslam karşıtı, Türk karşıtı grup varsa Avrupa Parlamentosu'na gidecek imkanlar buldular. Dini bir otoritenin yaptığı tarihi açıklama ne kadar geçersiz ise ki biz o zaman bütün Katolik dosyalarını açarız. Dün  Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'a da konuşmamızda söyledim.  Eğer Avrupa tarihini açacaksak, Afrika'da neler yapıldığını, Asya’da neler yapıldığını, Avusturalya’da neler yapıldığını... Nerede Aborjinler?  Nerelere Kızıldereliler? Nerede Afrika Kabilelerinin birçoğu? Nasıl yok oldular? Tarihten nasıl silindiler. Siyasal bir baskıya hiçbir zaman taviz vermeyiz."

"Eğer barışa katkıda bulunacaksa, eğer Avrupa çok kültürlü yapısını koruyacaksa her hangi bir dine veya milli gruba karşı tarihe dayalı olarak nefret doğuracak kararlar almamalıdır" diyen Davutoğlu, “Bu son dönemde Avrupa’da yükselen Müslüman ve Türk karşıtlığını da tahrik edecek bir durumdur. Mesele artık Türk- Ermeni meselesinin ötesine geçmiştir. Avrupa’daki ırkçılığın yeni bir yansımasıdır. Avrupa sokaklarında görünen her Türkün, bazen soykırım, bazen IŞİD, bazen başka suçlamalarla kolektif suçlu muamelesi görmesine dönük zarar verecek çığır açmaya dönük adımlardır. Her aşamada 1915 olaylarının acılarını paylaşacağız. 1915 olayları üzerinden bir istismar olmaksızın bin yıl Türkler ve Ermeniler yan yana yaşadı. Ortak şehirlerde, ortak mahallelerde yaşadılar. Savaş şartlarında yaşanan olağanüstü acılar oldu ve ben bunu dışişleri Bakanı iken de ifade ettim. Türkiye ve Ermenistan arasında her türlü iyi komşuluk ilişkisi geliştirilmesine hazırız tabi ki. Bizim kendimiz gibi gördüğümüz Azerbaycan’la iyi komşuluk ilişkisi geliştirecek şekilde adımlar atsınlar” ifadelerini kullandı.

Bütün ülkeleri ve parlamentolarını da uyaran Başbakan Davutoğlu, “Kim olursa olsun, milletimizi tarih mahkemesinin karşısına, tarihi bilgiden yoksun olarak çıkarıp yargılama çalışan kim olursa olsun ona karşı açık ve net tutumumuzu sergileriz. Barışmaya hazırız, acıları paylaşmaya hazırız, boyun eğmeye geldiğinde bize kimse boyun eğdiremez” dedi.(ANKA/SON)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@