Başbakan Davutoğlu(2): İdeal Yargılama Süresi Belirleyeceğiz

ANKARA(ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni Yargı Reformu’nda ideal yargılama sürelerinin belirleneceğini söyledi. “Yeni Yargı Reformu Stratejisi” tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, bilirkişi reformuna gidecek

Haberler 17.04.2015, 15:33
Başbakan Davutoğlu(2): İdeal Yargılama Süresi Belirleyeceğiz

ANKARA(ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni Yargı Reformu’nda ideal yargılama sürelerinin belirleneceğini söyledi.

“Yeni Yargı Reformu Stratejisi” tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, bilirkişi reformuna gideceklerini belirti.

Bilirkişi müessesinin bazen istismarlara bazen kamuoyunda güven problemine yol açan nitelikte olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Bunu gerçek anlamda bilirkişi mahiyetine dönüştürmeye kararlıyız. Bilirkişi sisteminin işleyişi ile ilgili ciddi eleştiriler söz konusu bu nedenle yeniden kurumsal bir yapılanmaya gideceğiz. Bilirkişilik uygulaması aynı zamanda vatandaşlarımızın yargısal süreçlere ilişkin süreçlerini de artırmaktadır. Bunu da çözümünü kesinlikle sağlayacağız” dedi.

“Yeni Yargı Reformu Stratejisi” kapsamında yeni adalet sarayları yapmaya devam edeceklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

-ADALET VERİ BANKASI KURULACAK-

“Adalet alanında her türlü veriyi dikkatle inceleyip, takip edeceğiz. Gelişen Türkiye’nin yeni ve çeşitlenen ihtiyaçları veri bankasını gerekli kılmıştır. Bu nedenle adalet istatistiklerine ilişkin kapasitenin geliştirilmesi öncelikli hedeflerimiz arasında.

-YARGIDA e-ADALET SİSTEMİ DAHA ETKİN HALE GELİYOR-

Her yerde ‘e’ var, adalet  ‘e’ ile ifade edilemeyecek kadar derin bir kavram. Yargı alanın da son yıllarda sağladığımız başarılardan en önemlilerinden biri bu yapı sistemidir. Herkes, vatandaş, halk, hâkim, savcı avukat girdiğinde, telefonla veya yazışmayla elde edeceği bilgilerin çoğu doğrudan halledilebiliyor.

UYAP kapsamında kullanılan sesli görüntülü sistem daha da genişletilecek. Geniş kapsam iletişim ağı kurulacak. Bir hasta yatağında ifadeye çağırılıyor, bir mahkum oradan devredilmesi bile bir sürü güvenlik problemi. 12 Eylül davasında da görüldüğü gibi, mahkemeye gitmesi zor olan kişiler bu sistem ile duruşmalara katılabilecek.

İstinat mahkemelerinin kurulmasıyla yüksek yargıdaki iş yükü son bulacak.

Hükümetlerimiz dönemlerinde önemli ele aldığımız alanlardan birisi, icra ve iflas sisteminin etkinliğinin artırılması olmuştu. Borçlu ile alacaklı arasındaki hassas denge gözetilerek getirdiğimiz düzenleme ile ailelerin mağdur olmaması için lüzumlu eşyaların haczini yasakladık. Vatandaşlarımızın mallarının sağlıklı bir şekilde muhafazasını sağlamak için de 7 emin depolarına lisans zorunluluğu getirilmesi sağlandı. İcra dairelerinin teşkilat yapısı yeniden düzenlenecek. Sistemden kaynaklı sorunlar ortadan kaldırılarak hizmetlerin etkinliği artırılacak.

-“ADLİYELERDE VATANDAŞLARIMIZIN İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRIYORUZ”-

Adliyelere danışma masaları ve ön bürolar kurarak vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştıracağız.

Önümüzdeki dönemde hâkim ve savcı oranı açısından hedefimiz Avrupa Konseyinin yakalanmasıdır. Hâkim sayısının artırılması vatandaşlarımızın davalarının kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacak.

-“İDEAL YARGILAMA SÜRELERİNİ BELİRLİYORUZ”-

Uzun yargılama herkesin şikâyet ettiği bir husus. Her bir dava için veya dava türü için bir ideal yargılama süresi belirleyeceğiz. Makul sürede yargılamanın bitirilmesini takip edeceğiz. Bu yargı sistemi için gerçek anlamda bir devrim. Vatandaş davasının ne kadar sürede sonuçlanacağı hakkında artık bir fikir sahibi olacak. Mahkemeler ideal yargılama sürecini kamuoyuna duyuracak ve her bir dava için taraflara bildirecek.

-“HUKUK EĞİTİMİNİ YAYGINLAŞTIRIYORUZ”-

Vatandaşlarımızın hukuk alanında bilinçlenmesini artıracağız. Bu anlamda koruyucu hukuk kavramında toplumumuzda küçük yaşta hukuk bilincinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek.”

uyuşmazlık çözümünde dava yolu her zaman en uygun yol olmadığı gibi başvurulacak tek yol da değildir. Ceza hukukunda yer alan uzlaşma kurumunun daha da etkinleştirilmesi ve yaygınlaşmasını sağlayacağız. Arabuluculuk sisteminde son yıllarda ciddi çalışmalar yaptık. Zorunlu hakem heyetinin uygulanabileceği uyuşmazlık alanları daha da genişletilecek.”

-“YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZ HAKLARINI KORUYORUZ”-

Davutoğlu ayrıca şöyle konuştu:

“Yurt dışındaki vatandaşlarımızın hem Türkiye’de hukuki sorunları oluyor, hem de bulundukları ülkelerde hukuki sorunları oluyor. Çoğu zaman da mağdur olabiliyor bulundukları ülkelerde. Vatandaşlarımızın yoğun olduğu başkonsolosluklarda, büyükelçiliklerde adli müşavirlikleri tesis etmiş ve ilk atamaları yapmıştık. Bu uygulama yaygınlaştırılacak.

Temel hukuk eğitimi bütün üniversitelerde zorunlu hale getirilmeli. Hukuk bir ihtiyaçtır. Hukuk alanındaki sorunların çözümünü ulusal politika haline getirdik, Adalet Bakanlığımız ile YÖK arasında yakın bir işbirliği görüyoruz. Yargı mensuplarının hizmet içi eğitimi üzerinde duracağız.”

Çocuk adalet sisteminde, çocuğun etkin korunması ve çocuğun yüksek çıkarı ilkesinde gerekli tedbirleri alacağız. Çocuklarımıza özel önem göstereceğiz. Bu kapsamda savcılıklarda açılan çocuk büroları daha da güçlendirilecek. Aile içi şiddetle mücadele de, koruma ve savunma etkinliğinin artırılmasını en üst düzeyde sağlayacağız.

Suç işleyenler toplumsal açıdan cezalandırılmaya müstahaktırlar ancak ceza aldıktan sonra insani açıdan o cezayı çekmeleri toplumsal bir sorumluluktur. En ağır suçları işleyenleri dâhil rehabilite edecek hukuki şartları, infaz şartlarını sağlamamız lazım. Ceza infaz kurumlarında bulunan vatandaşlarımız devletimize emanettir. Çocuklar için cezanın infazının sağlandığı eğitim evleri kurduk ve yaygınlaşmasını sağladık, daha da yaygınlaştıracağız. Hükümlü ve tutukluların meslek öğrenmeleri, rehabilite edilmeleri için oluşturulan iş yurtlarında çalışan sayısı artırılacak." (ANKA/DEVAM)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@