Başbakan Davutoğlu: Tsk Demokrasiyi Koruyacak

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Siyasi irade ne diyorsa Türk Silahlı Kuvvetleri, demokrasinin organı ve unsuru olan Türk Silahlı Kuvvetleri o emre itaat eder. Bugün biz yarın kim milli iradeden güç alarak iktidar o

Haberler 12.04.2015, 21:16
Başbakan Davutoğlu: Tsk Demokrasiyi Koruyacak

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Siyasi irade ne diyorsa Türk Silahlı Kuvvetleri, demokrasinin organı ve unsuru olan Türk Silahlı Kuvvetleri o emre itaat eder. Bugün biz yarın kim milli iradeden güç alarak iktidar olmuşsa Türk Silahlı Kuvvetleri o iktidara, milli iradeye saygı gösterir” dedi.

Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Kongresi’nde partililere seslendi. Davutoğlu, Gençlik kollarının bir okul olduğunu ve bu okuldan yetişenlerin Türk siyasetinde yeni açılımların, yeni yürüyüşlerin ve yeni hedeflerin öncüsü olacağını ifade etti.

Ağrı’da teröristlerle girdikleri silahlı çatışmada yaralanan askerleri GATA’da ziyaret ettiğini anımsatan Davutoğlu, “Yozgatlı Mehmet, Gaziantepli Abdurrahman, Mersinli Ramazan, Diyarbakırlı Tufan’la buluştum ve onların selamını size getirdim. Onlar diyor ki ‘hiç merak etmesinler biz aziz Mehmetçikler bu vatan sathındayken gençler Türkiye’nin geleceğine kararlı bir şekilde yürümeye devam edecek’. İşte biz Türkiye’nin geleceğini planlarken, bizler geleceğe yürüme iradesi ortaya koyarken dün Ağrı’da teröristler askerlerimiz uzun namlulu silahlarla ateş açıtılar. Aslında bu tuzakları biz çok gördük. Savcımızın şehit edilmesiyle şimdi dün teröristlerin açtığı bu ateşle hedef alınan sadece savcımız ya da askerlerimiz değildir, bu saldırılarla Türk demokrasisi ve sandık hedef edinilmiştir” diye konuştu. 

 -DEMİRTAŞ’A SESLENDİ-

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Genelkurmay AKP’ye çalışmaktan vazgeçse iyi olur. Bu ülkenin ordusudur, bir partinin ordusu değil” sözlerine yanıt veren Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bukalemun siyaseti gibi batıya geldiğinde barış diliyle konuşan, doğuda böylesine bir vandalizme, teröre karşı sesiz kalan Demirtaş’a sesleniyorum;  eğer bir tuzağın parçasıysanız eğer Türk demokrasisini yıpratmak noktasında bir projeyseniz sizler ve sizin arkanızdakiler bilsin ki AK Parti bütün bu tuzakları yerle bir edecektir. Demokrasimiz emin adımlarla 7 Haziran seçimlerine yürüyecek.

Şimdi Demirtaş bu saldırıyı yapan bu teröristlere karşı çıkmaktansa Genelkurmay Başkanımızı eleştiriyor ve diyor ki ‘Genelkurmay Başkanı AK Parti’nin değil milletin ordusunun başındadır’. Evet, Türk Silahlı Kuvvetleri milli bir ordudur.  Sabah ziyaret ettiğim gibi bu ordunun içinde Yozgatlı da vardır, Diyarbakırlı da, Mersinli de, Gaziantepli de. Ama Demirtaş bilsin ki ve onun takipçileri bilsin ki Türk Silahlı Kuvvetleri milli bir ordu olduğu için Türk demokrasisini de, Türkiye Cumhuriyeti devletini de, bu ülkenin geleceğini de koruyacaktır ve yine bilsin ki Türk Silahlı Kuvvetleri demokratik bir devletin ordusudur. Dolayısıyla siyasi irade ne diyorsa Türk Silahlı Kuvvetleri, demokrasinin organı ve unsuru olan Türk Silahlı Kuvvetleri o emre itaat eder. Bugün biz yarın kim milli iradeden güç alarak iktidar olmuşsa Türk Silahlı Kuvvetleri o iktidara, milli iradeye saygı gösterir. Çünkü egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve sadece milletin olacaktır. Biz demokrasimizi de ülkemizi de bu tür maceraperestlerin hedeflerine kurban etmeyeceğiz. Biz yaşamaya ve yaşatmaya geldik.

-“KILIÇDAROĞLU YENİ FARK ETMİŞ YENİ ALKIŞLAMAYA BAŞLIYOR”-

Demirtaş teröristlere sahip çıkamazken, Kılıçdaroğlu da dün Kartal’da kampanyayı başlattı ve bir alkışlama çağrısında bulundu. Bu Kılıçdaroğlu her şeyi geç yapıyor. 13 yıldır dünya AK Parti’nin öncülüğünde Türkiye’nin yükselişini alkışlıyor, Kılıçdaroğlu yeni fark etmiş yeni alkışlamaya başlıyor. Bilsinler ki Kılıçdaroğlu’nun tahrikleri de, Demirtaş’ın hesapları da ve bunların arkasındaki uluslararası güçlerin planları da milli iradeyi akamete uğratamayacaktır.

İnşallah öylesine güçlü bir şekilde 7 Haziran’dan çıkacağız ki 8 Haziran Günü bütün Türkiye, yeni bir dönemin, yeni Türkiye’nin ilk işaretlerine, ilk ışıklarına doğacak ve bu Türkiye aziz gençler sizin omuzlarında yükselecek.

-“ÜÇ DÖNEMİ TAMAMLAYAN MİLLETVEKİLLERİNİN HEPSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”-

Size Genel Başkanınız ama en çok da bir hocanız olarak şunu söylüyorum, hiçbir zaman makam peşinde değil, dava peşinde olun. Dava peşinde olanlar tarih yazarlar. Şimdi üç dönem milletvekilliğini tamamlayan büyükleriniz onurla bu görevi kendisinden sonra gelecek olan milletvekillerine devrediyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum, bir ahlak abidesi olan, tek bir fire vermeden üç dönem bu bayrağı taşıyan, sizin büyüklerinize teşekkür ediyorum. Onlar size en güzel örneği oluşturdular. Bu güzel örneği devam ettirmek sizin görevinizdir. Biz üç dönem değil, üç asır, üç bin yıllık bir davının takipçileriyiz. Bizler abiler ve kardeşler olarak bu kutlu yürüyüşü hedefine ulaştırmak için birlikte, omuz omuza yürümeye devam edeceğiz.” (ANKA)

(GO/MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@