Başbakan Davutoğlu: Seçim Sonucu Ne Olursa Olsun...

BİNGÖL(ANKA) -AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecinde kararlılık mesajı verirken, "Seçim sonucu ne olursa olsun, her ne suretle olursa olsun bu kardeşlik ve yeni Türkiye’nin özgürlükçü atmosferini

Haberler 07.05.2015, 19:13
Başbakan Davutoğlu: Seçim Sonucu Ne Olursa Olsun...

BİNGÖL(ANKA) -AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecinde kararlılık mesajı verirken, "Seçim sonucu ne olursa olsun, her ne suretle olursa olsun bu kardeşlik ve yeni Türkiye’nin özgürlükçü atmosferini korumaya devam edeceğiz” dedi.

Seçim çalışmalarını sürdüren Davutoğlu, partisinin Bingöl mitinginde halka hitap etti. Davutoğlu, konuşmasında Bingöllüleri Kürtçe selamladı.

Bingöl’de kendini bombaya siper eden Hatice Belgin’i anan Başbakan Davutoğlu, “Bingöl özeldir. Bizim kadınlarımız böyle yiğittir. İnadına barış diyoruz, inadına kardeşlik diyoruz. Bir daha Hatice Belgin kardeşimiz gibilerin yüreği yanmasın diye, canını feda etmek zorunda kalmasın diye barış diyoruz. Hangi kökenden, hangi şehirden olursa olsun hiçbir çocuğumuz yetim kalmasın, öksüz kalmasın diye çalışıyoruz” dedi.

Bingöl’e 7 Haziran seçimlerini konuşmak için gelmediğini belirten Başbakan Davutoğlu, “Buraya gelirken sizinle kıyamete kadar sürecek kardeşliği konuşmaya geldik. Çözümü konuşmaya geldik, demokrasiyi, özgürlüğü konuşmaya geldik. Yüreğimizde nasıl Hatice bacımızın acısını taşıyorsak Diyarbakır annelerinin, çocukları dağa çıkarılmış olan ve acaba ne zaman gelir diye bekleyen Diyarbakır annelerinin acısını yüreğimizde yaşıyoruz. Bizler bu anne yüreklerine ateş düşmesin diye çalışıyoruz. Şehit annelerinin yüreğine, Diyarbakır annelerinin yüreğine ateş düşmesin diye çalışıyoruz” diye onuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında, kendisi için alanı dolduran Bingöllülerden 3 milletvekili sözü de aldı. 

Tarihi bir yol kavşağında olduklarını kaydeden Davutoğlu, “Onun için hepimiz bu sürece sahip çıkmak zorundayız.780 bin kilometrekarelik Türkiye Cumhuriyeti topraklarını al bayrak süsleyecektir. 6-7 Ekim olaylarında bütün bölgeyi kaos ortamına çevirmek istediler. Bu topraklarda bu kadar çabadan sonra şiddete başvurmak istiyorlar. Baskı uyguluyorlar, bir taraftan silahı ellerinde tutup öbür taraftan Batıda demokrasi Türküsü söylüyorlar. Siz bunlara prim verecek misiniz? Onlar buraya geldiklerinde onlara sorun; ya silah ya barış, ya terör ya demokrasi. İkisi bir arada olmaz, silahları bırakın, gömün toprağa deyin, eski Türkiye yok artık, Kürtçenin yasak edildiği Türkiye yok deyin. Onlara sorun; samimiyseniz gelin siyaset meydanı, samimi değilseniz bir daha biz Bingöl’de, bu topraklar da 6-7 Ekimde, olduğu gibi Vandallara teslim etmeyiz deyin” ifadelerini kullandı.

-“ŞEHİT MUHTARIMIZIN KATİL ZANLISI YAKALANDI”-

AK Parti Hükümetleri döneminde, Kürt sorununun çözümüne yönelik atılan adımları anlatan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Siirt’te vali ile görüşen bir muhtarımızı şehit ettiler. Zanlısı yakalandı. Suhulet ve sükûnet içinde seçime gideceğiz ama kim bu bölgede vatandaşlarımızın hür iradelerini etkilemek için baskı kurarsa karşılarında hem kamu güvenliği anlamında biz,i en önemlisi de Bingöllüleri bulacak. Her türlü tehdide, şantaja karşı sandığı korumaya kararlıyız?

-“HDP TÜRKİYELEŞEMEDİ, CHP’LEŞTİ, AYNI DİLİ KONUŞUYOR”-

12 yıl içinde büyük mesafeler alındı. Şimdi birileri bir tuzak içinde, dikkat edin! Seçim kapsamında yürütülen faaliyetlere dikkat edin. CHP tekrar tek parti dönemini aratacak şekilde Diyanetle, imam hatiple hesaplaşmaya çalışıyor. Biz tek parti anlayışının geri gelmesine izin verir miyiz? CHP’nin bir genel başkan danışmanı diyor ki; ‘HDP’nin barajı geçmesi bizim çok önemli’. CHP ile HDP el ele. İkisinin zihniyeti aynı. Bu bölgede zulmü, en büyük baskıyı tek parti döneminde kim yaptı, CHP. Bakıyorsunuz bugün CHP ile HDP aynı yolda. Neden? HDP’nin zihniyeti de ulusalcı, etnik bazda bakıyor. HDP Türkiyeleşeceğim dediğinde biz umutlanmıştık. Keşke Türkiyeleşse, bütün Türkiye’yi kuşatsın diye bekledik. HDP Türkiyeleşemedi, CHP’leşti, aynı dili konuşuyor.

-“DİYANETİN SİZE NE ZARARI VAR”-

Diyanetin size ne zararı var? Diyanet bütün Türkiye’de ilmin, irfanın, ahlakın sözcüsü oldu. Diyanet bütün Türkiye de ve Türkiye’nin ötesinde Müslümanların sözcüsü oldu. Diyaneti niçin kapatmak istiyorlar biliyor musunuz? Bu milleti dininde, irfanından kopartmak için. Dünyada, Afrika’da, Latin Amerika’da, Ortadoğu’da, Balkanlarda Diyanetin yaptığı faaliyetlerden rahatsız olan uluslararası çevrelerin talimatı bu.

-“ÇÖZÜM SÜRECİ MİLLETİN ‘MALI’ OLMUŞTUR”-

HDP Eş Başkanına diyorum ki; iki eş başkan yetmiyor. HDP’liler biliyorsunuz, paralelin sözcüsü, HDP Belediye Başkanıyla Diyarbakır’da kapalı kapılar ardından konuştu. Benim teklifim onlara şu. Üçlü bir eş başkanlık yapsınlar. Paralel, HDP, CHP üçlü eş başkan. Bunların bütün meselesi, AK Partinin getirdiği yükselişi durdurmak. Çözüm süreci, barışın, özgürlüğün, adaletin hâkim kılınmasıdır. Buradan bütün partilere sesleniyorum; artık çözüm süreci milletin malı olmuştur. Seçim sonucu ne olursa olsun, her ne suretle olursa olsun bu kardeşlik ve yeni Türkiye’nin özgürlükçü atmosferini korumaya devam edeceğiz. Bir daha bu topraklarda hiç kimse örfü, kültürü, bölgesi, etnik ve mezhebi kökeni dolayısıyla baskıya maruz kalmayacak. Kimse de bu toprakları bölerek, kardeşler arasına nifak sokarak, eski Türkiye’ye dönmenin çabalarını gösteremeyecek.

-“DEDELERİNİZ BU BÖLGEDE SOYKIRIM YAPTI DİYENLER VAR”-

HDP Eş Başkanı ABD’ye gittiğinde Ermeni soykırımı iddiaları çerçevesinde Ermeni Diasporasıyla tüm bu bölgeyi Ermenistan olarak gösteren bir haritanın önünde poz verdi. Sizin dedeleriniz bu bölgede soykırım yaptı diyenler var. Bizim tarihimizde soykırım yoktur bre gafil diyecek misiniz? Orada Ermeni Diasporasını memnun etti. Ardından da Yahudilere bir mesaj olsun diye; ‘Kudüs Yahudilerin kutsal mekânıdır’ dedi. Kudüs, Yahudilerin kutsal mekânıdır diyenlere hak ettiği cevabı vermeye var mısınız?”(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@