Başbakan Davutoğlu: Özgecan Birçok Kadına Hayat Bağışlamış Gibi Oldu

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesiyle ilgili olarak, “Adaletimiz de bu faillere en sert mukabelede bulunacağına inancımız tamdır. Çü

Haberler 16.02.2015, 20:51
Başbakan Davutoğlu: Özgecan Birçok Kadına Hayat Bağışlamış Gibi Oldu

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesiyle ilgili olarak, “Adaletimiz de bu faillere en sert mukabelede bulunacağına inancımız tamdır. Çünkü ortada insanlık vicdanın, hiçbir değerinin kabul etmeyeceği vahşice, barbarca bir saldırı vardır. O gün sadece Özgecan değil bütün bir insanlık vicdanı katledildi. Toplumumuzda ortak bir infial uyandı. Bu da aslında kadına yönelik şiddet karşısında önemli bir bilinçlenmeyi oluşturdu. Özgecan bu hunharca saldırı sonucunda hayatını kaybetmesiyle birçok kadına hayat bağışlamış gibi oldu. Ortaya çıkan bu ortak bilinç, aşama aşama ve bütün toplumun her kesimine yayılacak ve bilinçlenmeye teşkil edecek” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Bakanlar Kurulu sonrasında, Pakistan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Pakistan’a yapacağı ziyaret hakkında bilgi veren Davutoğlu, “İkili ilişkilerimiz bağlamında, 6 bakan arkadaşımızla Pakistan’a gidiyorum. AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız, Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma Bakanımız Lütfi Elvan” dedi. Başta Afganistan olmak üzere bölgesel sorunları ele alacaklarını kaydeden Davutoğlu, Türkiye’nin Güney Asya’da istikrara büyük önem verdiğini belirtti.

Esenboğa Havalimanı’na Bakanlar Kurulu toplantısından çıkarak geldiklerini belirten Davutoğlu, “Başbakanlığa vekalet edecek olan Sayın Bülent Arınç da bu sebeple Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı mutat açıklamayı yapmadan buraya intikal ettik. Acilen hareket etmemiz gerektiği için” diye konuştu.

 

-“ÖZGECAN’IN HAYATINI KAYBETMESİ BİRÇOK KADINA HAYAT BAĞIŞLAMIŞ GİBİ OLDU”-

 

Mersin'in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi konusunun Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme geldiğini belirten Davutoğlu, bu çerçevede kadına yönelik şiddet konusunun Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldiğini belirtti. Bu olay olur olmaz konunun yakın takibe alındığını ve olayın faillerinin yakalandığını kaydeden Davutoğlu, “Adaletimiz de bu faillere en sert mukabelede bulunacağına inancımız tamdır. Çünkü ortada insanlık vicdanın, hiçbir değerinin kabul etmeyeceği vahşice, barbarca bir saldırı vardır. O gün sadece Özgecan değil bütün bir insanlık vicdanı katledildi. Toplumumuzda ortak bir infial uyandı. Bu da aslında kadına yönelik şiddet karşısında önemli bir bilinçlenmeyi oluşturdu. Özgecan bu hunharca saldırı sonucunda hayatını kaybetmesiyle birçok kadına hayat bağışlamış gibi oldu. Ortaya çıkan bu ortak bilinç, aşama aşama ve bütün toplumun her kesimine yayılacak ve bilinçlenmeye teşkil edecek” diye konuştu.

 

-“MEHMET ASLAN’IN İFADELERİ GERÇEK BİR İNSANLIK DESTANIDIR”-

 

Bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında kadına yönelik şiddet hakkında yeni bir eylem planı çıkaracaklarını kaydeden Davutoğlu, “Yasal her türlü çalışma yapılır ama önemli olan sosyal kültürümüzde ve toplum içindeki ortak yaşama kültürümüzde bu konuda güçlü bir bilinçlendirmenin, bir seferberliğin başlatılması. Bu konuda da bir seferberlik başlatacağız. Toplumun her katmanına bunu adım adım yayacak güçlü bir irade sergileyeceğiz.  Bu konuda yürütülen çalışmalar hükümet olarak her türlü desteği vereceğiz. Bu hepimizin meselesi. Hukuki mevzuatla, müktesebatla çözülebilecek bir mesele değil. Bir zihniyet meselesi bir ortak kültür meselesi, çok kapsamlı bir eylem planını tekrar devreye sokmak için çalışma yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Özgecan’ın annesiyle ilk gün konuştuğunu belirten Davutoğlu, “Telefonda hissettiğim vakar dolayısıyla kendisine teşekkür etmiştim. Basına da yansıyan babası Mehmet Aslan’ın ifadeleri ise gerçek bir insanlık destanıdır. Hem anneye hem babaya bu tavırları dolaysıyla teşekkür ediyorum. Sayın Mehmet Aslan’ın gücü aslında insaniyetin gücüdür. İnsanlık onurunun gücüdür. Bir kez daha bu acılı ailemize taziyelerimi sunuyorum. Bu onurlu, vakur, sağduyulu davranışları dolayısıyla 77 milyon adına teşekkür ediyorum. Bu ve benzeri ailelerin her zaman yanında olacağız, acılarını paylaşacağız, Özgecen hepimizin canıydı hepimizin yüreğine ateş düştü. Ne yapılması gerekiyorsa bundan sonra yapacağız” dedi.

 

-“203 BİN 824 KİŞİ BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANDI”-

 

Bedelli askerlik döneminin bittiğini anımsatan Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Yılmaz’ın bedelli askerlik konusunda Bakanlar Kurulu’nda bir sunum yaptığını belirtti. Bedelli askerlikten, 203 bin 824 yükümlünün bu imkandan istifade etiğini belirten Davutoğlu, “3 milyar 668 milyon 832 bin TL bedel ödendi bu doğrudan savunma faaliyetlerine, fonuna gönderilecek. Dolayısıyla bu noktada yapılan her ödeme TSK’nın güçlenmesi için kullanılacak” diye konuştu. Bu güne kadar 4 kez bedelli uygulamasına gidildiğini kaydeden Davutoğlu,  toplam 193 bin 147 yükümlünün istifade ettiğini, son 5. uygulamada ise şimdiye kadar bedelli düzenlemesinden yararlananlardan daha fazla kişinin tek seferde bu yükümlüğü yerine getirdiğini aktardı. Bu rakamın bunun bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyduğunu kaydeden Davutoğlu, buradan elde edilen gelirin savunma sanayinde etkili bir şekilde kullanılması için çaba harcayacaklarını aktardı.

 

-“PAKET GÖRÜŞMELERİNDE TBMM’DE GERGİNLİK OLMASIN”-

 

Yarın iç güvenlik paketinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanacağını söyleyen Davutoğlu, “Buradan bir kez daha bütün muhalefet partilerimize seslenmek istiyorum. Bu yasa özellikle 6-7 Ekim olaylarına söz konusu olan gelişmeler sebebiyle gündeme gelmiştir, bir toplumsal ihtiyaçtan kaynaklanmıştır. Ama sadece güvenlik tedbirleriyle ilgili değildir” ifadelerini kullandı.

Güvenliğin özgürlüğün olmazsa olmaz şartı olduğunu belirten Davutoğlu, bu yasaların AB standartlarında yasalar olduğunu ve tek tek karşılaştırma yapıldığını anlattı.

Paketin Meclis çalışmalarının gergin bir ortamda geçmemesini isteyen Davutoğlu, “Bu noktada muhalefet partilerine çağrı yapıyorum. Bir hafta, iki hafta geciktirdik. Geçen grup toplantımızda da vurguladım. ‘Varsa bir öneriniz getirin’ dedim. Şuana kadar da hiçbir öneri gelmedi, makul şey söylenmedi, muhalefet etmek için muhalefet etmek, seçim ortamında Türkiye’yi kaosa sürüklemek gibi bir amaç varsa TBMM buna boyun eğmez” diye konuştu.

 

-“HİÇBİR CEZA BÖYLE BİR SUÇUN KARŞILIĞI DEĞİL”-

 

Tecavüz ve taciz olaylarında idim ve hadım gibi cezaların gündeme geldiğinin anımsatılması ve bu konuda kendi görüşünün sorulması üzerine Davutoğlu, herkesin bu olaydan etkilendiğini belirtti. Bu konuda hiçbir cezanın böyle bir suçun karşılığı olmadığını kaydeden Davutoğlu, “Ancak bu konularda adaletimizin, Türk yargısının vereceği ceza meri hukuka göre en şiddetli ceza olacaktır. Bundan kimsenin tereddüttü olmaması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, şu anda 131 kadın konukevi bulunduğunu, kadına karşı şiddeti önleme ve izleme merkezlerinin de Türkiye geneline yayıldığını aktardı.

Hükümet olarak her türlü tedbiri alacaklarını anlatan Davutoğlu, “Türk yargısı bu konuda en şiddetli cezaları verebilir. Ama daha ev ortamında başlamak üzere eğitimde ve her yerde şiddet kültürüne karşı yeni nesilleri bilinçlendirmek en doğru yöntemdir. Bu anlamda çok geniş bir toplumsal seferberlik yapmayı planlıyoruz. Toplumun her katmanına, kadına karşı şiddet dışında, bütün şiddet kültürünün yok edilmesi için çok geniş kapsamlı bir faaliyet temposu içine gireceğiz” dedi.

 

-“YARIN TBMM’DE BU YASA ÇIKACAK”-

 

Çözüm sürecini ileri bir aşamaya getirmeye kararlı olduklarını söyleyen Davutoğlu, “Güvenlik yasası ise boşluktan çıkmadı arkadaşlar. CHP, HDP’yi, MHP’yi anlamak mümkün değil.  Zaten İçişleri Bakanlığımızda yürüyen bir çalışma vardı. Uyuşturucuyla mücadele ile ilgili bir eylem planımız vardı” dedi. Başbakan Davutoğlu, polise tanınan yetkilerin dünyanın her yerinde polise tanınan yetkiler olduğunu kaydederek, bu paketin Fransa’daki uygulama ile aynı olduğunu söyledi. Güvenlik reformuna eleştiri getirenlerin bir kısmının art niyetli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Yarın da TBMM’de bu yasa çıkacak, çözüm süreci de yürüyecek” dedi.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifasının ardından yerine atanacak kişi hakkında sorulan bir soruya Davutoğlu, devlette sürekliğin esas olduğunu ve yerine vekaleten birinin atandığını söyledi. Önümüzdeki günlerde Fidan’ın yerine biri atandığında bunun da kamuoyu ile paylaşılacağını anlatı. (ANKA)

(HM/OLÇ)


Yorumlar (0)
12°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Kasım 2019
İmsak 06:07
Güneş 07:35
Öğle 12:40
İkindi 15:12
Akşam 17:35
Yatsı 18:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@