Başbakan Davutoğlu: Muhalefete Üst Akıl Hadi Koalisyon Yapın Diyor

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefetin koalisyon yapması gibi bir ihtimal olamadığını belirterek, “ ‘Tek başına iktidarız’ diyemedikleri için onların arkasındaki üst akıl bir farklılık olsun diye, ‘hadi koalisyon yapın’ diyor

Haberler 25.04.2015, 23:15
Başbakan Davutoğlu: Muhalefete Üst Akıl Hadi Koalisyon Yapın Diyor

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefetin koalisyon yapması gibi bir ihtimal olamadığını belirterek, “ ‘Tek başına iktidarız’ diyemedikleri için onların arkasındaki üst akıl bir farklılık olsun diye, ‘hadi koalisyon yapın’ diyor. Biri de soruyor Kılıçdaroğlu’na, ‘koalisyon yapar mısınız? MHP ile HDP ile’ diye. ‘Olabilir’ diyor. Kendisinin tek başına iktidara gelmesini hayal bile edemiyor. MHP ile HDP’de hayal edemeyeceği bir şey. Şimdi düşünün, mümkün değil, biz AK Parti olarak tek başımıza ipi göğüsleyeceğiz” diye konuştu.

 

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefetin koalisyon yapması gibi bir ihtimal olamadığını belirterek, “ ‘Tek başına iktidarız’ diyemedikleri için onların arkasındaki üst akıl bir farklılık olsun diye, ‘hadi koalisyon yapın’ diyor. Biri de soruyor Kılıçdaroğlu’na, ‘koalisyon yapar mısınız? MHP ile HDP ile’ diye. ‘Olabilir’ diyor. Kendisinin tek başına iktidara gelmesini hayal bile edemiyor. MHP ile HDP’de hayal edemeyeceği bir şey. Şimdi düşünün, mümkün değil, biz AK Parti olarak tek başımıza ipi göğüsleyeceğiz” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, TRT ortak yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sivas Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilen yayında soruları da cevaplandıran Davutoğlu, Başbakan olarak ilk seçimi olduğunu kaydetti. Başbakan olmadan önce de seçim çalışmalarında bulunduğunu kaydeden Davutoğlu, “Ama Başbakan olmak, genel başkan olmak ayrı bir sorumluluk. O sebeple, bir kere bu sorumluluğun gereğini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’deki seçimlere katılmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimindeki ilk uygulamaya çeşitli nedenlerle katılımın düşük olduğunu belirtti. Önümüzdeki günlerde de yurtdışındaki seçim çalışmalarında bulunacağının altını çizdi.

-“KILIÇDAROĞLU’NUN SÖYLEDİĞİ KÜLLİYEN YALAN”-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 7 Haziran seçimlerine ilişkin vaatlerine de değinen Davutoğlu, “Bir kere Kılıçdaroğlu’nun hesap problemi var. Kendisi ‘hesap uzmanıyım’ diyor da ya matematiğinde ya da elindeki verilerde bir problem var. Bunu bugün de zikretti Türkiye’de 20 milyona yakın kişi yoksulluk sınırında ayda 200 liranın altında yaşıyor gibi hiçbir istatistiksel veriye, matematiğe sığmayan iddialar. Şimdi bir kere, OECD rakamları, dünyada artık her şey şeffaf. Böyle bir rakamı herhangi bir iktidarın saklaması mümkün değil. Kılıçdaroğlu’nun bilmediği veya matematiğinin hesap edemediği şeyi ben söyleyeyim. Biz iktidara geldiğimizde günde 1 doların altında yaşayanların oranı yüzde 1 civarındaydı. O zaman 75 milyonsa nüfusumuz, 750 bin civarında vatandaş böyleydi. 2 doların altında yüzde 2,5 civarındaydı. 4,25 doların altında yaşayanlar ki yoksulluk sınırı bu. Yüzde 36 civarındaydı. Yaklaşık 20 milyon vatandaş biz iktidara geldiğimizde yoksulluk sınırının altındaydı. Bizim iktidarımızda, 1 doların altında, 2 doların altında yaşayan yok. 4,25 doların altında yaşayanlar da yüzde 3’e kadar indi. Türkiye’de yoksulluğun uluslararası standartların limitlerini de aşan bir sonuçla karşı karşıyayız. Kılıçdaroğlu’nun söylediği külliyen yalan, külliyen. 200 liranın altında. O kadar bunu kim veriyorsa kendisinin de hesabı yok. Bir kere bizim öğrenciye verdiğimiz burs 330 lira” dedi.

-“TELİF HAKKINI ÖDEYEMEZ”-

Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin ciddiye alınmaması gerektiğini savunan Davutoğlu, “Emin olun sosyal yardımlar konusunda telif hakkı istesek telif hakkını ödeyemez. Bizim beyannamelerdeki unsurları tek tek alıp kopyala-yapıştır şeklinde koymuşlar. Geçmişte sadaka kültürü diye alay ettiklerini aynen almışlar. Telif hakkı istesek, öyle bir uygulama olsa, bizden çaldıkları fikirler ve projeler ile telif hakkını ödeyemez bunlar” dedi.

-“PARALELCİLERLE İŞ BÖLÜMÜ YAPTILAR”-

CHP’nin seçim çalışmalarının neden ekonomi ağırlıklı olduğunun sorulması üzerine Davutoğlu, “İş bölümü yaptılar. O hususları paralel dile getiriyor. AK Parti’nin gizli gündemiyle ilgili hususları paralel yayın organları güya kendilerini milletimizin ki çok saf, temiz dini hisselerle onlara geçmişte destek vermiş olan vatandaşlarımıza o zaman dini hislerle şey yapıyordu. Şimdi ise batıda AK Parti’nin gizli gündemi üzerinden paralel bir kampanya yürütüyor. Hep işledikleri, ‘AK Parti’nin gizli bir gündemi var.’ Şimdi paralelciler bunu üstlendiler. CHP’ye de ‘siz de ekonomi’ aklını verdiler. HDP’ye de bir takım marjinal grupları mobilize etme görevi verdiler. Hepsi bir araya geldiğinde hesapları şu, hepsi AK Parti’nin oy oranını indirmek. Onların gizli gündem olarak hiçbir taraftan ekonomiye dikkati çekiyor ama bir oyunu göstererek perde gerisinde din derslerini kaldırmaktan bahsediyor, ‘1-5-3’ diye bir model ile imam hatiplerin orta kısmını kapatmayı kast ediyor. Gizli gündemleri kendileri var zaten. Ekonomi gösterip, sağ gösterip sol vurmak gibi kafalarındaki tek parti zihniyetini, 28 Şubat zihniyetini tekrar getirmek işitiyorlar. HDP’de öyle” diye konuştu.

Kendilerinin gizli gündemi olmadığını belirten Davutoğlu,  ne söylüyorlarsa onu yaptıklarını aktardı.

-“ÜST AKIL, ‘KOALİSYON YAPIN’ DİYOR”-

Muhalefetin koalisyondan bahsettiğinin anımsatılması ve bunun zararlarının sorulması üzerine Davutoğlu, “Bir kere böyle bir ihtimal yok. ‘Tek başına iktidarız’ diyemedikleri için onların arkasındaki üst akıl bir farklılık olsun diye, ‘hadi koalisyon yapın’ diyor. Biri de soruyor Kılıçdaroğlu’na, ‘koalisyon yapar mısınız? MHP ile HDP ile’ diye. ‘Olabilir’ diyor. Kendisinin tek başına iktidara gelmesini hayal bile edemiyor. MHP ile HDP’de hayal edemeyeceği bir şey. Şimdi düşünün, mümkün değil, biz AK Parti olarak tek başımıza ipi göğüsleyeceğiz” dedi.

Muhalefetin aklının anca koalisyon yapmaya yetiğini savunan Davutoğlu, “Birileri de buna inanmaya meyilli. HDP’nin MHP’nin aynı anda olduğu koalisyondan ne çıkar? Bunlar olacak… Gerçeğe yansıması olamayan bir husus. Karşılığı olmayan bir husus. Simüle edilmesi bile mantığın dışında bir olay. Kendi zayıflıklarını ortaya koyan bir şey” değerlendirmesinde bulundu.

-“İTİRAZ EDİLMEYECEK BİR METİN YAZMAYA KARAR VERMİŞTİM”-

AK Parti’nin seçim beyannamesinin insan onurunu merkeze alan bir metin olduğunun altını çizen Davutoğlu, “Son iki gün özellikle yoğun bir şekilde çalışarak her bir kelimesini bizzat yazdığım 100 maddelik bir metin. Toplum sözleşmesi gibi. Şuan Türkiye’de, bu coğrafyada yaşayan 78 milyonun hepsine hitap eden bir sözleşme. Onun için de çağrıda bulundum, ‘ya bu sözleşmeye bir şey söyleyin, üzerinde düşünelim konuşalım ya da kendi sözleşmenizi yazın.’ Hatta liderler mümkünse kendileri yazsın. Bakalım nasıl bir dünyaları var. Sınava sokacak değiliz. Bir sınıfta yazmayacak bunu. Herkes benimsediği şeyi yazsın. Ben şöyle bir Türkiye hayal ediyorum. Ben bunu yapmaya çalıştım. Bazıları soyut olabilir. O metnin herhangi bir yerine itiraz gelmedi. 2-3 hafta oldu, tek bir itiraz gelmedi. Çünkü itiraz edilmeyecek bir metin yazmaya karar vermiştim. Herkesin kabul edeceği. Kürt’ün, Türk’ün, Sünni’nin, Alevi’nin, Solcusunun, Sağcısının, Sekülerinin, Ateistin kim olursa olsun üzerinde anlaşabileceği bir metin. Gelin bu metinde anlaşalım. Bu beyanname değildi. Beyanname ise 350 sayfalık AK Parti’nin ne yapacağından oluşan bir metin. 12 yıl içinde ne yaptık bundan sonra ne yapacağız. Tek tek onları bütün alanlara sirayet ederek, insani, kalkınma, yeni anayasa, başkanlık sistemi, güçlü ekonomi, vizyoner dış politika hepsi. Bu ise bizim önümüzdeki 4 yılı ve  daha sonrasındaki 2023’e 8 yılı kuşatan bir metin. Her il ile ilgili bir seçim beyannamesi” diye konuştu.

-“BİZİM MİLLET OKUMA ARIZALIDIR”-

AK Parti’ye yöneltilen eleştirilere değinen Davutoğlu, “Bizim millet okuma arızalıdır. Millet derken halkımızı kast etmiyorum. Bu yorumları yapan kesimleri, aydınları özellikle. Bu eleştirileri AK Parti’ye yapan aydınların Seçim beyannamesini okuduklarını zannetmiyorum. Belki içindekilere bakıyorlar. Belki sonundakilere bakıyorlar. Okusunlar, esnaflarımıza neler yaptık, neler yapıyoruz. Neler yapacağız. Kılıçdaroğlu bunlara sahip değil diye söylüyorum. Telif haklarını arasak bir takım danışmanları bizim eski programları, uyguladığımız projeleri yeni gibi sattılar o da bilmediği için yazık, garibim, bilmediği için bunları yeni bir düşünce gibi zannediyor” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/OLÇ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:37
Güneş 07:01
Öğle 12:38
İkindi 15:36
Akşam 18:05
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 17
2. Trabzonspor 8 15
3. Fenerbahçe 8 14
4. Başakşehir 8 14
5. Malatyaspor 8 13
6. Galatasaray 8 13
7. Sivasspor 8 12
8. Konyaspor 8 12
9. Gaziantep FK 8 11
10. Antalyaspor 8 11
11. Göztepe 8 9
12. Beşiktaş 8 9
13. Ankaragücü 8 9
14. Denizlispor 8 8
15. Kasımpaşa 8 8
16. Çaykur Rizespor 8 8
17. Gençlerbirliği 8 6
18. Kayserispor 8 4
Takımlar O P
1. Hatayspor 8 17
2. Akhisar Bld.Spor 8 16
3. Fatih Karagümrük 8 15
4. Altay 8 15
5. Ümraniye 8 14
6. Keçiörengücü 8 14
7. Balıkesirspor 8 13
8. Bursaspor 8 12
9. İstanbulspor 8 11
10. Erzurum BB 8 11
11. Adana Demirspor 8 10
12. Menemen Belediyespor 8 8
13. Adanaspor 8 7
14. Osmanlıspor 8 7
15. Altınordu 8 5
16. Boluspor 8 5
17. Giresunspor 8 5
18. Eskişehirspor 8 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 9 25
2. Man City 9 19
3. Leicester City 9 17
4. Chelsea 9 17
5. Arsenal 9 15
6. Crystal Palace 9 14
7. Tottenham 9 12
8. Burnley 9 12
9. Sheffield United 9 12
10. Bournemouth 9 12
11. West Ham 9 12
12. Aston Villa 9 11
13. Wolverhampton 9 11
14. M. United 9 10
15. Everton 9 10
16. Brighton 9 9
17. Southampton 9 8
18. Newcastle 9 8
19. Norwich City 9 7
20. Watford 9 4
Takımlar O P
1. Barcelona 9 19
2. Real Madrid 9 18
3. Granada 9 17
4. Real Sociedad 9 16
5. Atletico Madrid 9 16
6. Sevilla 9 16
7. Villarreal 9 14
8. Athletic Bilbao 9 13
9. Getafe 9 13
10. Valencia 9 13
11. Levante 9 11
12. Real Valladolid 9 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 9 11
15. Mallorca 9 10
16. Eibar 9 9
17. Celta de Vigo 9 9
18. Real Betis 9 9
19. Espanyol 9 5
20. Leganés 9 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@