Başbakan Davutoğlu: Mezhep Veya Etnik Ağırlıklı Parçalanmaların Tümüne Karşıyız

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye olarak biz  mezhep veya etnik ağırlıklı parçalanmaların tümüne karşıyız. Bu parçalanmaların bölgede devletlerin iç yapılarını bozduğunu, devlet kamu düzenini sarstığını, bölge

Haberler 03.04.2015, 15:07
Başbakan Davutoğlu: Mezhep Veya Etnik Ağırlıklı Parçalanmaların Tümüne Karşıyız

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye olarak biz  mezhep veya etnik ağırlıklı parçalanmaların tümüne karşıyız. Bu parçalanmaların bölgede devletlerin iç yapılarını bozduğunu, devlet kamu düzenini sarstığını, bölgede geniş çaplı gerilimlere ve terör tehditlerine zemin hazırladığını görüyoruz” dedi.

Davutoğlu, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif İle ortak basın açıklaması yaptı. Davutoğlu, bu dönemde her iki hükümet arasında kurumsallaşmış  stratejik işbirliğinin mevcut olduğunu belirterek, “Bu ikili ilişkilerdeki yoğunlaşma, derinleşmenin ötesinde bölgesel konularda da Türkiye Pakistan arasında tam bir ortaklık var. Bu ortak konuları görüşmek ve bölgedeki son gelişmeleri ele almak üzere ülkemize ziyareti son derece önemli olmuştur. Bugün bütün bu konuları ele almaktan büyük bir memnuniyet duyduk” dedi.

Bölgenin tarihi bir dönüşümün içinden geçtiğini vurgulayan Davutoğlu, “Çok büyük riskler ile karşı karşıyayız. Ortadoğu’da, Körfez bölgesinde, Afganistan’da ve Orta Asya’da yaşanan olaylar Türkiye  ve Pakistan’ı doğrudan ilgilendirmektedir. Bu kritik süreçte Türkiye ve Pakistan gibi bu geniş bölgenin iki demokratik ülkesinin ortak bir anlayış geliştirme ve bu sorunların çözümüne birlikte katkıda bulunma konusunda istişareler yapması çok önemlidir. Bu çerçevede bölgesel konuları ele aldık biz” diye konuştu.

-“MEZHEP VEYA ETNİK AĞIRLIKLI PARÇALANMALARIN TÜMÜNE KARŞIYIZ”-

Davutoğlu, "Bölgemizde herhangi bir mezhep çatışmasının olmaması aksine mezhepler, dinler, ülkeler arasında uyum ve anlayış içinde  bir arada  yaşaması ortak prensiplerimizdir. Bu anlamda son dönemde Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da, Yemen’de yaşanan gelişmeler Türkiye’yi de, Pakistan’ı da derinden etkilemekte ve kaygıya sevk etmektedir. Türkiye olarak biz  mezhep veya etnik ağırlıklı parçalanmaların tümüne karşıyız. Bu parçalanmaların bölgede devletlerin iç yapılarını bozduğunu, devlet kamu düzenini sarstığını, bölgede geniş çaplı gerilimlere ve terör tehditlerine zemin hazırladığını görüyoruz” dedi.

-“TÜRKİYE TUTUMUNU AÇIK BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYMUŞTUR”-

Yemen’de yaşananlara da değinen Davutoğlu, “Yemen’de yaşanan meseleler hepimiz için kaygı verici olmuştur. yemen konusunda Türkiye tutumunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. Yemen’de seçilmiş cumhurbaşkanının halktan  almış  meşruiyetini koruduğu inancındayız. Bu  meşruiyet zemini sarsılmamalıdır. Yemen’de ki operasyona desteğimizi ifade ettik. Ancak bu destek bölgenin bütününde de mezhep çatışmalarına yol açmayacak tedbirlerle birlikte düşünüldüğünde son derece anlamlı ve önemlidir” ifadelerini kullandı.(ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@