Başbakan Davutoğlu: Kamu Binaların Korunması Yönünde Bazı Düzenlemeler Yapabiliriz

ANKARA(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın Çağlayan Adliyesi'ndeki odasında şehit edilmesiyle başlayan adliyeden “özel güvenliğin kaldırılması” tartışmalarına ilişkin, “Özel güvenlik yap

Haberler 04.04.2015, 15:50
Başbakan Davutoğlu: Kamu Binaların Korunması Yönünde Bazı Düzenlemeler Yapabiliriz

ANKARA(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın Çağlayan Adliyesi'ndeki odasında şehit edilmesiyle başlayan adliyeden “özel güvenliğin kaldırılması” tartışmalarına ilişkin, “Özel güvenlik yapılarında çalışan vatandaşlarımızın hakları mağdur edilmeden, özellikle stratejik bakımdan önem taşıyan kamu binaları başta olmak üzere bu korumanın en etkili şekilde nasıl yapılacağı konusunda İçişleri Bakanlığımız ve ilgili birimlerimiz çalışmayı başlattılar. Yine Emniyet birimlerimize koordinasyonlarda bulunması ve kamu binaların korunması yönünde bazı düzenlemeler yapabiliriz” dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde Savcı Mehmet Salim Kiraz’ın şehit edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çok yönlü bir soruşturma yürütüldüğünü belirten Başbakan Davutoğlu, “Teröristlerin yurtdışı bazı temasları oldu. Nerede olurlarsa olsunlar bunlara mutlaka ulaşılacak. 50’yi aşkın gözaltı oldu. Şehit Savcımızın katline sebebiyet verenler mutlaka hesabını verecekler” ifadelerini kullandı.

 

-“AVUKATLARIN GÜVENLİĞİ İÇİNDE YAPIYORUZ”-

 

Avukatlara, hukuk temsilcilerine ve yargı mensuplarına güvenlerinin tam olduğunu bunu kimsenin istismar edemeyeceğini belirten Davutoğlu, “Burada söz konusu olan avukatlara yönelik bir tedbir değil. Avukatlık kisvesi altında terör eylemini kalkışanlara yönelik bir tedbir. Avukatların güvenliği içinde yapıyoruz. Boralar birliği de, avukatlarda sorumlu bir şekilde davranmaları gerektiği çağrısında bulunuyorum. Adliye saraylarında güvenlik söz konusu olduğunda bunun gereğini de yapmak bizim görevimizdir. Bu konuda kesinlikle kararlıyız” diye konuştu.

 

-“İNSANLIK ONURUYLA İLGİLİ BİR MESELESİDİR”-

 

Cenazede yaşanan akreditasyon tartışmalarına ilişkin ise Davutoğlu, “Kimse gerçeklerin üstünü örtmeye kalkışmamalı ve olayın saptırmamalıdır. Orada iki hususa dikkatinizi çektim. Birincisi insani duyarlılık, ikincisi ise toplumsal duyarlılıktır. Mağdurun resmi açık bir şekilde verilmez. Mağdurun ailesi vardır. Bu basın yayın organları bize dönük eleştiri yapmadan önce vicdanlarına bir sorsunlar. O sabah o şehit ailesi neler hissetti. O şehit ailemiz savcının yaşayan son resmini görmesi ruh dünyasında nasıl bir etki bıraktık. Acaba o resmi görünce ailesi neler hissetti? Vicdanlarına sorsunlar kendi eşleri, anneleri, babaları, çocukları bu durumda olmuş olsaydı acaba ne tepki verirlerdi? Bize mi dava açarlardı yoksa o yayın organlarına mı dava açarlardı? İkinci toplumsal duyarlılık. Terör söz konusu olduğunda, dünyanın her yerinde teröristin propagandası niteliğindeki bir resim, bir video gösterilemez. Çünkü onlar sonra bir sonraki eylem için teröristler teşvik edilmiş olur. Bu toplumsal duyarlılıkta gösterilememiştir. Teröristlerin propaganda malzemeleri açık bir şekilde yayınlanmıştır. Bu basın özgürlüğüyle ilgili değil, insanlık onuruyla ilgili bir meselesidir. Kendilerinin de bu öz eleştiri yaptıklarını söylüyorlar. Bizim kararımızdan sonra etik konseyini topladılar. Bütün manşetlerini açsınlar; 12 Eylül’ü nasıl karşıladılar, 28 Şubat’ta, 27 Nisan’da hangi başlıklar atıldı. Ahmet Kaya için hangi başlıklar atıldı. Kimse bize demokrasi dersi veremez. Kim resmi basmışsa, etik bir tedbirdir” diye konuştu. (ANKA)

(MLT/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@