Başbakan Davutoğlu: İstanbul İnsanlığın Sığınağıdır

İSTANBUL(ANKA)-İstanbul milletvekili adayları tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Yeni Yargı Reformuyla”, Türkiye’de kamu bürokrasisinde de, yargıda da,  paralel yapılanmanın izlerine rastlanmayacağını sö

Haberler 17.04.2015, 17:50
Başbakan Davutoğlu: İstanbul İnsanlığın Sığınağıdır

İSTANBUL(ANKA)-İstanbul milletvekili adayları tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Yeni Yargı Reformuyla”, Türkiye’de kamu bürokrasisinde de, yargıda da,  paralel yapılanmanın izlerine rastlanmayacağını söyledi. Avrupa Parlamentosu ve Papa’nın “soykırım kararını eleştiren Davutoğlu, “Birileri Osmanlı'dan nefret edebilir, birileri bugün olduğu gibi Avrupa Parlamentosu ya da Papa, onun gibi düşünen bazı çarpık zihniyetler bu millete hakaret etme yoluna gidebilir, bu İstanbul bu aziz şehir tarih boyu her sığınana kapılarını açmıştır. İstanbul insanlığın sığınağıdır” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde partisinin İstanbul milletvekili adayları tanıtım toplantısında konuştu.

Davutoğlu sözlerine, merhum Başbakan Adnan Menderes, ölüm yıldönümü olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve AK Parti Kurucu Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selam göndererek başladı.

İstanbul’dan ders, ilham alınacağını kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Bir ülkenin hayatında yaşayabileceği en büyük şeref Türkiye’de milletin temsilcisi olmaktır. En ayrıcalıklı olanlar İstanbul’un temsilcisi olanlardır” dedi.

İstanbullu partililerden 7 Haziran seçimlerinde yüzde 55 oy isteyen Davutoğlu, çarşamba günü yeni bir sözleşme ile milletin karşısına çıktıklarını belirterek muhalefete "kendi sözleşmenizi, kendi taahhüdünüzü ortaya koyun" çağrısını tekrarladı.

Emekliye bayramlarda maaş sözü veren ve noterden onaylatan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Başbakan Davutoğlu, "Bütün bu kampanyada güzel bir şey oldu. Kemal Kılıçdaroğlu’na bile ‘millet’ demeyi öğrettik. İlk defa ‘millet’ dedi. Şimdi tekrar çağrıda bulunuyorum bu seçim dönemine girerken; fikirlerimiz, vizyonlarımız, ideallerimiz mukayese edilsin. Sizde kendi sözleşmenizle çıkın. Bizim ortaya koyduğumuz sözleşmeye sizde imza atın, eleştirilecek yönü varsa ıkın sizde eleştirin, ama kesinlikle negatif ve hakarete dayalı bir seçim kampanyası yürütmeyin. Biz AK Parti kadroları olarak 2001’den buyana yaptığımız devrimlerle defalarca demokrasi sınavından geçtik ve her bir seferinde milletimizin huzuruna ‘ak’ alınlarla çıktık, milletimizden aldığımız destekle tarihin huzuruna ‘ak’ bir istikballe yürüdük. Bu konuda aynı kararlılıkla yürüyeceğiz” diye konuştu.

Davutoğlu, konuşmasında, çarşamba günü açıkladığı ve bizzat kaleme aldığı, Yeni Türkiye Sözleşmesi’nin 100. yıla girerken bütün vatandaşlara yaptıkları bir çağrı olduğunu kaydetti.

 

-“YENİ ANAYASAL SİSTEMİ ANLATIYORUZ”-

 

Yeni Türkiye Sözleşmesi'nin, Türkçe, İngilizce, Arapça, Kürtçe ve değişik dillerde yayınlanacağını belirten AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Beyannamemiz halkımıza sunduğumuz, noterden değil, gönlümüzden gelerek tasdiklenmiş bir şekilde halkımıza sunduğumuz hükümet programımızın temelini teşkil edecek taahhütler ve vizyon belgemiz olacak. Bu belgede demokratikleşme ile yeni Anayasal sistemi anlatıyoruz, insani kalkınma ve nitelikli toplum bölümünde, insani kalkınmanın ana esaslarına atıfta bulunuyor ve 12 yılda neler yaptığımızı, bundan sonrada neler yapacağımızı madde madde ortaya koyuyoruz.”

 

-“YARGIYI YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ”-

 

“Bugün sabah Yargıda Yeni Reform Stratejisini açıkladım. Bu reform stratejisi ile yargıyı yeniden yapılandıracağız. İnsan onuruna aykırı bir şekilde vatandaşlarımıza öyle veya böyle, yargıda ayrımcılık yapmaya dayanan tavırlar sergileyen hiçbir yapılanmaya izin vermeyeceğiz. Artık, Türkiye’de kamu bürokrasisinde de, yargıda da, bu hain çetenin, paralel yapılanmanın izlerine rastlanmayacak.”

 

-MİLLİ UZAY AJANSI KURULACAK-

 

“İlk milli muharip uçak inşallah 2023’te Türkiye Cumhuriyeti Devletinin semalarında uçacak.  Son Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde projeyi onayladık tasarım aşamasına geçiyoruz. 2023’te Türkiye Cumhuriyeti semalarında, bütün dost ülkelerin semalarında bizim milli muharip uçağımız uçacak. Yine 2019’da milli eğitim uçağımız Hürküş uçmaya başlayacak. İlk defa milli bölgesel yolcu uçağını en geç 2022-2023’e kadar inşa etmiş olacağız, yani yüzde yüz Türk yapımı. Cumhurbaşkanımızın üzerinde durduğu milli ve yerli otomobil inşallah en kısa sürede yapılacak. Bunun içinde gereken her türlü teşvik ve gereken her türlü destek verilecek. Ülkelerin bağımsızlığı haberleşmedeki bağımsızlıktır. İlk milli haberleşme uydusunu inşallah önümüzdeki dönemde devreye sunacağız. İlk defa buradan açıklıyorum. Seçimlerden sonra açıklayacağımız ilk kanunlardan bir tanesi Milli Uzay Ajansının kurulmasıdır. Artık sadece semalarda değil, uzayda da rekabet eden Türkiye Cumhuriyeti Devletine herkes şahit olacak. Tarih önünde, millet önünde söz veriyorum; bir daha kendi tankımızı, uçağımızı kendi gemimizi yapmak için hiçbir namerde değil merde dâhil muhtaç olmayacağız”

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında milli olmayı, yerli olma olarak gördüklerini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye seslenen Davutoğlu, "Milli olmak milliyetçilikten bahsetmekle olmaz. Milli olmak senin döneminde IMF döneminde birkaç yüz milyon dolar borç dilenmekle olmaz. Milli olmak yine sizin döneminizi de TSK’nın ihtiyaçları için ABD Kongresi’nden izin beklemekle olmaz. Milli olmak, milli savunma sanayi ile olur, milli olmak üzerinde Albayrak taşıyan her uçağın, üzerinde Albayrak taşıyan her geminin, sancağında Kuran-ı Kerim bulunan her geminin bu ülkenin insanı tarafından üretilmesi ile olur. Birileri Osmanlıdan nefret edebilir, birileri bugün olduğu gibi Avrupa Parlamentosu yâda Papa, onun gibi düşünen bazı çarpık zihniyetler bu millete hakaret etme yoluna gidebilir, bu İstanbul bu aziz şehir tarih boyu her sığınana kapılarını açmıştır. İstanbul insanlığın sığınağıdır” dedi.

Davutoğlu konuşmasında “Soykırım” kararı alan Avrupa Parlamentosu üyelerini İstanbul’a getirip, İstanbul’dan ders almalarını sağlamak gerektiğini kaydetti.

HDP’nin meselesinin Türkiye’de yeni ve demokratik bir dönemin başlamasının önünü açmak olmadığını ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Doğuda başka, batıda başka bir dil kullanarak Türkiye’de kaosu tetiklemeye çalışıyorlar. Dikkat edin, MHP, CHP, HDP onları destekleyen üst akıllar içerde ve dışarda AK Parti iktidarını engellemeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@