Başbakan Davutoğlu: İsrail Askerinin Mescid-İ Aksa'ya Girmesi Tam Bir Barbarlık

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “İsrail askerinin Mescid-i Aksa’ya girmesi tam bir barbarlıktır. İnsanlığın en kutsal mekanlarından birine yapılan bu saldırı, bu küstahlık en şiddetli şekilde

Haberler 05.11.2014, 19:15
Başbakan Davutoğlu: İsrail Askerinin Mescid-İ Aksa'ya Girmesi Tam Bir Barbarlık

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “İsrail askerinin Mescid-i Aksa’ya girmesi tam bir barbarlıktır. İnsanlığın en kutsal mekanlarından birine yapılan bu saldırı, bu küstahlık en şiddetli şekilde mukabele görmesi gereken bir tutumdur” dedi.

Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dan aldığı brifing sonrası basın toplantısı düzenledi. İstihbaratın tehdit analizlerinin ve bu tehditlere karşı alacağı önlemlerin değişmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, “Yükselen bir güç olarak Türkiye’nin, bütün diğer kurumları gibi, istihbarat yapılanmasının da kendini yenilemesi ve reforme etmesi yönünde hükümetimizin tam bir kararlılığı vardır ve bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

-MESCİD-İ AKSA VE KUDÜS’E SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI-

 

İsrail askerinin Mescid-i Aksa’ya girmesini “tam bir barbarlık” olarak nitelendiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

“İnsanlığın en kutsal mekanlarından birine yapılan bu saldırı, bu küstahlık en şiddetli şekilde mukabele görmesi gereken bir tutumdur. Türkiye olarak her zaman Filistin davasında, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk. Kudüs bir barış şehri olması gerekirken, İsrail’in bu tutumu sebebiyle çatışmaların, barbarlığın sergilendiği bir şehir haline dönüşmüştür. Bütün dünyaya, bütün Müslümanlara, bütün insanlığa Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’e sahip çıkma çağrısında bulunuyorum. Kudüs, tek bir dinin hakimiyet alanı haline dönüşüp diğer kutsal mekanlar böylesine barbarca bir tutumla ayaklar altına alınırsa, Ortadoğu’da barışı tesis etmek mümkün olmaz. Burada ciddi bir fırsatçılık var. Dikkatlerin Suriye’ye, Suriye’de de sadece Kobani’ye çevrildiği bir dönemde İsrail’in yaptığı, Kudüs’te sürdüregeldiği asimilasyon ve Kudüs’ün kimliğini değiştirme politikasında yeni bir adımdır. Türkiye olarak şiddetle kınıyoruz ve uluslararası alanda da gerekli çalışmalarda bulunacağız.”

 

-“HDP KENDİ ÖDEVİNİ YAPMALI”-

 

HDP’nin son dönemde yaptığı açıklamalarla dikkatleri dağıtan bir tutum sergilediğini vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye çözüm süreciyle başka hiçbir ülkenin cesaret edemeyeceği bir adım attı. Bu Ortadoğu’daki etnik ve mezhebi çatışma ortamında tek başarı hikayesidir. Biz bu başarı hikayesine katkıda bulunacak herkesin elinden gelen katkıyı yapması çağrısında bulunduk. Aldığımız cevap ise 6-7 Ekim olaylarında şiddete yapılan çağrı oldu. HDP sürekli hükümete ev ödevi çıkarmaya kalkmamalı, kendi ödevini dürüstçe yapmalı. Eğer o silahlı unsurlar şehirlerimizin üzerinde bir baskı haline dönüşecekse, o zaman bir niyet tazelenmesine ihtiyaç vardır. çözüm süreci için atılması gereken her adımı atmaya, her kararlı tutumu da sergilemeye hazırız; ama sürekli oyalamalarla, yurtdışındaki olayları bahane ederek, süreci zamana oynama şeklinde olursa bu ikisinin bir arada sürdürülmesi çok güç. Biz çözüm sürecine katkı sağlayacak her faaliyete izin veririz; ama çözüm süreci görüntüsü altında kamu düzenine zarar veren faaliyetlere devam edilirse, oturup yeniden değerlendirme ihtiyacı doğar. Görmek istediğimiz bütün illegal faaliyetlerin durdurulmasıdır, somut adımlardır. Bize ne yapacağımızı sormadan önce, ne zaman silahlı grupların Türkiye’yi terk edeceği, ne zaman silahlarını bırakacağı sorusuna cevap vermeliler. Kararlı ve tutarlı bir tutum görmek istiyoruz. Tekrar olumlu bir atmosferin oluşması için her türlü adımı atmaya hazırız; fakat herkesten de gerekli adımları beklemek hakkımız.” (ANKA)
(HM/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@