Başbakan Davutoğlu: Elimden Gelen Bütün Çabayı Gösterdim

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Bahçeli’yle yaptığı görüşmenin ardından, “Bana da hükümet kurma görevi, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak çerçevesinde tevdi edilmiş olduğu için elimden geleni yapmış olduğum konusunda tamamıyla manen mutmainim. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Buna Sayın Kılıçdaroğlu da, Sayın Bahçeli de şahit. Kamuoyu da şahittir. Yapılabilecek başka bir yol olmuş olsaydı da onu denemekten imtina etmezdim” dedi.

Haberler 17.08.2015, 23:15
Başbakan Davutoğlu: Elimden Gelen Bütün Çabayı Gösterdim

-AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Bahçeli’yle yaptığı görüşmenin ardından, “Bana da hükümet kurma görevi, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak çerçevesinde tevdi edilmiş olduğu için elimden geleni yapmış olduğum konusunda tamamıyla manen mutmainim. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Buna Sayın Kılıçdaroğlu da, Sayın Bahçeli de şahit. Kamuoyu da şahittir. Yapılabilecek başka bir yol olmuş olsaydı da onu denemekten imtina etmezdim” dedi.

 

-Başbakan Davutoğlu, MHP lideri Bahçe’yle yaptığı görüşmede Bahçeli’nin AK Parti ile koalisyon yapmayacaklarını söylediğini belirterek, “Dolayısıyla maalesef, çok arzu etmemize rağmen, Sayın Kılıçdaroğlu’yla gerek AK Parti-CHP koalisyonu çerçevesinde ve Sayın Bahçeli’yle MHP ile koalisyon oluşturmanın zemini olmadığı açık bir şekilde ortaya çıkmış bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

ANKARA(ANKA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Bahçeli’yle yaptığı görüşmenin ardından, “Bana da hükümet kurma görevi, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak çerçevesinde tevdi edilmiş olduğu için elimden geleni yapmış olduğum konusunda tamamıyla manen mutmainim. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Buna Sayın Kılıçdaroğlu da, Sayın Bahçeli de şahit. Kamuoyu da şahittir. Yapılabilecek başka bir yol olmuş olsaydı da onu denemekten imtina etmezdim” dedi.

Başbakan Davutoğlu, parti genel merkezinde MHP lideri Bahçeli’yle yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine tevdi ettiği hükümet kurma görevi çerçevesinde MHP lideri Bahçeli ile görüştüğünü belirten Davutoğlu, “Her şeyin meşruiyet çerçevesinde, karşılıklı saygı esasıyla görüşmeler yürütüldüğünün anlaşılması bakımında mühimdir. Sayın Kılıçdaroğlu’yla yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bir koalisyon imkanı görmem mümkün olmadığı için bu kez Sayın Bahçeli ile bugün bir araya geldik. Bunu daha önce de Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’ye ayrı ayrı görüştüğümde bir diğeriyle görüşeceğimi de kendileriyle paylaşmıştım. Onlar da gayet saygıyla yaklaşmışlardı” ifadelerini kullandı.

 

-“AK PARTİ İLE BİR KOALİSYON İMKANININ UYGUN GÖRMEDİĞİNİ İFADE ETTİ”-

 

Bahçeli ile açık, dürüst ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, “Önce güvenlik operasyonları bağlamında bilgi paylaşımı oldu. Bu çerçevede, geldiğimiz son aşamayı kapsamlı bir şekilde terörle mücadelede geldiğimiz aşamayı paylaştım. Bugünlerde bölgemizde Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, terörle mücadele bağlamında geldiğimiz nokta etrafında da Sayın Kılıçdaroğlu’yla yaptığımız görüşmenin netice vermemesi çevresinde kendisiyle yapacağımız görüşmenin daha da önem taşıdığı, ülkemizin hükümetsiz kalmaması için daha önce kendisiyle mutabık kaldığımız şekilde bir görüşme gerçekleştirmek istediğimi paylaşmıştım. Kendisi de son derece açık bir ifade ile dürüst ve samimi bir şekilde, daha önce kamuoyuyla 4 konuyu da gündeme getirerek, konuları tek tek ele alındığında AK Parti ile bir koalisyon imkanının uygun görmediğini ifade etti. Bunu özellikle vurgulamak isterim. Kendisinin yaklaşımını saygıyla karşıladım. Daha sonra olabilecek senaryoları da kendisi gündeme getirerek, bir koalisyon mümkün görülmüyor, AK Parti ile bir seçim koalisyonu mümkün görülmüyor, bir azınlık hükümetini kabul etmeyeceğini söyledi. Erken seçim kararı için de bir hükümet Meclis’i toplamak isterse toplantıya katılacaklarını ama kesinlikle erken seçime de destek vermeyeceklerini ifade etti” diye konuştu.

 

-“ÇOK İSTEMEMİZE RAĞMEN ZEMİN OLUŞMADI”-

 

Bahçeli’nin bu görüşlerine saygı duyduğunu belirten Davutoğlu, Bahçeli’nin bu açıklamasının ardından kendisinin kanaatlerini açıkladığını belirtti. Cumhurbaşkanı’nın makamıyla ilgili herhangi bir konunun koalisyon müzakeresinin bir parçası yapmayacaklarını Bahçeli’ye aktardığını belirten Davutoğlu, “Çözüm süreci bağlamında gündeme getirilen hususlar çerçevesinde 13 yıl içinde elde edilen demokratik kazanımlarla birlikte terörle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğimizi kararlı bir şekilde sürdüreceğimizi ifade ettim. Ama Türkiye’de vatandaşların aidiyet bilincini tahkim edecek demokratik süreçler ve demokratikleşme konularında da aynı kararlılıklarla AK Parti olarak yolumuza devam edeceğimizi zikrettim.

17-25 Aralık ki; bunlar zikredilmiş konular olduğu için kısaca burada pozisyonumuzu göstermek açısından zikrediyorum. 17-25 Aralık konusunda gündeme getirdiği bağlam itibariyle bunların paralel bir yapılanma çerçevesinde yürütülen, darbe teşebbüsleri olduğunu ama şeffaflık konusunda her türlü adımı atmaya hazır olduğumuzu da ifade ettim. Bu konuşmalar, koalisyon müzakereleriyle ilgili Sayın Bahçeli’nin tutumunu gösterdikten, koalisyonunun mümkün olmadığını gösterdikten sonra iki sorumlu devlet adamı olarak, iki genel başkan olarak bu konularda görüşlerimi paylaşmak kastıyla kendisine ifade ettiğim hususlar. Dolayısıyla maalesef, çok arzu etmemize rağmen, Sayın Kılıçdaroğlu’yla gerek AK Parti-CHP koalisyonu çerçevesinde ve Sayın Bahçeli’yle MHP ile koalisyon oluşturmanın zemini olmadığı açık bir şekilde ortaya çıkmış bulunmaktadır” dedi.

 

-“ELİMDEN GELEN BÜTÜN ÇABAYI GÖSTERDİM”-

 

Yarın Genelkurmay Başkanı’nın devir teslim töreni ile Bakanlar Kurulu toplantısının olduğunu belirten Davutoğlu, ilk fırsatta, partisinin MKYK’sı ile istişare edeceğini belirtti. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ile de atacağı adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunacağını söyledi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Davutoğlu, hükümet kurma görevini ne zaman iade edeceğine yönelik sorulan sorulara cevap verdi. Çabalarının kamuoyu tarafından görüldüğünü kaydeden Davutoğlu, “Bu tablo bütün çabamızı kamuoyumuz takip ediyor. İlk günden itibaren ne kadar yoğun bir çaba sarf ettiğimizi ve olabilecek bütün ihtimalleri yüne bu salonda aklımdaki yine geçen hafta 9 opsiyon zihnimde var demiştim, maalesef bugün sayın Bahçeli’yle kalan dört opsiyon da yine saygı duyduğumu ifade ederek söylüyorum, Sayın Bahçeli daha konuşmanın başında bunların olamayacağını söyleyince mümkün olmadı. Şimdi nihayet tabii siyaset bir çözüm bulma sanatı. Bir sorunlar yumağından bir netice üretme sanatı. Bu anlamda hiçbir kapıyı kapatmış değiliz. Tekrar tekrar konuları ele alabiliriz. Ancak şu anki tablo itibariyle koalisyon ihtimalini gerçekleştirecek bir yol gözükmüyor.

Bana da hükümet kurma görevi, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak çerçevesinde tevdi edilmiş olduğu için elimden geleni yapmış olduğum konusunda tamamıyla manen mutmainim. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Buna Sayın Kılıçdaroğlu da, Sayın Bahçeli de şahit. Kamuoyu da şahittir. Yapılabilecek başka bir yol olmuş olsaydı da onu denemekten imtina etmezdim” diye konuştu.

 

-“GEREKMESİ HALİNDE GÖREVİ İADE EDERİM”-

 

Siyasetin belli ilkelerle yürüdüğü zaman saygınlığını koruyabildiğini kaydeden Davutoğlu, “Anayasamızın 116’ncı maddesi bu tür durumlarda nasıl yol takınılacağı hususunda süreç görünüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız takdir etmesi durumunda, ülkenin erken seçime gitme çerçevesinde. Buna gidecek süreç içerisinde daha neler yaşanır bunu benim takdir etmeme mümkün değil. Ancak, 9 Temmuz’dan bu yana olabilecek bütün yolları denediğime inanıyorum. Üretilebilecek bütün formülleri muhataplarımla paylaştığıma inanıyorum. Ama zemin yoksa, muhatabım olan genel başkanların kendi karar süreçlerine saygım sonsuz. Bu anlamda bir yeni adım atmayı gerektirecek tablo yok. MKYK yetkilendirmiş olduğu için MKTK ile paylaşır paylaşmaz Sayın Cumhurbaşkanımız ile istişare edeceğim ve istişare neticesinde de gerekmesi halinde tabiyi ki görevi iade edeceğim” ifadelerini kullandı.

 

-“MHP TARAFINDAN ÖNERİ GELMEDİ”-

 

MHP’den kendilerine bir önerisinin olup olmadığının sorulması üzerine Davutoğlu, “Hayır böyle bir öneri MHP tarafından getirilmedi. Güvenlik ve terörle mücadele bağlamında benim yaptığım bilgilendirmenin hemen sonrasında Sayın Bahçeli zaten almış oldukları kararı ifade ettiler. Kendi tezekkürleri, istişareleri sonucunda gelmiş olduğu kararı ifade ettiler. Koalisyonu, bu 4 şartlarını, bizim tarafımızdan bu 4 şart müzakere edilmiş değildir. Müzakere sonucunda bir anlaşmazlık söz konusu değil. Sayın Bahçeli bu konuları kendisi bu 4 şart çerçevesinde mümkün olmadığını söyledi. Daha sonra diğer ihtimalleri de, azınlık hükümetine destek, kısa süreli bir erken seçim hükümeti ve bir erken seçim kararının da kararının da mümkün olmadığını ifade etti. Bunlar geldiğinde kendilerinin, ‘hayır’ diyeceklerini ifade etti. Meclis açılır, olağanüstü toplanırsa, erken seçim teklifiyle gelinmesi halinde, ‘buna katılır ve hayır deriz’ dedi. Bahçeli’yi açık ve samimi gördüm. MHP’den bize bir teklif gelmiş değil, biz de bir teklif üzerinden bunlar konuşulmuş değil. Başta pozisyon netleşmişti. Toplantı süresince açık yürekli bir görüşme oldu” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@