Başbakan Davutoğlu: Ekonomide Kaos Bekleyenler Daha Çok Bekleyecek

BİTLİS(ANKA) -Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ekonomik kriz beklentisi içine girenler oldu ama son rakamlar onlara da bir ders oldu. Ekonomide kaos bekleyenler daha çok bekleyecekler. Kim ne yaparsa yapsın, Türkiye Cumhuriyeti Dev

Haberler 08.05.2015, 19:24
Başbakan Davutoğlu: Ekonomide Kaos Bekleyenler Daha Çok Bekleyecek

BİTLİS(ANKA) -Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ekonomik kriz beklentisi içine girenler oldu ama son rakamlar onlara da bir ders oldu. Ekonomide kaos bekleyenler daha çok bekleyecekler. Kim ne yaparsa yapsın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yoluna kararlılıkla devam edecektir” dedi.

Seçim çalışmalarını sürdüren AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 22’inci mitingini Bitlis’te yaptı.

Davutoğlu’nun Bitlis mitinginde Türkçe ve Kürtçe sarıklar çalındı. Eşi Sare Davutoğlu birlikte Bitlislileri selamlayan Başbakan Davutoğlu, Bitlislilerden 7 Haziran seçimlerinde 3 milletvekili sözü aldı. 

Türkiye’de yanlış işlerin yapıldığını kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Maalesef bu milletin aziz fertleri, değişik etnik ve mezhebi farklılıklar içine sokulmak istendi. Bugün bir AK Parti zihniyeti vardır; milleti bir ve beraber kılmaya çalışan. Bir de CHP zihniyeti vardır, HDP zihniyeti vardır, MHP zihniyeti vardır milletin arasında nifak tohumları ekmeye çalışan. CHP ile HDP nerdeyse ikiz kardeş haline geldi. İkisi birden Diyanet'e karşı çıkıyor, ikisi birde imam hatibee karşı çıkıyor. Onlar Bitlis’in irfanından ders almadılar. CHP döneminde tek parti döneminde bu toprakların öz evlatlarını dilleri, örfleri, lehçeleri, kültürleri yok sayıldı. Bir ret politikası tahkim edildi. Biz bütün bu ret politikalarını tarih çöplüğüne attık. Nasıl CHP Türkleri İslam’dan uzaklaştıran bir zihniyete sahipse, HDP  de Kürtleri, yiğit Kürt kardeşlerimizi tarihten koparmaya çalışan bir zihniyetin peşinde” dedi.

Türkiye’de yaşayan 78 milyonu, bir ve beraber kılmak için yola çıktıklarına vurgu yapan Başbakan Davutoğlu, “Bizim için her yerde, her zaman insan onuru esastır. Bir taraftan Türkiye’de o tarihi bağları koparmaya çalışırken o zihniyet diğer taraftan da tam bir eş başkan anlayışı içinde AK Parti iktidarını zayıflatmaya çalışıyorlar. Çünkü CHP ile HDP bir ruh ikizi gibi. Esad’ın Arap dünyasındaki karşılığı bunlar. Biri Türk Baas’ı, diğeri Kürt Baas’ı. Biz AK Parti iktidarları 2002’den bu yana bütün bu tuzaklara, milletin bölmeyenlere karşı meydan okuduk” ifadelerini kullandı. Tuzaklara karşı, Türk, Kürt, Sünni, Alevi bütün vatandaşları birleştirmeye kararlı olduklarını kaydeden Başbakan Davutoğlu, “28 Şubat döneminde, 12 Eylül döneminde yapılan bütün ayrımcılıklar tarihin çöplüğüne atılmıştır. Türkiye’de özgürlükler üzerine inşa edilecek demokrasinin, tek adresi AK Parti’dir. Türkiye’nin bütününde aziz vatandaşlarımızla buluşabilen tek parti, AK Partidir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2012 yılında Bitlis’e geldiğini anımsatan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nu yuhalayan partilileri, “Yuhalamayın” diyerek susturdu.

-“ONLARA ARTIK CHDP DİYEBİLİRİZ”-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu “Millet ile göz göze gelemiyor” sözleri ile eleştiren sözleri ile eleştiren AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ne HDP ne CHP bu milletin tarihi ile barışık değil. Aksine ikisi de aynı anda Diyanet'e savaş açarak, aynı anda, aynı söylemlerle milletin tarihi ile yabancılaşarak ruh ikizi olmuşlardır. Onlara artık CHDP diyebiliriz. Zihniyet olarak bir fark yok, CHDP. Bir yanda baktığınızda tek parti zihniyeti CHP diğer yanda baktığınızda Diyanet İşleri Başkanlığıyla, Kürtçe meal üzerinden şu soruyor sorar mı; 'Allah Kürtçe biliyor mu?' diye soruyor. 'Allah Kürtçe biliyor mu, bilmiyor mu?' diye bir soru olabilir mi? Bütün diller mukaddestir. Tek parti döneminde, 'Allah Türkçe bilmiyor mu?' diyerek ezanı aslından koparan zihniyetle, şimdi 'Allah Kürtçe bilmiyor mu?' diyerek bir takım tartışmaları başlatan zihniyet aynı zihniyettir.

-“ PAPA NE DİYORSA BUNLAR AYNISINI SÖYLÜYOR”-

Bitlisliler, ‘Kudüs Yahudilerin kutsal mekânıdır’ diyenlere bu meydanları, bu toprakları bırakacak mıyız? Bitlis büyük ıztıraplar yaşadı. Ermeni zulmü karşısında, 1. Dünya Savaşı’nda yıkıldı, yakıldı. Bugün HDP’nin Eş Başkanı, CHP’nin de Eş Başkanı ABD’ye gidiyor, Bitlis’i de Ermenistan’ın içerisinde gösteren haritalar önünde konuşmalar yapıyor. Bitlis’i böyle yakıp, yıkanların yaptığı zulmü unutup sizin dedelerinizin soykırım yaptığı iddiasına destek verenlere bu meydanları bırakacak mısınız? Papa ne diyorsa bunlar aynısını söylüyor. Ermenistan ve Diaspora ne diyorsa aynısını söylüyor. Bitlis’in Kahraman çocukları, Türkiye’ye karşı kurulmaya çalışılan bu kıskaca karşı ayakta durmaya var mıyız? Bütün bu kıskaç hareketine karşı, paralelcilere karşı, CHP’ye, HDP’ye karşı, eski Türkiye’nin sözcülüğünü yapan MHP’ye karşı yeni bir Türkiye doğuyor demeye var mısınız?

-“TÜRKİYE 70 SENTE MUHTAÇ HALE GELMİŞTİ”-

12 yıl önce Türkiye hem demokrasi hem de özgürlükler bağlamında son derece sınırlı bir ülke halindeydi hem de ekonomik kaynakları tüketilmişti. Türkiye 70 sente muhtaç hale gelmişti. Şimdi 12 yıl içinde Türkiye’de sağlanan gelişmelerden, özgürlüklerden, demokrasiden ve ekonomik kalkınmadan memnun musunuz? Birçok tuzaklar kurdular. Çözüm sürecini başlattığımız da, gezi provokasyonlarıyla Türkiye’yi kaosa sürüklemek istediler. Arkasında 17-25 Aralık operasyonlarıyla paralel çeteyi devreye soktular. Tam da çözüm süreci ivme kazanmışken 6-7 Ekim olaylarını, şiddeti Türkiye’de yaymaya çalıştılar.

-“BU ÜLKENİN VATANDAŞLARI ARASINDA NİFAK TOHUMU EKMEYE ÇALIŞANLARA FIRSAT VERİLMEYECEK”-

Şimdi büyük bir tuzakla AK Parti’nin 7 Haziran'da zaaf göstereceğine inandılar. Hem CHP, hem HDP, hem MHP hem de paralel ve arkasındaki uluslararası cephe. Beklediler ki çözüm süreci dumura uğrasın, aksasın. Ne olursa olsun, seçimde ne netice alınırsa alınsın çözüm süreci kararlılıkla sonuca ve nihayete erecektir. Bu ülkenin vatandaşları arasında nifak tohumu ekmeye çalışanlara fırsat verilmeyecektir.

-“EKONOMİDE KAOS BEKLEYENLER DAHA ÇOK BEKLEYECEKLER”-

Ekonomik kriz beklentisi içine girenler oldu ama son rakamlar onlara da bir ders oldu. Bugün sanayi üretimindeki veriler açıklandı. Mayıs ayındasanayi üretimimiz, yüzde 4,7 artı. Ekonomide kaos bekleyenler daha çok bekleyecekler. İlk 4 ayda otomobil satışlarında temel ihtiyaçlarla ilgili satışlarda artış oranı yüzde 57. Sadece Nisan ayında borsamıza giren yabancı yatırımcı 532 milyon. Bunun için herkesin huzurunda bir kez daha söylüyoruz. Kim ne yaparsa yapsın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yoluna kararlılıkla devam edecektir. Demokrasiyi kökleştireceğiz, ekonomiyi kalkındıracağız, çözüm süreciyle kıyamete kadar kardeşlik diyeceğiz.”(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@