Başbakan Davutoğlu 'dünya Ekonomisi Daralıyor' Dedi, İhracata İşaret Etti

İSTANBUL (ANKA)-Türkiye'nin 2023 yılına giderken niteliksel bir değişime ihtiyaç hissedildiğini kaydeden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Dünya ekonomisi daralıyor, bu ekonomik daralma karşısında bizim ekonomiden aldığımız payı art

Haberler 11.05.2015, 13:18
Başbakan Davutoğlu 'dünya Ekonomisi Daralıyor' Dedi, İhracata İşaret Etti

İSTANBUL (ANKA)-Türkiye'nin 2023 yılına giderken niteliksel bir değişime ihtiyaç hissedildiğini kaydeden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Dünya ekonomisi daralıyor, bu ekonomik daralma karşısında bizim ekonomiden aldığımız payı artırmamız ancak ve ancak ihracat artışımıza bağlı” dedi.

Başbakan Davutoğlu, “Türkiye İhracatçılar Meclisi İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Son derece dinamik bir konjonktürde yaşanıldığını anımsatan Başbakan Davutoğlu, “Dünyada dinamik seyreden uluslararası ekonomik konjonktür içinde geç kalınan her bir adım Türkiye’nin on yılları kaybetmesine sebebiyet verecektir. Türkiye’de güven ve istikrarın devam edeceğinden hiçbir şüphemiz yok. Şimdiye kadar 12 yılık iktidar sonrasında, 12 yıllık kazanımlarımızı da koruyarak geleceğe kararlı bir şekilde yürüyeceğimiz konusunda herkes emin olmalıdır. Bu 12 yıl içerisinde çok büyük başarılara birlikte imza attık. Sizler bu başarıların hem şahitlerisiniz hem mimarlarısınız. Sizlerin girişimci ruhu olmasaydı Ankara’da alınan kararlar alanda karşılığını bulamazdı” dedi.

Ne yapmak istediğini bilen bir hükümetin mevcudiyetinin, istikrar ve güvenin egemen kılınmasında etkisinin çok olduğunu kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Ekonominin gelişimi açısından girişimci ruh önemli. Girişimci ruhu en önde temsil eden ihracatçılardır” İfadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Bizim için ekonomik başarının olması için mutlaka kaynakların olduğu yere gitmemiz ve bütün dünya sathında faaliyet göstermemiz lazım. Nerede bir Türk ihracatçısı varsa orada Türk Büyükelçisi, THY, bizi temsil eden Türkiye Cumhuriyeti mevcudiyeti olacak. Bizim işadamımız girişimcidir. Dışişleri Bakanlığı görevini aldığımda büyükelçilerimize verdiğim ilk talimat; ‘artık hattı diploması yoktur, sathı diploması vardır. Bu satıh ise bütün dünyadır.’ Bir kez daha söylüyorum; “Artık hattı iktisat yoktur, sathı iktisat vardır. Bu satıh ise bütün dünyadır. Sizleri bütün dünyada ekonomik faaliyet yapabiliyor olarak görmekten memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

-“2023'E GİDEREN NİTELİKSEL BİR DEĞİŞİME İHTİYAÇ HİSSEDİYORUZ”-

Son 12 yıllık dönemde olağanüstü performansla Türk ekonomisinin, dünyada rekabet gücü yükselen ve etkisini süratle hissettiren bir dönem yaşadığını kaydeden Başbakan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“2023'e giderken niteliksel bir değişime ihtiyaç hissediyoruz. Geldiğimiz noktayı bir adım öteye taşımak durumundayız. Niteliksel dönüşümün esası, ihracatımızın katma değeri yüksek ve AR-GE yoğunluklu bir yapıya kavuşturulması. Bu bizim için hayatı derecede önemli. AR-GE çalışmalarına önem vermeliyiz. Dünya ekonomisi daralıyor, bu ekonomik daralma karşısında bizim ekonomiden aldığımız payı artırmamız ancak ve ancak ihracat artışımıza bağlı. Bu konuda da Türk ihracatçılarının performansı olağanüstüdür. 1990’lı yıllarda dünya ekonomisi büyürken maalesef biz 12 milyar dolardan, 36 milyar dolara çıkabildik. Dünya ekonomisi küçülürken ise 36 milyar dolarda 158 milyar dolara çıktık. Önümüzdeki dönemde G-20 çerçevesinde yapılan çalışmalarla birlikte dünya ticaretindeki büyümenin tekrar yüzde 2 ve üstüne çıkması durumunda 500 milyar dolara ulaşma hedefimizi gerçekleştirmek daha kolay olacak.

-“İLKEMİZ EKONOMİK PAZARIMIZI GENİŞLETMEK”-

Son 12 yılda sizlerin önünü açmak için birçok aracı devreye soktuk. Serbest ticaret anlaşmalarını yaygınlaştırdık. İlkemiz şu; sınırlarımızı siyasi bakımdan genişletmeden, ekonomik pazarımızı genişletmek. Herkesin sınırına saygımız var, serbest ticaret anlaşmalarıyla, vize muafiyeti politikaları ile ekonomik hinterlandımızı genişletmeye çalışıyoruz. Türkiye küresel krizi aşabilmişse bunda sizinle birlikte çok dinamik ve esnek bir şekilde pazarımızı çeşitlendirmemizin önemli bir payı var. Türkiye ihracat olarak 2000’lerin başında yüzde 60’ı aşan Avrupa pazarına bağımlıydı. Şimdi bu oran yüzde 45’lere indi ama Afrika pazarı yüzde 4’lerden yüzde 10’a çıktı."

Başbakan Davutoğlu, AK Parti döneminde, yapılan bütün programlar, açıklanan bütün eylemlerin belli bir takvim içerisinde hayata geçirildiğine işaret ederken, "Biz ekonomimizi bir bütün olarak orta gelir gurubundan yüksek gelir gurubuna geçebilmesi için ekonominin bütününde ve ihracat alanında yapısal değişime önem veriyoruz" dedi. 

Hiçbir konuya seçime ayarlı bir perspektifle bakmadıklarının altını çizen Başbakan Davutoğlu, “Geçen sene 2 seçim yaşadık Türkiye’de, etrafımızda büyük kırılmalar, jeopolitik dönüşümler, çatışmalar yaşanıyor. İhracat pazarımız olan 6 ülkede kamu düzeni maalesef yok olmuş durumda. Buna rağmen siz oralara giriyor ihracat yapıyorsunuz. Buna rağmen Türkiye bu istikrarsızlığın arasında istikrar adası olma özelliğini sürdürüyoruz. Hükûmetlerin kısa dönemli seçim politikaları uygulama lüksü yok. Popülist yaklaşımlarla, gerçekleşmeyecek birçok vaadi gündeme getirebilir. Asgari ücret üzerinden yapılan tartışmalara doğrusu, bütün sanayicilerimiz gibi ihracatçılarımızın da rasyonel ekonomi bağlamında ışık verici şekilde yorum getirmelerine ihtiyaç bulunuyor. Böyle bir dönemde seçime giderken, hükümet olarak Türkiye’nin orta ve uzun dönemli hedeflerinden hiçbir taviz vermeden rasyonel ekonomik politikalarla geleceği planlamaya devam edeceğinden hiçbir şüpheniz olmasın” diye konuştu.(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@