Başbakan Davutoğlu: Cumhurbaşkanımıza Kimse Dil Uzatamaz

KÜTAHYA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu,12 Eylül darbesi üzerinden muhalefeti eleştirdi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in ismini telefuz etmeyen Davutoğlu, 12 Eylül generalinin vefatı vesilesiyle herkesin "darbe k

Haberler 13.05.2015, 17:52
Başbakan Davutoğlu: Cumhurbaşkanımıza Kimse Dil Uzatamaz

KÜTAHYA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu,12 Eylül darbesi üzerinden muhalefeti eleştirdi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in ismini telefuz etmeyen Davutoğlu, 12 Eylül generalinin vefatı vesilesiyle herkesin "darbe karşıtı kesildiğini" söyledi. Davutoğlu, "AK Parti Hareketi bütün kasetlere, şantajlara karşı mağdurların yanında olacak, tuzak kuranların karşısında olacak" dedi.

CHP ve MHP’nin 28 Şubat, zihniyeti ile saf tuttuğunu kaydeden Davutoğlu, “CHP Genel Başkanı, utanmadan, arlanmadan Sayın Cumhurbaşkanımızla Evren’in ismini yan yana zikretmeye kalkıyor. 28 Şubattan sonra Pınarhisar Cezaevine onurla yürüyen ve hiç bir şekilde darbecilerden medet ummayan Cumhurbaşkanımıza, kimse dil uzatamaz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Kütahya mitinginde konuştu. Başbakan Davutoğlu konuşmasında, Kütahyalıların 7 Haziranda tüm ihanet şebekelerine karşı yeni Türkiye’nin kuruluşunun öncüleri olacağını söyledi.

2002 öncesi Türkiye’yi anlatan Başbakan Davutoğlu, “Buraya gelen Kayı Boyu cihan devletinin temelini attı. Eğer Kayı Boyu’nun o ilk erenleri Hayma Ana baksaydı o günlerden bu günlere 2002 Türkiyesi'nden memnun olur muydu?  Süleyman Şah, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi ve Fatih Sultan Mehmet Han 2002 Türkiyesi'ne baktığında ne görecekti? IMF kapısında bekleyen bir Türkiye, en ufak bir silahı dâhil kendi üretemeyen bir Türkiye, hastane koridorlarında bekleyen vatandaşlar. O Türkiye o cihan devletine yakışır mıydı?” dedi.

Konuşmasında muhalefeti eleştiren Davutoğlu, “Şimdi gelip milliyetçilik dersi vermeye kalkanlar, şeref dersi vermeye kalkanlar önce bu dersi alacaklar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti onların Başbakan Yardımcısı olduğu ve CHP’nin öncüsü DSP’nin Başbakanlık koltuğunda oturduğu dönemlerde yeni düvele muhtaç haldeydi. Namerde dahi muhtaçtık. Bugün kendi silahımızı yapabiliyoruz, kendi tankımızı yapabiliyoruz, kendi savaş uçağımızı yapıyoruz” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu konuşmasında bir milletin onurunu, izzetini korumanın o milletin dünyada onurunu korumak olduğunu belirterek Türkiye’yi IMF kapılarından kurtarıp, IMF’ye borç veren ülke haline getirdiklerini söyledi.

Devleti, gerçek anlamda itibarına kavuşturduklarının altını çizen Davutoğlu, “Türkiye’de adım atmadık, toprağına basmadık tek bir santimetrekare bırakmayacağız. Diğerleri ya Batıda dolaşıyorlar, ya Doğu Anadolu’da sadece. Gerçekten bu millete sadakat al bayrağı Türkiye’nin her yerinde dalgalandırmaktır. 7 Haziran seçimleri işte bunun için önemli. Birileri 7 Haziran öncesinde şu veya bu oyun içerisine girebilir” dedi.

Konuşmasında merhum Başbakan Adnan Menderes’in Kütahya’da tutuklandığını anımsatan Başbakan Davutoğlu, Yassıada'nın kongre merkezine dönüştürüleceğini söyledi.

-“12 EYLÜL GENERALİNİN VEFATI VESİLESİYLE HERKES DARBE KARŞITI KESİLİYOR”-

Darbelerden hiçbir iz bırakmayacaklarına vurgu yapan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şimdiye kadar 27 Mayıs darbesi dolayısıyla CHP’nin bir kınama yaptığını duydunuz mu? Kılıçdaroğlu veya ondan önceki CHP’liler, 27 Mayıs darbesini kınadılar mı? Ben mecliste; ‘Türkiye’de darbecileri desteklediniz’ dediğimde Kılıçdaroğlu alınmıştı. Hiçbir zaman darbeye karşı gerçek anlamda karşı çıkmadılar, çıkamadılar. 12 Eylül generalinin vefatı vesilesiyle herkes darbe karşıtı kesiliyor. Peki, 27 Mayıs’ta neredeydiniz? Adnan Menderes asılırken MHP neredeydi? Şimdi herkes 12 Eylül dolayısıyla darbelerle, vesayetle hesaplaşmaktan bahsediyor. 28 Şubat’ta bu milletin evlatları ıstırap çekerken CHP, MHP, bütün o zihniyet 28 Şubattın yanında saf tuttu. HDP ise zaten 12 Eylül’ün ürünü, o baskıların, o zulmün ürünü.”

-“CUMHURBAŞKANIMIZA KİMSE DİL UZATAMAZ”-

“CHP Genel Başkanı, utanmadan, arlanmadan Sayın Cumhurbaşkanımızla, Evren’in ismini yan yana zikretmeye kalkıyor. AK Parti kadroları olarak her zaman darbecilerin karşısında durduk, durmaya devam edeceğiz. 28 Şubattan sonra Pınarhisar Cezaevine onurla yürüyen ve hiç bir şekilde darbecilerden medet ummayan Cumhurbaşkanımıza, kimse dil uzatamaz. AK Parti hareketi zorlukların, çilelerin destanı üzerinde yürüyen bir hareket.”

-“7 HAZİRAN'A GİDERKEN KURULAN TUZAKLARIN HEPSİNİ GÖRÜN”-

“Paralel de olsalar, üçgen de olsalar biz ihanete taviz vermeyiz. Bir paralel var bir de üçgen var. Üçgende kim var şimdi? CHP, MHP, HDP, arkasında paralel hepsi birden toplanıp geliyorlar. 7 Haziran'a giderken kurulan tuzakların hepsini görün. 12 yıllık bir birikim üzerinden yeni bir Türkiye inşa etmek için yola çıktık. Bu yeni Türkiye’de özgürlükler esas olacak, milli birlik ve beraberlik esas olacak, Türkiye’nin her yerinde bütün vatandaşlarımız onurla, gururla görevlerini sürdürecek. Kimsenin onuru ile oynanmasına izin vermeyeceğiz. Kaset veya benzeri çabalar üzerinden şantaj yapmaya kalkanlar çıkarsa, erdem hareketi olan, ahlak hareketi olan AK Parti Hareketi bütün kasetlere, şantajlara karşı mağdurların yanında olacak, tuzak kuranların karşısında olacak. (ANKA)

(HSN/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@