Başbakan Davutoğlu (2/son): Bu Mesajı Vermeye Devam Edenler Karşılığını Alacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mayıs 2013’te PKK’nın silahı bırakacağına yönelik sözlerini anımsatarak, “Bakın 2015’in Temmuz\'undayız. Bırakın ülkeyi terk etmeyi gittikçe silahlanarak çözüm sürecini istismar eden bir yola girdiler. Sabırla, sürekli bu unsurlara Türkiye’ye terk etmeleri çağrısında bulunduk. Çözüm sürecini istismar eden kim olursa olsun tutumumuzu açıkça ortaya koyacağız. Polisimiz ensesinden vurularak şehit edilecek, HDP yetkilileri bunu kınama cesareti bile gösteremeyecek. Dün uçaklarımız Kandil’i vurdu. Kim aynı mesajı vermeye kalkarsa karşılığını görecek” dedi.

Haberler 25.07.2015, 18:19
Başbakan Davutoğlu (2/son): Bu Mesajı Vermeye Devam Edenler Karşılığını Alacak

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mayıs 2013’te PKK’nın silahı bırakacağına yönelik sözlerini  anımsatarak, “Bakın 2015’in Temmuz'undayız. Bırakın ülkeyi terk etmeyi gittikçe silahlanarak çözüm sürecini istismar eden bir yola girdiler. Sabırla, sürekli bu unsurlara Türkiye’ye terk etmeleri çağrısında bulunduk. Çözüm sürecini istismar eden kim olursa olsun tutumumuzu açıkça ortaya koyacağız. Polisimiz ensesinden vurularak şehit edilecek, HDP yetkilileri bunu kınama cesareti bile gösteremeyecek. Dün uçaklarımız Kandil’i vurdu. Kim aynı mesajı vermeye kalkarsa karşılığını görecek” dedi.

Davutoğlu, İstanbul’a gitmeden önce Esenboğa Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi.  Açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, bu sabah Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile yaptığı görüşmenin detaylarının sorulması üzerine “Temaslar devam edecek. Türkiye ile dayanışma devam edecek” dedi. Davutoğlu,  Barzani dışında dün NATO Genel Sekreteri ile güvenlik konularını da konuştuklarını anımsatarak şöyle dedi:  “Bugün sabah Sayın Mesut Barzani ile bir görüşmemiz oldu. Sayın Barzani ile 1 saate aşkın, bir durum değerlendirmesi yaptık. Ben kendilerine Türkiye'nin Kuzey Irak'ta özellikle operasyonun amaçları ve çerçevesini aktarma imkanı buldum. Sayın Barzani, Türkiye'nin gerek DAEŞ ile gerek PKK'ya yönelik operasyonlarının haklı temellere dayandığını ve bu çerçevede Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını bir kez daha ifade ettiler. Görüşme gayet olumlu bir çerçevede geçti. Gerek sayın Cumhurbaşkanı ile gerekse benle temasların sürmesine karar verdik. Dolayısıyla Irak’taki Kürt-Arap  unsurlar aynı ölçüde bizim kardeşimizdir.  Sayın Barzani, bu operasyonun etnik unsurlara yönelik değil,  teröre karşı olduğunu bildiklerini söylediler  ve şimdiye kadar olduğu gibi bundan  sonra da işbirliği içerisinde olacaklarını söylediler. “

Davutoğlu, İncirlik Üssü’nün kullanımına ilişkin bir soruya ise,  “İncirlik ile ilgili mutabakatı bugün Dışişleri Bakanımız da açıkladı. Şu ana kadar ki operasyonlar bu mutabakattan bağımsız operasyonlardır. Önümüzdeki günlerde bu mutabakatın nasıl uygulanacağına yönelik düzenlemeler yapılacaktır” karşılığını verdi.

-ÇÖZÜM SÜRECİ-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu süreçte “Çözüm Süreci’nin nasıl olacağına” yönelik bir soruyu yanıtlarken, “Çözüm Süreci bizim için tarihi ve stratejik bir süreçtir” değerlendirmesinde bulundu.

PKK’nın, Mayıs 2013’te silahları bırakacağına yönelik sözlerini anımsatan Davutoğlu şöyle devam etti:

“Çözüm süreci milli birlik kardeşlik süreci gibi değişik dönemlerde sürdürülen süreç bizim için tarihidir. Demokratikleşme süreci, kardeşlik projesi, çözüm süreci adına ne derseniz deyin. Türkiye’de herkesin onurlu bir şekilde yaşaması amaçlanmıştır. Türkiye'deki silahlı örgütlerin ülkeyi terk etmesi aşamasına gelinmişti. Biz gereken adımları attık. 2013 Mayıs'ında ülkeyi terk etmesi gereken siyasi unsurlar daha da silahlanma, güçlerini arttırma yoluna gittiler. Artık silahsızlanmanın olması gerektiğini vurguladık. Bu unsurlar demokratik seçimlere de müdahale etme yoluna girdiler. Sürecin devamı konusundaki çalışmalarımızdan hiçbir taviz vermeyeceğiz. Çözüm sürecini istismar edenlere tavrımızı ortaya koyacağız. HDP vekiller çatışmasızlıktan bahsediyor. Son derece samimiyetsiz açıklamalar bunlar. Koalisyon görüşmemizde de onlara söyledim. Silah mı, barış mı? Bir taraftan 2 polisimiz hunharca şehit edilecek. HDP yetkilileri bir şey söylemeye cesaret edemeyecek. Karar vereceklerse bugün karar günüdür. HDP şiddete karşıysa bunu sözle değil eylemleriyle göstersin. Biz şefkat ve kudreti aynı ölçüde benimseyen bir anlayışa sahibiz. Muhatabımız da sadece bir kesim değil bütün vatandaşlarımızdı. Bakın 2015’in Temmuz'undayız. Bırakın ülkeyi terk etmeyi gittikçe silahlanarak çözüm sürecini istismar eden bir yola girdiler. Sabırla, sürekli bu unsurlara Türkiye’ye terk etmeleri çağrısında bulunduk. Çözüm sürecini istismar eden kim olursa olsun tutumumuzu açıkça ortaya koyacağız. Polisimiz ensesinden vurularak şehit edilecek, HDP yetkilileri bunu kınama cesareti bile gösteremeyecek. Dün uçaklarımız Kandil’i vurdu. Kim aynı mesajı vermeye kalkarsa karşılığını görecek.”

-"BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ"-

Suruç olayının ardından, İstanbul’da düzenlenmesi planlanan yürüyüşün iptaline ilişkin bir soru üzerine ise Davutoğlu şöyle dedi:  “Yürüyüşle ilgili olarak, kimse tek taraflı olarak insanlara çağrıda bulunamaz. Bugün sosyal medyada onlara karşı bir grup aynı güzergahta yürüme çağrısında bulunursa ne olacak? O güzergahta seyahat edecek olan insanların seyahat özgürlüğü ne olacak. Kesinlikle önceden izin ve güvenlik tedbirleri alınmadan tam da bu kritik aşamada yürümeye izin veremeyiz. İstanbul'da yürüyüş güzergahları belirlenmiştir. Güvenlik güçlerimiz güvenliklerini sağlayacak. Ama şunu söylüyorum hiçbirinin elinde silah ve maske olmayacak. Yüzüne maske takan eline silah alan terör eylemi gerçekleştirmek için harekete geçmiş demektir. Polisimizi şehit edenler yüzleri maskeleri unsurlardır. Toplantı ve gösteri hakkı vardır. Gösterilen yerlerde barış içinde toplanabilirler.”

-Davutoğlu, dün akşam üç dalgadan gerçekleşen operasyonların detaylarının sorulması üzerine, “Üç terör örgütünün de DHKP-C’nin de Kandil’de ne yaptığını biliyoruz. DHKP-C ile PKK arasındaki işbirliğinin de farkındayız. Bu örgütlerin depoladığı bütün silahlar Türkiye’ye yönelik kullanmayı planladıkları bütün silahlar yok edilene kadar sürer” dedi. (ANKA/SON)

(BK/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@