Başbakan Davutoğlu (1) : 22 İldeki Operasyonlarda Toplam 590 Unsur Gözaltına Alındı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün bütün gece 22 ilde süren operasyonlarda her üç terör örgütüne mensup unsur, polis ve jandarma tarafından gözaltına alındı. Şu anda toplam 590 terör örgütüyle ilgili unsur gözaltına alınmıştır” dedi.

Haberler 25.07.2015, 18:19
Başbakan Davutoğlu (1) : 22 İldeki Operasyonlarda Toplam 590 Unsur Gözaltına Alındı

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün bütün gece 22 ilde süren operasyonlarda her üç terör örgütüne mensup unsur, polis ve jandarma tarafından gözaltına alındı. Şu anda toplam 590 terör örgütüyle ilgili unsur gözaltına alınmıştır” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere İstanbul’a hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, dün gece saat 23.00 civarında Suriye’de DEAŞ mevzilerine dönük ikinci dalga operasyon başlatıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Bundan hemen sonra Kuzey Irak’ta bu kez PKK terör örgütünün mevzilerine, kamplarına dönük çok kapsamlı bir operasyon hayata geçirildi ve bu operasyon saat 4.00’e kadar sürdü. Hedef olarak seçilen noktaların büyük bir başarıyla tasfiye edildiğini görmekten memnuniyetimi ifade etmek isterim. Suriye’de üçüncü dalga, Irak’ta da ikinci dalga operasyonları başlatma talimatı verdik. Bu operasyonlar havadan ve karadan devam ediyor. Kararlığımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Biz bu operasyonları başlatırken gelişmelerin siyasi, askeri, güvenlik sonuçlarını detaylı biçimde etüt ederek buna karar verdik. Bugün bütün gece 22 ilde süren operasyonlarda da, bir önceki gündeki 302 terör unsurunun gözaltına alınması üzerine, dün gece de 288 terör unsuru, her üç terör örgütüne mensup unsur, polis ve jandarma tarafından gözaltına alındı. Şu anda toplam 590 terör örgütüyle ilgili unsur gözaltına alınmıştır.”

-“7 HAZİRAN’DAN BUGÜNE KADAR TOPLAM 281 TERÖR EYLEMİ YAPILDI”-

Türkiye’nin 7 Haziran’da başarılı ve demokratik bir seçim yaşadığını söyleyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Tam bu ortamda, hükümet görüşmeleri sürerken nerelerden talimat aldıkları bizce malum bazı çevreler, üç terör örgütünü birden Türkiye’yi neredeyse kıskaca almak amacıyla harekete geçirmişlerdir. Bu operasyonların birinci amacı Türkiye’deki demokratik düzeni korumaktır. Suruç katliamı Türkiye ve Türk demokrasisine dönük bir saldırıydı. Bunun faili DEAŞ’tı, gerekenler yapılmıştır. Bu saldırıyı bahane ederek, bazı çevrelerin Türkiye’de kaos çıkarma çabalarının da arkasında PKK vardır ve bu Türk demokrasisine yönelik bir tehdittir. Bu unsurlara da cevap verilmesi gerekiyordu, cevap verilmiştir. Kamu düzeni bağlamında bu operasyon, halkımızın temel güvenlik alanlarını korumaya dönüktür. 7 Haziran’dan bugüne kadar 121 silahlı saldırı, 15 adam kaçırma, 16 yol kesme, 59 araç yakma, 53 patlayıcı madde atma, 17 araç alma dahil 281 terör eylemi yapılmıştır. Aynı dönemde, 5 güvenlik görevlimiz, asker ve polisimiz şehit edilmiştir. 3 askerimiz yaralanmış, 50 polisimiz yaralanmış, 1 polisimiz kaçırılmış, 4 vatandaşımız katledilmiş, 10 vatandaşımız yaralanmıştır.”

-“KİMSE MİLLETİN AKLIYLA, VİCDANIYLA ALAY EDEMEZ”

“Türkiye’de çatışmasızlıktan bahsedenler veya son yaptığımız operasyonların çatışmasızlık dönemini bitirdiğini iddia eden siyasi bazı çevreler, şunu bilsinler; eğer böyle bir şey varsa, gitsinler uyurken şehit edilen iki polisimizin faillerine bunu sorsunlar” diyen Davutoğlu, şunları ekledi:

“Kimse milletin aklıyla, vicdanıyla alay edemez. Hem çatışmasızlık diyeceksiniz, hem de polisleri uykuda kalleşçe katledenlere sessiz kalacaksınız, öyle mi? Siz sessiz kalırsınız ama devlet sessiz kalmaz. Kamu düzeni söz konusu olduğunda, faili meçhuller üzerinden Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terör estiren bu çevrelere kesinlikle alanı boş bırakmayız. Kamu düzeni söz konusu olduğunda, Türkiye demokratik hukuk devletidir ve hukuk dışına çıkan her eylem cezalandırılacaktır. Türkiye’nin bir kuralsızlar ülkesi haline dönüştürülmesine kesinlikle izin vermeyiz. Dün sabaha karşı gelen acil telefonla Erzurum’da bir köye, hamile bir hanıma yardım etmek üzere yola çıkan hemşire, ebe ve şoför kaçırılıyor. Bu sabah eşimle birlikte kendilerini aradım, geçmiş olsun da dedim. Saatlerce alıkoyuluyor. O sırada hamile vatandaşımız hayati tehlike geçiriyor. Biz buna göz mü yumacağız? Suruç olayından bu yana günlerdir bütün parti liderlerine çağrıda bulunuyorum, gelin teröre ve şiddete karşı ortak deklarasyon yayımlayalım diye. Olumlu cevap alabildik mi? CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Onun dışında çağrımıza kulaklar tıkandı. Operasyonlardan önce bu çağrıya cevap verdiler mi? HDP, kamu düzenini bozan unsurlarla el ele ve tehdit edici bir üslupla alana çıktı ve bir taraftan büyük şehirlerde kaos çıkarmaya gayret ettiler. Kamu düzeni gerektirdiği anda gereken yapılacak, bedeli ne olursa olsun. Kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne tehdit dili kullanmasın. Tehdit eden mukavelesini görür. Rüzgar eken fırtına biçer. Herkesin aklını başına alma günü gelmiştir.

Türkiye, çevresinde bir ateş çemberinin içerisinde demokrasisini, kalkınmasını gerçekleştirmek, yaşatmak istiyor ama Suriye’de Türkiye’ye dönük olarak faaliyet gösteren DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleri varken, Irak’ta hala Kandil’de ve çevresinde Türkiye’yi tehdit etmek üzere odaklanmış terör çevreleri varken, Türkiye’nin sessiz kalması beklenemez. Bütün bölge ülkelerine ve uluslararası çevrelere de bu operasyonlar mesaj mahiyeti taşımıştır. Suriye ve Irak’ta sınır bölgelerimizde ne olursa olsun, Türkiye’nin güvenliğini tehdit etmesine izin vermeyiz.” (ANKA/DEVAM)
(AYÇ/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@