Baluken: Mhp'nin Elindeki Listenin Akp İle Birlikte Hazırlandığı Açıkça Görülmektedir

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, MHP Genel Başkanı Başdanışmanı Metin Özkan’ın, \"HDP seçmenleriyle ile ilgili çantamda 3 bin kişilik bir liste var” açıklamalarına ilişkin, “Demokratik muhalefetin temsilcisi olan partimize ve seçmenimize yönelik MHP’nin geliştirmiş olduğu bu saldırı, aynı dil ve üslubu kullanan AKP iktidarından bağımsız düşünülemez. MHP’nin elindeki listenin AKP ile birlikte hazırlandığı açıkça görülmektedir. AKP ve MHP, HDP seçmenini ortak düşman olarak görmektedir” dedi.

Haberler 05.08.2015, 12:38
Baluken: Mhp'nin Elindeki Listenin Akp İle Birlikte Hazırlandığı Açıkça Görülmektedir

ANKARA(ANKA) -  HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, MHP Genel Başkanı Başdanışmanı Metin Özkan’ın, "HDP seçmenleriyle ile ilgili çantamda 3 bin kişilik bir liste var” açıklamalarına ilişkin, “Demokratik muhalefetin temsilcisi olan partimize ve seçmenimize yönelik MHP’nin geliştirmiş olduğu bu saldırı, aynı dil ve üslubu kullanan AKP iktidarından bağımsız düşünülemez. MHP’nin elindeki listenin AKP ile birlikte hazırlandığı açıkça görülmektedir. AKP ve MHP, HDP seçmenini ortak düşman olarak görmektedir” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Baluken MHP Genel Başkanı Başdanışmanı Metin Özkan’ın HDP seçmenleriyle ile ilgili çantamda 3 bin kişilik bir liste var” sözlerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Metin Özkan’ın 4 Ağustos 2015 tarihinde katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar ile durum çok daha tehlikeli bir noktaya gelmiştir.  Özkan’ın parti seçmenlerimiz ile ilgili olarak çantasında 3 bin kişilik bir liste olduğunu ve bu listedeki isimleri tek tek okuyabileceğini ifade etmesi MHP’nin seviyesiz bir politik duruşunun ötesinde karanlık çevrelerle bir iş birliği içinde olduğunun itirafı niteliğindedir. Demokratik muhalefetin temsilcisi olan partimize ve seçmenimize yönelik MHP’nin geliştirmiş olduğu bu saldırı, aynı dil ve üslubu kullanan AKP iktidarından bağımsız düşünülemez. MHP’nin elindeki listenin AKP ile birlikte hazırlandığı açıkça görülmektedir. AKP ve MHP, HDP seçmenini ortak düşman olarak görmektedir” ifadelerini kullandı.

 -“BU, OLSA OLSA KARANLIK REJİMLERDE YAŞANABİLECEK BİR DURUMDUR”-

 “Bu, olsa olsa karanlık rejimlerde yaşanabilecek bir durumdur” diye Baluken şunları kaydetti:

“Demokratik bir ülkede insanların Anayasal hakları ve demokratik tercihlerini özgürce kullanmalarından dolayı hedef alınması, onur kırıcı saldırılara maruz bırakılması asla kabul edilemez.

Türkiye tarihinde demokratik muhalefetin güçlendiği her dönemde, iktidarlarını korumak isteyen kesimlerin toplumsal gerginliği ve kutuplaştırmayı bilinçli bir şekilde artırarak faşist saldırılara zemin hazırladığına çokça şahit olduk. Bugün çantasında 3.000 kişilik listelerle dolaşanlar ile dün Sivas’ta, Elazığ’da, Maraş’ta, Çorum’da katliamlar yapanların aynı gelenekten gelmeleri tesadüf değildir.”

-“BU LİSTEYİ HAZIRLAYANLAR DERHAL AÇIĞA ÇIKARTILMALIDIR”-

Baluken, “Bu listeyle ne amaçlanıyor? Ne yapılmak isteniyor? Hedef nedir?” sorularını sorduğu açıklamasında, “Çok daha tehlikeli olaylar yaşanmasının önüne geçilmesi için yargının bu duruma derhal el koyması gerekiyor. Bu listeyi hazırlayanlar derhal açığa çıkartılmalı ve yargı nezdinde hukuki süreç işletilmelidir.  Bu listenin hazırlanmasına devletin hangi istihbarat kurumları yardımcı olmuştur? Bu da açığa çıkartılmalıdır. Bunun üzerine gidilmesi gerekiyor. Bir siyasi partinin asla çalışma ve sorumluluk alanına girmeyecek olan bu fişleme listesini çantasında bulunduran danışman başta olmak üzere tüm sorumlular açığa çıkartılmalı ve haklarında derhal soruşturma açılmalıdır. Aynı zamanda hedef gösterici yayınlarıyla ortaklığı bulunan AKP medyasındaki isimlerle ilgili de soruşturma başlatılmalıdır” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@