Baluken: 2 Haftadır Yanıt Bekliyoruz, Öcalan İle Görüşme Yok

ANKARA (ANKA) - HDP İmralı Heyeti Üyesi ve Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin sürece dönük açıklamalarının seçime yönelik bir taktik hamle olmadığını ifade ederken, terör örgütü P

Haberler 04.05.2015, 00:01
Baluken: 2 Haftadır Yanıt Bekliyoruz, Öcalan İle Görüşme Yok

ANKARA (ANKA) - HDP İmralı Heyeti Üyesi ve Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin sürece dönük açıklamalarının seçime yönelik bir taktik hamle olmadığını ifade ederken, terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşmek için 2 haftadır devlet ve hükümetten cevap beklediklerini söyledi. Baluken “Öcalan ile yeni bir temasımız yok” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet ve HDP’den gelen son çözüm süreci açıklamaları kamuoyunda ciddi tartışmalara yol açtı.

Bir televizyon programına telefonla bağlanarak açıklamalarda bulunan HDP’li İdris Baluken, PKK ele başı Abdullah Öcalan ile görüşmelerin sürüp sürmediği yönündeki soruya cevap vererek “Öcalan ile yeni bir temasımız yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun son dönemde yaptığı açıklamaların geriye dönüş anlamını taşıdığını savunan Baluken, “AKP süreçle ilgili kaygılar konusunda mevcut uyarılarımızı yeterince anlamadı” dedi.

Devlet ve hükümet yetkilileriyle süreçle ilgili en son görüşmelerinin 2 hafta önce gerçekleştiği bilgisini veren Baluken, görüşmede devlet heyetlerinin bazı temaslarda bulunacağı ve HDP İmralı Heyetinin daha sonra İmralı’ya gidebileceği yanıtını aldıklarını aktardı. Baluken, o tarihten sonra devlet tarafından kendilerine herhangi bir geri dönüş olmadığını belirtti.

-“TAYYİP ERDOĞAN’IN SÖYLEMLERİ GEÇERLİ”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde yaptığı çözüm süreci açıklamalarına değinen Baluken, “Hükümet süreci doğru okumalıdır. Kürt sorunu konusunda hükümet ile Erdoğan arasında belli bir süre ikircikli bir yaklaşım vardı. Fakat son 2-3 haftaya bakıldığında aralarındaki fark kapandı ve Tayyip Erdoğan’ın söylemleri geçerli oldu. Dolayısıyla, eğer halkımız Tayyip Erdoğan’ın söylemleri üzerinden AKP’nin söylemlerini ve süreci okursa daha doğru sonuca ulaşır” diye konuştu.

Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların yalnızca seçim sürecinde milliyetçi oyları almaya yönelik taktik bir hamle olarak değerlendirilmesinin eksik kalacağına işaret eden Baluken, “Mevcut duruma göz attığımız zaman, bunun çözüm sürecini bitirmeye yönelik bir strateji olduğu okunabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Baluken AK Parti’nin stratejik karar değişikliğinin ne tür sonuçlara yol açacağı sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Halkımız masayı, çözümü reddeden Erdoğan’ın pozisyon değiştirerek sanki hiçbir şey olmamış gibi çözüm sürecinin devam edeceği beklentisi içinde olmamalıdır. Bu çok büyük bir yanılgı olur. Tayyip Erdoğan çözüm süreciyle ilgili olarak stratejik bir pozisyonu ortaya koyuyor. Seçim meydanlarında yaptığı açıklamaları bu şekilde değerlendirmek lazım."

DİHA’ya göre AK Parti’nin seçimden güçlü çıkması ve HDP’yi baraj altında tutması halinde, halkın, mevcut açıklamaların pratik uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağını belirten  Baluken, “Bu pratik yansımalar da Kürtleri reddeden bir tutum olacaktır. Bu yüzden, seçim sonuçları AKP’nin politikasının önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceği konusunda son derece önemlidir. Bütün halkımızın da bunu bir uyarı olarak almasını istiyorum” şeklinde konuştu. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@