Bakan Yılmaz'dan Diyarbakır'a Kırsal Kalkınma Projeleri

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bakanlığına bağlı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen 2015 GAP Kırsal Kalkınma Programı kapsamında uygulamaya geçirilecek projelerle ilgili, Program kapsamında uygulamaya geçirilecek olan 17 projeden 3’ünün Diyarbakır’da yer aldığının müjdesini verdi.

Haberler 16.08.2015, 14:58
Bakan Yılmaz'dan Diyarbakır'a Kırsal Kalkınma Projeleri

ANKARA(ANKA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bakanlığına bağlı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen 2015 GAP Kırsal Kalkınma Programı kapsamında uygulamaya geçirilecek projelerle ilgili, program kapsamında uygulamaya geçirilecek olan 17 projeden 3’ünün Diyarbakır’da yer aldığının müjdesini verdi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bakanlığına bağlı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen 2015 GAP Kırsal Kalkınma Programı kapsamında uygulamaya geçirilecek projelerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Bakan Yılmaz, Program kapsamında uygulamaya geçirilecek olan 17 projeden 3’ünün Diyarbakır’da yer aldığının müjdesini verdi.

Bakan Yılmaz, Bakanlığı’na bağlı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen “Sulama Dışı Alanlarda Halkın Gelir Düzeyinin Artırılması”, “Tarım ve Tarım Dışı Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi”, “Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü” ve “Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi” projelerinin ortak uygulama formatına dönüştürülmesi sonucu Kırsal Kalkınma Programı oluşturulduğunu söyledi.

-115 PROJE DEĞERLENDİRİLMEYE ALINDI-

Program ile kırsal alandaki insan, doğal, fiziki, finansal ve sosyal kaynakların korunmasını ve geliştirilmesini dikkate alarak; Tarımsal üretimin desteklenmesinin, Tarımsal, Hayvancılık ve kırsal altyapının geliştirilmesinin ve Tarım ve tarım dışı gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesinin amaçlandığına işaret eden Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu kapsamda İdaremize sunulan 115 proje değerlendirmeye alınmıştır. İdarenin ödenekleri çerçevesinde ve değerlendirmeler neticesinde 17 proje uygulamaya geçirilecektir. GAP Bölgesinde yer alan 9 ilde 2 milyon 769 bin 905 TL bütçe ile toplam 17 proje ile; 136 bin 209 hedef grup kişiye ulaşılacaktır.  Arıcılığın geliştirilmesi kapsamında 8 bin 250 adet kovan ve gezginci arıcıların elektrik enerjisi temini yoluyla yaşam standartlarının iyileştirilmesi amacıyla 94 üreticiye güneş paneli temin edilecek, 458 da alanda meyve bahçesi tesis edilecek, 14 da alanda sera kurulumu gerçekleştirilecek, bir adet belediye mezbahanesi, Bir adet toprak analiz laboratuvarı kurulacaktır. 457 kişinin istidamı sağlanacaktır. 120’si bayan olmak üzere toplam 150 kişiye meslek edindirme kursları sağlanacaktır.”

 -17 PROJEDEN 3’Ü DİYARBAKIR’DA YER ALIYOR-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Söz konusu program kapsamında uygulamaya geçirilecek olan 17 projeden 3’ünün Diyarbakır’da yer aldığının müjdesini vererek, şöyle konuştu:

“Yaklaşık toplam proje bedeli 425 bin TL olup yüzde 70 idaremiz katkısı yaklaşık 300 bin TL, yüzde 30 yararlanıcı katkısı iste yaklaşık 127 bin TL’dir. Kulp ve Hazro ilçelerimizde uygulamaya geçecek olan 3 proje ile toplam 45 kişiye istihdam, yılda 90 ton çilek, 10.5 ton bal üretimi sağlanarak 550 bin TL gelir sağlanacaktır. Projeler özelinde Çilek Yetiştiriciliğinin Geliştirmesi Projesi kapsamında Kulp’da 30 üreticiye 3’er da alanlar olmak üzere toplam 90 da alanda çilek bahçesi tesis edilecek; 90 bin kilogram üretim ve 135 bin TL yıllık gelir sağlanacaktır.

Hazro da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi ile 15 üreticiye 50’şer olmak üzere toplam 750 adet arılı ve arısız kovan ile gerekli arıcılık malzemeleri temini yapılacak olup,  yıllık 10 bin 500 kg bal üretim ve yıllık 420 bin TL gelir sağlanacaktır.  Ekolojik Dengeyi Koruma ve Modern Tarım Tekniklerinin Uygulanması Projesi ile Hazro’da Anız Parçalama Makinesi temini ve anız yakma zararına ilişkin farkındalık çalışmalarıyla anız yakmanın önüne geçilecek; toprağın biyolojik, kimyasal, fiziksel yapısını koruyarak doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği sağlanacaktır.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@